Deník šumperské flotily: Kapitánova lajna u kormidla ofenzivy

Deník šumperské flotily: Kapitánova lajna u kormidla ofenzivy

Michal Krobot, pondělí 17.1.2022
Největší útočná síla šumperských Draků se bezpochyby skrývá v elitní útočné formaci kapitána Denise Kindla a nejlepšího střelce týmu Lukáše Žálčíka. Zmíněné duo po většinu sezóny doplňoval druhý nejproduktivnější hráč mužstva Tomáš Vildumetz. Tahle trojka, která má za zády super ofenzivní beky, si už v Chance lize dokázala vybudovat zvučné jméno. Všichni tři útočníci se dlouhodobě nachází v TOP10 kanadského bodování soutěže. Pojďme se podívat po stopách jejich úspěchu.
SKUPINA ČEZ

Perfektní spojení rozeného kanonýra s dvěma exkluzivními nahrávači

Už od začátku sezóny bylo jasné, kteří hráči by měli táhnout šumperskou produktivitu. Jenže, co když si nebudou rozumět, nebo se nebude dařit? Tuhle otázku naštěstí hlavní trenér Janeček snad nemusel řešit, protože tohle trio se skvěle doplňuje. Jsou samozřejmě zápasy, které se nepodaří podle představ, ale nikdo nemůže mít celoroční formu. Dominovat v každém jednotlivém utkání je zkrátka nemožné. Když je tahle útočná letka na ledě, soupeři musí zbystřit. Už se několikrát prokázalo, že dokáží vymyslet zajímavé zakončení i v nepříznivé situaci.

Hlavní slovo má kapitán a jeho zlaté české ručičky

Denis Kindl má opravdu nadprůměrně šikovné ruce a díky perfektním kličkám dokáže vybruslit snad z každé situace. Zároveň mu tyto dovednosti pomáhají ve finální fázi zakončení, protože brankáři zkrátka neví, co čekat. Při přečíslení dva na jednoho nikdy nevíte, jestli vystřelí nebo nahraje. Možná v tom je u dračí devítky ta největší zbraň. Když se k tomu přidá přehled ve hře a přesná přihrávka, brankářům občas zbývá jen zakroutit hlavou.

Kindl má letos už 35 bodů. Loni si například připsal pouze 11 (Foto: Věra Václavková).

Vlevo, vpravo, nebo uprostřed? Vildumetz je prostě všude

Druhý nejproduktivnější muž Draků zkrátka dělá to, co mu trenéři nakážou. Když má hrát křídlo v první pětce, hraje. Centr, vhazování a jiná poziční hra? Bez problému. Kam ho postavíte, tam bude. K tomu s obrovským nasazením a dobrou poctivou hrou, že by nikdo nepoznal, na který post je doopravdy naučený. Tomáš Vildumetz se snaží vyhnout zbytečným fintám v obranném pásmu, a naopak si umí najet na to správné místo, kde ho beci při rozehrávce najdou. A v útočné třetině? Tak to je jiná báseň! Tomáš má oči snad všude a vždy řeší situace poměrně s klidnou hlavou. Dokáže rychle najít čepele svých spoluhráčů a naservírovat jim gólovou šanci doslova až pod nos. Ale když přijde na zakončení, nemá problém rozvlnit síť, i když by radši posílal přihrávku do prázdné brány.

Dvojici doplňuje precizní ostrostřelec s instinktem zabijáka

Tohoto leváka není radno podceňovat. Lukáš Žálčík je jako dobře promazaná mašina na góly, a díky tomu je dokonce ve hře o absolutního krále střelců Chance ligy. Na kontě má letos několik hattricků a jeho bomby z první jsou postrach všech prvoligových gólmanů. I přestože se jedná o rozeného střelce, který tráví většinu svého střídání na útočné polovině soupeře, dokáže se zavčas vrátit a vypomoci obraně. Šumperská devadesátka je zároveň forvardem, se kterým si spoluhráči mohou bez problému vyměnit několik rychlých puků, aniž by zkazil přihrávku. Ba naopak! K tomu všemu má Žálčík více než osmdesát kilogramů a dokáže si dobře počínat v soubojích u mantinelu.

Žálčík v souboji proti Kadani, která patří mezi jeho oblíbené soupeře (Foto: Věra Václavková).

Konec chvály. Každá mince má dvě strany

Ne vždy se zadaří a hraje se podle představ, nebo nastavené laťky z předchozích zápasů. Vildumetz je dokonce hodně v mínusových číslech. To znamená, že se vyskytuje na ledě při obdržených gólech. Na tuto statistiku se samozřejmě nemůže nijak vážně upírat pozornost, ale tabulka plus/minus má jistě něco do sebe. Dalším aspektem je přehrávání situací. Někdy si chtějí vykombinovat gól až do prázdné brány, a nakonec vůbec nezakončí, nebo přijde nepřesnost.

Nikoho určitě nemůžeme přeceňovat. Jsou dny, kdy i Žálčík mine ve vyložené šanci. I Kindlovi nevyjde klička a zkazí puk v obranném pásmu. Tyhle momenty ale nelze z lidské povahy vymazat. Nikdo nemůže hrát šedesát minut bez žádného zaváhání. Každý má své chyby.

Tomáš Vildumetz mezi Žálčíkem a Kratochvílem po vstřelené brance v Porubě (Foto: Věra Václavková).

V obraně zkušený lev s hladovým čiperou

Tohle rovnice má už od samotného počátku jednoduché řešení. Spojení Drtil – Pěnčík se trenérům opravdu povedlo. Dva ofenzivně ladění obránci s dobrým smyslem pro vyhodnocování útočné podpory. O tom jednoznačně vypovídají jejich individuální statistiky.

Na prvním beku matador, který se nebojí přitvrdit

Třicetiletý Tomáš Drtil je letos obráncem číslo jedna a svou roli plní podle očekávání. Je spolehlivý při rozehrávce a zbytečně nezmatkuje. V útoku je potom možná ještě platnější. Kdyby na zádech nenosil své číslo, z dálky by ani nešlo poznat, jestli v útočném pásmu kličkuje útočník nebo obránce. V některých utkáních si vyjíždí na velice zajímavé výlety do útoku, kde prokazuje své útočné dovednosti. Jeho sílu zdobí především velmi přesná nahrávka a střela. Drtil nemá ani zdaleka nejtvrdší ránu mezi ligovými hráči, ale za to ji umí naprosto přesně umístit.

Ve vyhrocenějších duelech se potom nebojí přitvrdit. Když je potřeba rozdává hity, nebo odstraňuje nečistoty v předbrankovém prostoru. Jakmile by někdo shodil rukavice, nebo nečestně ublížil některému ze spoluhráčů, bude to právě Drtil, kdo půjde vyřizovat účty.

Martin Pěnčík - někdy obránce, jindy čtvrtý útočník

Šumperská devětapadesátka mezi Draky vykvetla a ve svých jednadvaceti letech prožívá bezpochyby svou nejlepší sezónu. Tento skromný kluk umí dobře pracovat především na útočné modré čáře. Zkrotí skákavý puk, zpracuje a pošle dál. Když přijde na věc nebojí se vypálit. V jeho případě více vyhledává střely než nahrávky. A možná i proto si s Drtilem rozumí.

Jeho nevýhodou a zároveň výhodou jsou tělesné proporce. Se svými 170 cm a 73 kg se řadí mezi nejmenší a nejlehčí obránce v lize. Jednoduše to není ten dvoumetrový bek, ze kterého jde strach přes celé kluziště. Za to je ale mnohem šikovnější například ve hře u mantinelu, kde se mu často povede vyškrábnout kotouč a uklidnit situaci v obranném pásmu.

Vedle Drtila se Pěnčíkovi opravdu daří, díky tomu dostává od trenérů spoustu prostoru a důvěry (Foto: Věra Václavková).

Tahle super ofenzíva se ale může i vymstít

V moderním hokeji je nutné, aby obránce uměl podpořit útok. Musí se ale taky vždy poctivě vrátit. Tahle dvojka si prozatím plní své obranné povinnosti poměrně zodpovědně. Když už se vydají do útoku, alespoň jeden z nich si hlídá zadní vrátka. Nikdo z nich není v záporných číslech, takže mnoho argumentů proti jejich hře v současné době není. Druhá věc jsou potom fauly. Drtil s Pěnčíkem patří mezi nejvylučovanější Draky v letošním ročníku. Občas si pomůžou nějakým háčkem, nebo jsou zase tvrdí až tak, že se to rozhodčím nelíbí. V posledním utkání například Pěnčík poslal tým do dvojnásobné nevýhody. Určitě mají věci, na kterých ještě zapracovat.

Všech pět hráčů dohromady tvoří postrach Chance ligy

Dohromady tento útok spojený s ofenzivní obranou tvoří opravdu nebezpečnou formaci, na kterou se musí každý soupeř poctivě připravit. Většinu sezóny se všichni tři forvardi pohybují v TOP10 kanadského bodování ligy a Drtil zase figuruje mezi pětkou nejlepších obránců. Pěnčík se potom nachází mezi elitní dvacítkou. V posledních zápasech se do první lajny dostal i Petr Kratochvíl, který zažívá taktéž výbornou sezónu, a pravděpodobně by v ní mohl zůstat i déle.

Tomáš Drtil a Lukáš Žálčík spolu hrají už druhým rokem v řadě, protože oba loni oblékali dres prostějovských Jestřábů (Foto: Věra Václavková).

Nejlepší zápas? Kanonáda proti Vrchlabí

V tomto utkání se ukázala spolupráce precizních nahrávačů a rozeného střelce. Elitní formace měla v tehdejším střetu podíl na čtyřech brankách z pěti a výrazně se podepsala pod důležitým tříbodovým vítězstvím. Lukáš Žálčík vstřelil hattrick a ostatní celý zápas pouze vymýšleli, jak mu puk správně naservírovat, protože měl opravdu úžasnou formu. To se jim nakonec vyplatilo. Kindl s Vildumetzem si zapsali shodně po dvou asistencích a obránci každý po jedné. V utkání dal dva góly i Petr Kratochvíl.

Pohled statistik

Lukáš Žálčík

Aktuálně druhý nejproduktivnější muž soutěže s 21 góly a 16 asistencemi.

Tomáš Vildumetz

Pátý hráč v tabulce kanadského bodování. Na svém kontě má 13 branek a 23 nahrávek.

Denis Kindl

Sedmý muž produktivity ligy, který už stihl posbírat celkem 35 bodů za 12 zásahů a 23 přihrávek.

Tomáš Drtil

Společně s Janem Pohlem a Jiřím Klimíčkem má na svém kontě 23 bodů. Všichni tři jsou na druhé pozici mezi nejproduktivnějšími obránci.

Martin Pěnčík

Současně s pěti dalšími beky figuruje na osmnácté příčce bodování obránců za 4 góly a 9 asistencí.