Historické okénko: Tenhle tým má něco navíc, v čele s Vachutkou přepisuje dějiny klubu

Historické okénko: Tenhle tým má něco navíc, v čele s Vachutkou přepisuje dějiny klubu

Michal Krobot, pondělí 10.1.2022
Letošní mužstvo si prochází vším. Některé zápasy můžete nenávidět, jiné zase milovat. Takto už to v hokeji chodí, jenže tento tým je v něčem jiný. Návrat odchovanců vnesl do hry určitý kus vášně a bojovnosti, kterou v minulých letech postrádal. Díky tomu se dokonce přepisují některé historické statistiky. Vachutka stíhá v individuálních metách legendárního Holíka, Žálčík může stanovit nový střelecký rekord během jedné sezóny a Mokry je zase jednou z nemladších jedniček. Statistiky se samozřejmě mapují od vzniku organizace Hokej Šumperk 2003.

Ještě pár sezón a z Vachutky se stane ikona klubu

Osmadvacetiletý rodák ze Šumperka se na místním kluzišti poprvé postavil na brusle, vstřelil svůj první gól a taky poznal, jak chutná sladké vítězství. V dresu mladých Draků hrál do kategorie osmnáctiletých, kde v roce 2009 přestoupil do Pardubic. Dan ve své kariéře okusil více hokejových prostředí, ale jak se postupem času ukázalo, všechny cesty nakonec vedou do Šumperka. V dresu s Drakem na hrudi si dohromady připsal už 264 zápasů a během nich posbíral skvělých 249 kanadských bodů. V současné chvíli je Vachutka 5. nejlepší kanonýr historie klubu, a jakmile vsítí další branku, posune se o pozici výše. Pokud bude pokračovat dál, může mířit i na samotný vrchol. Na trůnu střelců se aktuálně vyhřívá Aleš Holík se 158 zásahy.

Ve společnosti střelců je špička, ale co mezi nahrávači a kanadským bodováním?

Ve statistice historických asistencí je na tom forvard, současně druhé formace, ještě o něco málo lépe. Aktuálně atakuje třetí pozici Radka Kučery, na kterou mu chybí pouze šest asistencí a je tedy pravděpodobné, že tuhle metu stihne pokořit ještě do konce základní části. A jakého dalšího milníku může docílit během příštích zápasů? Jakmile Daniel Vachutka posbírá sedm a více kanadských bodů, vyhoupne se až na pozici 3. nejproduktivnějšího Draka v historii.

Číslo, které u gólových statistik Vachutkovi svítí, je 114 (Foto: Věra Václavková).

V současném týmu ale není sám, kdo se do dlouhodobých statistik zapisuje

Obránce Tomáš Drtil je zase úctyhodný tvrďák, protože i díky pěstním a osobním soubojům figuruje na pozici pro jednoho z nejvylučovanějších mužů Šumperka. Dohromady má na kontě už 492 trestných minut. Na vedoucího Holíka, krále většiny statistik, ale ztrácí ještě více než 250 dvouminutových vyloučení. Dalším hráčem, který aspiruje na podobný zápis je nejlepší kanonýr letošního týmu Lukáš Žálčík. V současné době má šumperská devadesátka 21 vstřelených branek a pokud bude v nastaveném tempu pokračovat, mohla by zbořit všechny klubové rekordy. Nejvíce gólů v jedné sezóně dokázal nastřílet před téměř dvaceti lety Rostislav Pilavka a bylo jich 36. Jenže všichni hráči, kteří v této statistice dominují, hráli nižší soutěže. V první lize vede zápis 28 gólů za rok a k tomu je Žálčík opravdu hodně blízko.

Nedávno Žálčík oslavil dokonce 200. gól v Chance lize. Kdyby v Šumperku pokračoval, taktéž by mohl stíhat čelo klubu střelců (Foto: Věra Václavková).

Žádný brankář nedostával v tak mladém věku tolik prostoru jako Mokry

Jednička šumperských Draků má na svém kontě zatím 26 startů během jednoho ročníku. Nyní je na stejné pozici jako Miroslav Svoboda v sezóně 2015/16. Mokry ovšem může nastoupit ještě k hodně duelům a v této kategorii svého soka předčit. Což se s největší pravděpodobností stane již tento týden. Žádný z předchozích gólmanů si ve věku mladším než třiadvacet let nedokázal vybojovat tolik prostoru jako letošní kouzelník s modrobílou maskou.

S výkony mladého brankáře můžou být všichni spokojeni. I přestože Draci inkasují poměrně hodně branek, Mokryho statistiky jsou stále skvělé (Foto: hcplzen.cz).

Macuh s Kohútem jsou pravděpodobně nejužitečnější zahraniční posily

Kteří hráči ze zahraničí dokázali pomáhat týmu tolik jako právě tato dvojice? Na úrovni prvoligového hokeje snad jen loňský Jozef Baláž, kterého ale Kohút mezi slovenskými bratry rychle dotahuje. Možná, že Dmitrij Vorobjev měl na tým velký vliv. Jenže se nejednalo o hokej na takové úrovni, jako je dnešní Chance liga. Hvězdné posily jako Brandon Maxwell nebo Nathan Walker se zase v týmu moc neohřály, protože byly pouze jednorázová výpomoc. Dalo by se tedy spekulovat o tom, že tito dva hráči jsou nejplatnějšími zahraničními posilami.

Drtil atakuje hranici 350 odehraných utkání a stíhá bývalého kapitána Gewieseho

Obránce s třiapadesátkou na zádech má v šumperském dresu 347 startů a rychle míří mezi elitu v počtu odehraných utkání. Do TOP5 se pravděpodobně dostane ještě v lednu. Aby se dostal výše bude muset ještě minimálně jednu sezónu zůstat. Na Gewieseho a Brunce mu chybí více než čtyřicet utkání. Jednou by to mohl být právě Drtil, na kterého budou domácí fanoušci s radostí vzpomínat jako na dlouholetého srdcaře a oporu obrany.

Pro zajímavost: Kohút je 41. Slovákem v šumperském dresu a Macuh 2. Slovincem. Rokův předchůdce ale nebyl dlouhodobá součást kádru právě jako nynější sedmačtyřicítka (Foto: Věra Václavková).