Dřina, rány a pot. Draci trénovali box s Lukášem Ferencem

Dřina, rány a pot. Draci trénovali box s Lukášem Ferencem

Vanessa Vařeková, Dominik Mihailescu, středa 29.7.2020
Suchá příprava na novou sezónu pokračuje a Draci v rámci tréninku měli velice zajímavé zpestření. Boxerský trénink pod vedením Lukáše Ference byl pro mužstvo Draků náročnou aktivitou. „Co se týče fyzického tréninku, tak ten hráči zvládli na jedničku s hvězdičkou,“ prozradil kouč, který závodně boxoval pět let za Duklu Olomouc. Kdy člověk může začít s boxem, či který z hráčů by z fleku mohl závodně boxovat se dozvíte v tomto rozhovoru. Více fotografií a videa pak najdete na sociální síti Instagram.

Lukáši, jak jste se dostal k boxu?

K boxu jsem se dostal přes švagra, který se tomu věnoval již několik let. První trénink se mi moc nelíbil, protože jsem tam přišel, nic neuměl a hned jsem dostal brutální nakládačku. Domů jsem se vrátil se zlomenými žebry. Poté jsem navštívil další tréninky, ale už moc mě to nebavilo, protože jsem pořád dostával rány a nic neuměl. Kluci si tam na mě chystali nějaké nácviky, takže jsem byl hodně bitý. Později jsem se přes taťku dostal ke Zdeňkovi Černému, který se boxu věnoval dlouhá léta i se svým synem. S něma jsem začal chodit v Šumperku do tělocvičny a poté jsme začali jezdit na Duklu, kde jsem se dostal mezi profesionály, takže to bylo už o něčem jiném. Dostal jsem se i na nějakou úroveň, kde jsem to už začal zvládat.

Kdy člověk může začít s boxem?

Ideální je začít od dětství, zhruba kolem 8 nebo 9 let. Samozřejmě se nevylučuje i pozdější věk, ale je to velmi individuální. Člověk může začít kdykoliv s čímkoliv, je to hrozně těžké určit. Někdo to má prostě v sobě a za půl roku se naučí to, co jiný třeba za 3 roky. Jak jsem řekl, je to individuální.

Jak jsou na tom podle Vás hráči fyzicky?

Zhodnotil bych to velmi pozitivně, protože to jsou profi sportovci. Co se týče fyzického tréninku, zvládli ho dobře. Nebudeme se teď bavit o boxerských technikách, protože to je horší. Samozřejmě nemůžeme říct po prvním trénink, že to jsou boxeři. Někdo trénuje klidně i 5 let a pořád to tam není. Ale z fyzického hlediska to hráči zvládli na jedničku s hvězdičkou.

Kteří hráči z mančaftu by z fleku mohli začít boxovat?

Určitě Marek Peksa, protože ten už se mnou absolvoval několik tréninků. Je velmi šikovný, technicky i fyzicky. Tréninky zvládá perfektně, takže můžu s jistotou říct, že by mohl boxovat.

Využijí Váš dnešní trénink nějak hráči v praxi?

Kdyby hráči navštěvovali náš klub déle, tak si myslím, že by jim to hodně pomohlo fyzicky. Samozřejmě víme, že se občas hráči porvou, takže by těchto zkušeností využili také na ledě. Ale takhle po prvním tréninku to určitě nevyužijí.

Mnoho lidí říká, že box je spíše pro lidi se svaly, že není pro lidi bez svalů. Můžete to potvrdit nebo vyvrátit?

To samozřejmě není pravda (smích). Podívejte se na mě, já žádné svaly nemám. I takový kluk, který váží třeba 100 kg může hodně překvapit. A byli jsme toho svědky, když boxoval například Joshua (Anthony Joshua) s Ruizem (Andy Ruiz junior). Joshua byl svalnatý, Ruiz byl tlustý a porazil ho.

Kde Vás najdou lidé, kteří chtějí začít s boxem?

Sídlíme v Příčné ulici v Šumperku. Náš klub se nazývá Box Šumperk z.s. Najdete nás také na facebookových stránkách a instagramu L.F. Boxing Šumperk.

Na závěr práskněte, který hráč byl nejlepší a který nejhorší při dnešním tréninku.

To se těžko posuzuje. Všichni kluci byli moc šikovní a zvládli to perfektně.