ZÁPISNÍK PLAY-OFF #5: Štědrý sudí Obadal, snajpři v Čechách i šťastný Tomáš Šťastný z Vrchlabí

Jaroslav Svoboda, úterý 7.3.2017
Za sebou máme pátou kapitolu letošních bojů v play-off druhé ligy. A znovu se bylo na co koukat a hlavně v Čechách pak diváci dostali kořeněné gólové hody, Kobra Praha i Tábor totiž nasázely soupeřům víc než deset branek. V Hodoníně pak nešetřil vyloučeními Pavel Obadal. Postup pak vybojoval Havlíčkův Brod, stejně tak i Žďár nad Sázavou. Šťastným střelcem vítězné branky ve Vrchlabí se stal Tomáš Šťastný, ještě šťastnějšími však museli být oba trenéři, na které při tiskovce po utkání čekalo bohaté občerstvení. Tady je další souhrn toho nejzajímavějšího z druholigového play-off.

Po postupu Vsetína, Klatov a Jablonce se v pátý hrací den úvodního kola play-off hrálo již jen na devíti stadionech, včetně toho šumperského. A Draci se konečně doma dočkali. Hlavně pak Šumperk šel poprvé v sérii do vedení 1:0 v utkání.

Zajímavostí je, že všechny tři branky v utkání byly vstřeleny podle podobného scénáře. Technický kotouč mířící před branku skončil v síti. V Janotově případě bez teče, u gólů na 1:1 a 2:1 pak strčili do trajektorie kotouče své hole Petr Dvořák a Lukáš Králík. Ten pak vítězným gólem poslal Draky poprvé v sérii do vedení, ve Valašském Meziříčí budou usilovat o postup za stavu 3:2 na zápasy. Bohužel šestý zápas série nenabídne živým přenosem televize LIFETV, tentokrát domácí klub přenos neposvětil.

Hlavními postavami pátého utkání byli opět brankáři, byť tedy hlavně Plšek předvedl několik neskutečných zákroků a jen díky němu nebyl duel rozhodnut podstatně dříve. Draci zároveň ve svém třetím domácím utkání předvedli nejaktivnější výkon, nejvýrazněji soupeře přestříleli, ale zatímco v základní části jim do branky Valašského Meziříčí spadla kdejaká pucka, v play-off se i nadále perou s koncovkou.

Postup slaví Hodonín i Poruba, v Čechách pak Kobra a Tábor zesměšnily soupeře

Pouze jediná série je na Moravě otevřená. Hodonín i Poruba totiž na svém ledě ukončily sérii. Hodonín neinkasoval a byť tedy definitivní rozhodnutí v duelu zaznamenal až ve třetí třetině, pohlídal si postup vítězstvím 4:0. To Poruba ještě na začátku třetí třetiny prohrávala po galapředstavení Matěje Málka, ale ani čtyři trefy útočníka Nového Jičína na výhru nestačily. Závěrečný obrat a oslavu postupu pak zajistil exšumperský obránce Jakub Peslar. Z těchto výsledků plyne jediné: Poruba, nebo nic. Totiž právě ostravský celek je jediná možná varianta šumperského soupeře v semifinále, pokud Draci postoupí.

V pátých osmifinálových zápasech společného play-off skupin Střed a Západ uspěly ve všech duelech domácí celky. Kobra Praha a Tábor pak soupeře doslova rozstřílely. Kobra Praha v posledních dvou zápasech s Pískem prohrála shodně 6:7 v prodloužení, tentokrát bylo již po první třetině jasno. Pražský celek nakonec vyhrál 12:2, hattrickem se na něm podílel útočník Jiří Jakeš, který se následně vyhoupl do čela kanadského bodování celého druholigového play-off (5+9). Série se vrací do Písku za stavu 3:2 na zápasy pro favorita. Ještě větší výprask utrpěl Klášterec nad Ohří v Táboře. Necelé dva tisíce diváků slavily vítězství 13:1, a také zde došlo na hattrick. Jeho autorem se stal Jiří Severa. Pro Klášterec potupnou prohrou sezóna skončila, Tábor je jistým čtvrtfinalistou.

Postup vydoloval i Žďár nad Sázavou, který v pátém osmifinále porazil Trutnov 5:1. Po úvodní prohře v osmifinále se rozjel i Havlíčkův Brod a po čtyřech vítězstvích v řadě si nakonec s Řisuty poradil poměrem 4:1 na zápasy, v tom posledním vyhráli Bruslaři doma v Kotlině 3:1. Šanci na postup naopak ještě živí Děčín a Kolín. Děčín prohrál v Moravských Budějovicích 3:6, přitom už po první třetině nabral manko 0:4. To souboj Vrchlabí s Kolínem naopak rozhodla až trefa sedm vteřin před koncem třetí třetiny, kdy Koutského prostřelil bezesporu šťastný Tomáš Šťastný.

Kupodivu se velmi populární stala historka o vpádu meziříčského fanouška do šumperské šatny. Zprávu převzala i některá velká média, cítíme tedy povinnost aspoň uvést jednu informaci na pravou míru. Původní fotografie u minulého zápisníku byla ilustrační a bystré oko zjistilo, že byla pořízena v Šumperku. Na fotce tedy v žádném případě nebyl onen uprchlík z Meziříčí.

Tentokrát sice žádný fanoušek nevtrhl do kabiny soupeřovic týmu, ale i tak se najde pár zajímavostí. Prohru 1:13 protrpěl v brance hostů z Klášterce Jiří Tichý, těžko říci, kolik gólmanů má tak tuhý kořínek. Naopak Milan Řehoř, zkušený to gólman, je prvním brankářem, který v play-off bodoval. Připsal si při výhře Žďáru nad Sázavou asistenci. Netradiční sled událostí se odehrál i v Hodoníně. Hosté tam během třinácti vteřin obdrželi dva tresty na dvě plus deset minut za úder v oblasti hlavy a krku. Fauly Šindeláře a Chalupy ze 44. minuty, tedy za stavu 2:0, ale zůstaly nepotrestány. Krom toho ještě v čase Šindelářova vyloučení obdržel za nesportovní chování trest do konce zápasu Aleš Kilnar, hlavní rozhodčí Pavel Obadal tak během 13 vteřin rozdal 44 trestných minut.

Svou premiéru v letošním play-off si pak v pátých zápasech play-off užili žďárský Lukáš Hort a opavský Ondřej Hartmann, čímž zaokrouhlili počet hráčů v poli, kteří naskočili do vyřazovacích bojů 2. ligy 2016/2017, na rovných 500.

Šesté zápasy: Zbývají čtyři volná místa, domácí týmy musí vyhrát

Zbývají pouze čtyři volná místa v dalším kole play-off. O jedno z nich bude usilovat Šumperk, který se bude snažit vyhrát potřetí v řadě na ledě Valašského Meziříčí. A urvat pro sebe krátkou pauzu před případným semifinálovým duelem s Porubou. Také ve zbývajících třech duelech play-off skupin Střed a Západ budou mít domácí nůž na krku. Vrchlabí v Kolíně, Kobra Praha v Písku a také Moravské Budějovice ve třista kilometrů vzdáleném Děčínu budou chtít získat čtvrté vítězství v sérii a postoupit. Ve Valašském Meziříčí a v Děčínu začínají začínají zápasy v 18:00, v Kolíně již tradičně v netradiční čas 18:07, v Písku pak dokonce až v 19:00.

Kanadské bodování: Do čela bodování Jakeš z Kobry, Kůdela již čtvrtý mezi brankáři

Vzhledem k tomu, že Vsetín stihl postoupit ve čtyřech zápasech, se ziskem tří gólů a jedné asistence se útočník Kobry Jiří Jakeš dostal před Radima Kucharczyka na samotnou špici bodování. Hned za vsetínským útočníkem je pak další forvard Kobry, Jakub Jedlička. Následuje havlíčkobrodské duo Endál - Třetina a další. Nejproduktivnějším bekem je Pavel Mojžíš ze Vsetína, nejlepšími střelci se šesti góly Petr Jurča a Radim Kucharczyk.

KANADSKÉ BODOVÁNÍ
 1. JAKEŠ Jiří (Kobra Praha)            5z | 14 (5+9)
 2. KUCHARCZYK Radim (Vsetín)           4z | 13 (6+7)
 3. JEDLIČKA Jakub (Kobra Praha)        5z | 13 (5+8)
 4. ENDÁL Lukáš (Havlíčkův Brod)        5z | 12 (5+7)
 5. TŘETINA Miroslav (Havlíčkův Brod)   5z | 12 (5+7)
 6. LUKA Vladimír (Vsetín)              4z | 11 (5+6)
 7. ANTONČÍK Šimon (Kobra Praha)        5z | 11 (5+6)
 8. TULAČKA Vojtěch (Klatovy)           4z | 10 (4+6)
 9. ŠVARC Milan (Klatovy)               4z |  9 (3+6)
10. MATUŠÍK Jakub (Tábor)               5z |  9 (3+6)
30. SEDLÁK Tomáš (Šumperk)              5z |  6 (2+4)
36. VACHUTKA Daniel (Šumperk)           5z |  6 (1+5)
BODOVÁNÍ OBRÁNCŮ
 1. MOJŽÍŠ Pavel (Vsetín)               4z |  9 (1+8)
 2. VACEK Luboš (Kobra Praha)           5z |  7 (2+5)
 3. BENEŠ Petr (Žďár nad Sázavou)       5z |  7 (0+7)
 4. SEDLÁK Tomáš (Šumperk)              5z |  6 (2+4)
 5. PESLAR Jakub (Poruba)               5z |  5 (4+1)
    ŠTEINER Dominik (Kobra Praha)       5z |  5 (4+1)