Daniel Vachutka o trenérech: Ti se hledali, až se našli. Ždímou nás

Daniel Vachutka o trenérech: Ti se hledali, až se našli. Ždímou nás

Michal Krobot, čtvrtek 3.6.2021
Drakům pod novými trenéry začala suchá příprava a všem je jasné, že úspěch v tomto ročníku nebude zadarmo. „Čím dál tím větší dřina. Trenéři nás neskutečně ždímou. Snad se nám v sezóně všechno vrátí,“ přeje si Daniel Vachutka. Ten se společně s dalšími odchovanci vrátil pomoct Šumperku.

Nejdřív se vrátíme na úplný začátek. Z jakého důvodu jste odešel z Šumperka do Prostějova?

V Prostějově mi nabídli lepší podmínky... A hlavně jsem chtěl na chvíli zkusit něco jiného. To je asi vše, nic jiného za tím nebylo.

Jaký byl impuls, který vás přitáhl zpátky do Šumperka?

Domluvili jsme se s klukama, že pomůžeme Šumperku co nejvíc to půjde. Chtěli jsme, aby se nás vrátilo co nejvíc. Samozřejmě v tom má velkou roli i pan Velčovský, který nám nabídl kvalitní podmínky. Další věc je trenér Janeček s asistentem Majerem. Tohle nám dávalo smysl a všechno do sebe zapadalo.

Lze říct, že Šumperk je klub vašeho srdce? Domov, kam se vždy rád vrátíte.

To každopádně. O tom žádná. Jestli někdy skončím s hokejem, tak právě tady. Přeji si pověsit brusle na hřebík v Šumperku a nikde jinde. Víte, jak to je. Rád si zkusím zahrát za jiný klub, ale Šumperk je srdcovka.

Hrát derby proti mateřskému klubu bylo pro Dana velice obtížné. (Foto: Věra Václavková)

Když je pro vás klub srdcovou záležitostí... Jaké bylo nastoupit proti němu v derby?

Bylo to sice derby, ale tohle je vždycky strašně těžké. Znáte tam každého hráče, je to jiný. Když na mě kluci zařvou, jsem schopný jim nahrát. Poznáte ty hlasy a podobně (směje se).

Jaké byly první dojmy z letošní suché přípravy?

Nedávno jsme hráli fotbal. Ten byl slušný, řekl bych. Byl to B tým Rapotína, vůbec si nedokážu představit, jak by to vypadalo proti áčku. Ale myslím, že jsme podali dobrý výkon. No a letní příprava? Čím dál tím větší dřina. Trenéři nás neskutečně ždímou. Snad se nám v sezóně všechno vrátí.

Můžete prozradit, jestli se chystá ještě něco speciálního v rámci letní přípravy?

V současnosti jedeme obrovský dril a zkoušíme domluvit další fotbalový zápas. Ono se sice řekne fotbálek, ale je to docela peklo. Je to hodně běhání. Trenéři to berou vážně. Není to tak, že si tam jdeme zablbnout. Chtějí po nás maximální výkon. Doufám, že ještě něco takového klapne.

Společně s vámi se vrátili i další odchovanci. Jaký máte pocit z týmu?

Všichni makají, co to jde. Pocit mám dobrý, ale i trochu takové tušení v další příchody. Pro boj na vyšších příčkách potřebujeme, aby ještě někdo přišel. Ovšem nevím, jaké mají trenéři s vedením plány. Uvidíme...

V kádru jsou i mladší hráči. Stavíte se k nim spíš jako takový mentor nebo je berete víc jako kamarády?

Každý starší hráč chce být vzorem. Hlavně ale musíme vytvořit správnou partu. Nebylo by dobré mít věkové skoky typu staří a mladí. Všichni musíme táhnout za jeden provaz. Samozřejmě jsme kamarádští, ale kdyby se prohrávalo, tak už to taková sranda nebude. V ten moment, kdy půjde do tuhého, to už naše prdelky nebudou (usmívá se).

V poslední sezóně v dresu Draků doslova zářil. Představí se i po roce v podobné formě? (Foto: Věra Václavková)

S trenérem Janečkem už zkušenost máte, ale co nový asistent Majer? Působí jako dvojice dobře?

Tihle dva se hledali, až se našli. Oba jsou brutální profesionálové. Nedokážu si představit, kdyby byli den bez hokeje. Řeší to opravdu pořád. Podle mě dvacet čtyři hodin denně (směje se). Dělají pro úspěch všechno co je v jejich silách a budou v tom pokračovat. Tím jsem si stoprocentně jistý.

Máte někoho, koho byste chtěl vysloveně do formace?

V Prostějově jsem končil s Lukášem Žálčíkem a docela nám to šlo. Rád bych na to navázal, ale tohle je věc trenérů. Uvidíme, jak se to poskládá. Hlavně, aby byly všechny lajny vyladěné a šlapalo to.

Pojďme se přesunout na led. Hned ze startu přípravy vás čekají zápasy s Plzní a Vítkovicemi. Co na to říkáte?

Je lepší hrát přípravu s lepšími týmy. Nikdo vám nedá nic zadarmo. Spousta hráčů bojuje o místo v sestavě. Jsou to super zápasy na začátek. Zjistíme, co děláme špatně. Pamatuji si přípravu v druhé lize, kde jsme hráli s prvoligovými mančafty. Hodně jsme prohrávali, ale na druhou stranu nám to hodně dalo a jakmile začala sezóna, v podstatě jsme neprohráli. Snad to takhle bude i letos.

Položím vám otázku a vy zkuste co nejrychleji odpovědět...

Dobře (směje se).

Vaše predikce na umístění po skončení základní části?

Desáté místo.

Nejlepší střelec týmu?

Lukáš Žálčík.

Nejproduktivnější hráč?

Já! (směje se).

Poslední otázka. Co vy a fanoušci?

Až se jednou otevřou stadiony. Přál bych si, aby byli pokaždé s námi. V dobrém i ve zlém. V Šumperku jsou skvělí fanoušci a doufáme v jejich pomoc.