Pod lupou: Aleš Holík a Radek Tihlář přesvědčili o kvalitách

Redakce, pátek 7.1.2011
Š u m p e r k - Znají se ze šumperského mužstva, oba strávili část kariéry v hanáckých mužstvech a jak po utkání přiznal Radek Tihlář, jsou spolu pořád v kontaktu. A v neposlední řadě oba hráči byli klíčovými postavami vzájemného šumpersko-přerovského souboje z 29. kola letošní soutěže. Naši redaktoři se shodou náhod na výkony obou hráčů ve zmiňovaném utkání zaměřili, načež ve finále vzešla zajímavá statistická čísla. Mimo jiné vypovídají o tom, že Aleš Holík je pro šumperský celek takřka nepostradatelný, a že Radek Tihlář byl v utkání s Draky po ledě doslova neprůstřelný. Pojďte se s námi ponořit do čísel a statistik, do hodnocení výkonů obou hráčů.

Náhoda tomu chtěla, že Aleš Holík i Radek Tihlář se utkali ve třetí sérii samostatných nájezdů. Pokud by přerovský brankář šumperského kapitána vychytal, hosté by vezli výhru. A Draci by poprvé odcházeli ze svého ledu poraženi. Nestalo se tak. Holík zkušeně proměnil a Velecký dílo dokonal.

ALEŠ HOLÍK

Šumperský kapitán strávil na ledě takřka 25 minut, dokázal vstřelit gól v nájezdech, na druhou stranu u prvního inkasovaného byl na ledě. Draci jej však dostali v oslabení a protože byl Holík na ledě při Meluzínově trefě, dohrál zápas s plusovým bodem na kontě.

Z pozice obránce je poměrně logické, že jsme tentokrát vynechali statistiky bully. Holík se stejně na žádné nepostavil, o to více jsme se zaměřili na úspěšnost přihrávek. A kapitán nezklamal. Ze 43 pokusů jich pokazil pouhých osm, hlavně v první třetině si však zapsal dvanáct pokusů o přihrávku se stoprocentní úspěšností. Když k tomu přidáte dva hity a jeden vykoledovaný faul, je jasné, že Holík není jen ofenzivní kanonýr, ale proti Přerovu podal komplexní výkon.

Jenže Holík je i tak nejvíce pasován do role střelce. A proti Zubrům se také činil. Hned čtrnáct pokusů zamířilo z jeho hole vstříc Tihlářovi. Tři rány byly zablokovány, čtyřikrát minul nejproduktivnější bek ligy branku. V sedmi pokusech Tihláře pořádně protáhl, z toho osmého (který ve statistice uvedený nemáme) jej v nájezdech překonal.

Zajímavý je však pohled na Holíkova střídání. Jeho "ice-time" jsme již uvedli, ovšem další údaje: šumperský kapitán absolvoval 29 střídání, nejvíce pak logicky ve třetí třetině. Nejdelší střídání však absolvoval v polovině utkání. Na ledě strávil neuvěřitelné dvě minuty a patnáct vteřin v kuse. V přesilové hře Šumperk svíral Zubry, ale neuspěl.

Faulován: 1x (0-1-0-0)

Poznámka: Holík proměnil na konci třetí série nájezd, kterým srovnal na 1:1. Následně tak mohl Velecký rozhodnout utkání.

Aleš Holík skóruje ve třetí sérii nájezdů, Tihlář je bezmocný

RADEK TIHLÁŘ

Vrátil se do Šumperka po delší době, ale nepostavil se do klece Draků, ale mezi tři tyče přerovské svatyně. Tihlář odchytal výtečné utkání, mnohokrát sebral šumperským hráčům gól z vyložené šance. Hlavně po ledě byl neprůstřelný, když vykryl 19 pokusů mířících po či těsně nad ledovou plochou.

Tihlář si udržel i vysoké procento pochytaných kotoučů, přibližně 40% domácích pokusů schoval Tihlář do chráničů, zbytek z drtivé většiny poslal do rohů kluziště. Nejméně střeleckých pokusů Draků mířilo na vyrážečku Tihláře, přitom právě tam se dokázal trefit Marek Haas v úvodu druhé třetiny. V prostřední části hry to byl také po hříchu jediný domácí pokus na vyrážečku.