Jak se daří Dračí mládeži, a kdo jsou šumperské naděje?

Jak se daří Dračí mládeži, a kdo jsou šumperské naděje?

Alena Ryšavá, pondělí 19.10.2020
HK Mladí Draci Šumperk, tak zní oficiální název organizace, která stojí za výchovou šumperských talentů. Mladí Draci patří již delší dobu mezi jedny z nejlepších mládežnických hokejových základen v Olomouckém kraji. Ve žlutomodrých dresech s Drakem na hrudi bojují desítky mladších i starších hráčů, kteří jsou nadějemi pro seniorský hokej. Mezi nejsledovanější kategorie každoročně patří junioři a dorostenci. Jak se zatím dařilo dvěma nejstarším Dračím mužstvům, a která jména byste si do budoucna měli zapamatovat?

JUNIOŘI

Do nejstarší mládežnické kategorie pro letošní sezónu spadají hráči ročníku 2001-2003. Draci již druhou sezónu působí v Extralize juniorů, druhé nejvyšší české juniorské soutěži. V loňském ročníku skončili šumperští hokejisté po základní části na 4. místě skupiny Východ. Ve čtvrtfinále se střetli s vítězem skupiny Západ, s HK Kralupy nad Vltavou. Draci Středočechy v pátém zápase udolali a mělo je čekat semifinále, ve kterém měli narazit na suverénní AZ Havířov. Tato část soutěže se kvůli pandemii COVID-19 nedohrála.

Systém soutěže

Letošní ročník Extraligy juniorů je územně rozdělen do dvou skupin: Východ a Západ. Draci hrají skupinu Východ, do které zároveň patří i celky: HCM Warriors, HC RT Torax Poruba 2011, HC ZUBR Přerov, Valašský hokejový klub a TECHNIKA HOCKEY BRNO. V první části soutěže by se týmy měly utkat šestikolově každý s každým ze své skupiny a následně se dvoukolově střetnout se soupeři ze skupiny Západ. Po odehrání všech zápasů se utkají na 3 vítězné zápasy mužstva na prvních místech z obou skupin. Vítěz postupuje do nejvyšší české juniorské soutěže, do Juniorské extraligy akademií.

Junioři čtyřikrát v sezóně zvítězili (Foto: Marek Ryšavý).

Jak se zatím Mladým Draků dařilo?

Mladí Draci v letošní sezóně odehráli zatím 6 utkání. Na svém kontě mají 3 výhry, 1 výhru po samostatných nájezdech a 2 prohry. Celkem šumperští junioři posbírali 11 bodů, jejich skóre je 28:22 a v tabulce skupiny Východ jim náleží 3. místo. Draci ztrácí 2 body na vedoucí Vsetín a bod na druhou Porubu.

V prvním letošním zápase, kterým se stala kvůli rozšířeným karanténám a izolacím předehrávka 10. kola, si šumperští hokejisté poradili s Valašským hokejovým klubem Na Lapači 3:5. Na venkovním ledě Šumperané také skalpovali brněnskou Techniku 1:6. Poslední výhru si připsali na domácím ledě, když si otevřeli střelnici v zápase proti brněnským Warriors, které porazili 11:4. Výhru po nájezdech 4:5 přinesl vyrovnaný souboj Porubě. Mladí Draci dvakrát prohráli na domácím ledě, když nestačili na přerovské Zubry 0:5 a následně nezvládli odvetu s Valachy 1:5.

Kdo jsou opory týmu?

Ofenzívě juniorů vede, fanouškům Draků známý, Jakub Horký. Talentovanému útočníkovi patří první místo v tabulce kanadského bodování celé soutěže. Horký si zatím připsal 11 (7+4) bodů. Lídra produktivity dotahují šestibodoví Matěj Drlík 6 (3+3) a kapitán loňského dorosteneckého celku Jiří Fibigr 6 (2+4).

V obranných řadách je zatím nejproduktivnější kapitán juniorů Jan Štrbík 4 (2+2). Dále se ze zadáků prosadili nováčci v nejstarší mládežnické kategorii: Marek Netolický 3 (3+0) a Tomáš Minařík 3 (2+1).

V brankovišti Mladých Draků to doposud bylo 50 na 50. Mezi tyče se rovnocenně postavil loňský brankář juniorky David Kašpar 87,6 %, jenž Drakům přinesl jednu výhru a jeho gólový průměr na zápas je 4 a loňská jednička Dračích dorostenců Milan Ryšavý 88,16 %, s nímž za zády Draci vyhráli třikrát a jehož gólový průměr je 2,96. Lodivodem juniorů je Petr Rutar, kterému asistuje Ivan Alka.

V šumperské juniorské kleci se doposud pravidelně střídali David Kašpar a Milan Ryšavý (Foto: Marek Ryšavý).

DOROST

Ve druhé nejstarší mládežnické kategorii letos působí hráči ročníku 2004 a 2005. Dorostenci Draků již několikátý rok působí v Extralize dorostu, nejvyšší dorostenecké soutěži v České republice. V loňské sezóně se Drakům přes veškerou snahu nakonec o chlup nepodařilo postoupit do skupiny o play-off, a proto zamířili do bojů o záchranu. Soutěž skončila, kvůli pandemii COVID-19 bez šance na dohrávku všech zápasů, proto se výbor Českého hokeje spravedlivě rozhodl ponechat v nejvyšší soutěži všechny týmy, které se o záchranu praly.

Systém soutěže

V letošním ročníku jsou mužstva územně rozdělena do 3 skupin: Západ, Střed a Východ, v každé skupině je 10 družstev. Draci spadají do skupiny Východ, kde se v první části soutěže utkají čtyřkolově každý s každým s následujícími celky: PSG Berani Zlín, HC RT Torax Poruba, Valašský hokejový klub, HC AZ Havířov 2010, HC Oceláři Třinec, HC Olomouc, HC KOMETA Brno, HC VÍTKOVICE RIDERA a HC ZUBR Přerov. Ve druhé části soutěže družstva umístěná na 1-5. místě ve všech třech skupinách a mužstvo na 6. místě, které má nejvíc bodů ze všech skupin, sehrají dvě kola play-off (čtvrtfinále a semifinále) na dvě vítězná utkání. Vítězná družstva ze semifinále postoupí na Závěrečný turnaj o titul Mistra České republiky v kategorii dorostu, který se odehraje tabulkovým systémem.

Dorostenci v letošní sezóně získali pouze jediný bod (Foto: Ronald Hansel).

Jak se zatím Mladým Draků dařilo?

Mladí Draci doposud odehráli 7 utkání. Na svém kontě mají 1 prohru po samostatných nájezdech a 6 proher. Dorostenci v letošním ročníku vybojovali bod a drží se na předposledním, devátém místě . Na sedmý Vsetín a osmou Porubu ztrácí Draci 5 bodů. Skóre dorostenců je zatím nepříznivé 9:29.

Jediný bod Mladí Draci posbírali v 5. kole, kdy na domácím ledě prohráli 4:5 po samostatných nájezdech se zlínskými Berany. Dále Draci vysoko nestačili na třinecké Oceláře 0:8, prohráli v Havířově 5:1. Neskórovali proti přerovským Zubrům 0:3, podlehli brněnské Kometě 3:1. V posledních dvou odehraných utkáních, i přes vyrovnané klání, Draci nakonec těsně doma nestačili na Vsetín 1:2 a venku podlehli Porubě 3:2.

Kdo jsou opory týmu?

V útoku je zatím nejvíce vidět pětibodový Kristián Šucha 5 (1+4), kterého následují tříbodoví Miroslav Slováček 3 (2+1), Josef Haas 3 (2+1) a Patrik Janech 3 (1+2). Třetí jmenovaný na nasbírání 3 bodů potřeboval pouze 2 zápasy.

V defenzívě je doposud nejproduktivnější kapitán dorostenců Adam Panáček 2(0+2). Dvě asistence si ze zadáků také připsali Marek Compel a Matěj Slabý.

Brankářské síly jsou v dorostenecké kleci téměř vyrovnané. Oba brankáři zasáhli do 4 zápasů. Starší z dvojice Michael Valenta 87,88 %gólový průměr na zápas 4,27 a stojí za ziskem jediného Dračího bodu. Jeho o rok mladší kolega Jan Ondráček 89,38 % si zatím výhru ani bod nepřipsal a jeho brankový průměr je 3,6. Trenérem dorostenců je již druhou sezónu Radek Kučera.

K oporám dorostu patří i kapitán Adam Panáček (Foto: Ronald Hansel).

JAKÁ JMÉNA BYSTE SI MĚLI ZAPSAT DO PAMĚTI?

JAKUB HORKÝ

Osmnáctiletý mladík patří k tahounům svého ročníku. Do dorostenecké soutěže v dresu Šumperka nakoukl poprvé ve 13 letech. V roce 2017 reprezentoval Olomoucký kraj na Mládežnickém mistrovství krajů, během něhož si připsal jeden bod a jednu asistenci. V sezóně 2016/2017 Horký posbíral ve 22 zápasech 14 (8+6) bodů, o sezónu později během 32 utkání posbíral bodů 57! Během tohoto úspěšného ročníku, 2017/2018 se šumperskému útočníkovi povedlo vstřelit 23 gólů a na 34 branek nahrát. Během následujícího roku opustil šumperský odchovanec svůj mateřský klub, aby si zahrál nejvyšší juniorskou soutěž v nedaleké Olomouci. V minulém ročníku se Horký přece jen vrátil do podhůří Jeseníků. Na Hané sice odehrál 15 utkání, ale v dresu šumperské juniorky jich stihl odehrát dvakrát tolik, přičemž si připsal 33 (15+18) kanadských bodů. V letošní sezóně obohatil talentovaný útočník i A-tým. Do utkání CHANCE ligy naskočil Horký třikrát. Na svém kontě má zatím jednu asistenci. Kromě angažmá v seniorském týmu je produktivní oporou šumperské juniorky, v jejímž dresu si připsal již 11 (7+4) kanadských bodů, s tímto výsledkem zatím vede tabulku kanadského bodování soutěže.

Jakub Horký za A-tým odehrál 3 zápasy a připsal si bod za asistenci (Foto: Věra Václavková).

ADAM SCHEUTER

Jméno devatenáctiletého útočníka není šumperským fanouškům cizí, patří totiž již druhou sezónu ke stabilním hráčům A-týmu. Z celkových 9 letos odehraných utkání naskočil do šesti. Scheuter dvakrát reprezentoval Olomoucký kraj, poprvé na Mládežnickém mistrovství krajů v roce 2015, následně během Zimní olympiády dětí a mládeže v roce 2016. Za dorostenecký Dračí celek si Adam Scheuter ve své první sezóně 2015/16 připsal během 38 utkání 15 (6+9) bodů. V následujícím ročníku během 30 zápasů nasbíral 22 (6+16) bodů. V další sezóně se vydal šumperský odchovanec zkusit své štěstí na Hanou, kde naskočil do 8 zápasů Extraligy staršího dorostu za tým HC Olomouc. Během ročníku 2018/2019 působil talentovaný útočník v nedaleké Moravské Třebové. V loňské sezóně se Scheuter plně navrátil do Šumperka, kde kromě 18 (6+12) bodů v dresu juniorů naskočil do 37 zápasů šumperského A-týmu! Adam Scheuter si ve 37 zápasech připsal 13 (5+8) bodů. V letošní sezóně subtilní útočník kromě již zmíněných zápasů v CHANCE lize také odehrál 4 utkání v Extralize juniorů, kde posbíral 4 (1+3) body.

Adam Scheuter dres Dračího A-týmu obléká již druhou sezónu (Foto: Věra Václavková).

PATRIK JANECH

Velkou budoucí šumperskou nadějí, je teprve patnáctiletý útočník, Patrik Janech. Janech do prvního dorosteneckého utkání naskočil již ve svých 12 letech v sezóně 2017/2018. V následujícím ročníku mladý útočník posbíral v 36 zápasech 29 bodů (17+12). V té době 14 letý Janech hrál proti hráčům o rok až dva starší, přičemž i minimální věkový rozdíl je v této kategorii fyzicky znatelný. V roce 2019 reprezentoval šumperský odchovanec Olomoucký kraj na Mládežnickém mistrovství krajů. O rok později šumperský Mladý Drak oblékl dres Olomouckého kraje na Olympiádě dětí a mládeže, kde v 8 utkáních nasbíral 10 (5+5) kanadských bodů a pomohl svému týmu k bronzové medaili. V loňské sezóně patřil Janech k základním stavebním kamenům první šumperské dorostenecké pětky. Mladý útočník v loňské sezóně nabíral v 37 zápasech 20 (11+9) kanadských bodů. V letošním ročníku jsme kvůli zranění mladého talenta příliš mnoho šancí vidět neměli. Naskočil do jednoho utkání Extraligy juniorů a ve dvou utkáních Extraligy dorostu si připsal 3 body (1+2).Patrik Janech má na svém kontě také účast na reprezentačních srazech Národního týmu ve své kategorii.

Patrik Janech je velkou šumperskou nadějí (Foto: Marek Ryšavý).