Souboj o každý bod pokračuje, do Šumperka zavítá Jindřichův Hradec

Jan Wirkner, Martin Schwarz, úterý 15.3.2011
Š u m p e r k – Boj o každý puk, tvrdá hra, štěstí, radost i smutek. To všechno je baráž. Prolínací soutěž, do které Šumperk vstoupil dvěma zápasy na ledě prvoligových celků v řadě, ze kterých si domů přivezli tříbodový zisk. Důležitá je hlavně výhra v předešlém zápase na ledě Písku, který sice do utkání vcházel jasně jako favorit, ale nakonec si neponechal ani jediný bod. Celý hokejový Šumperk se teď konečně dočká prvního domácího barážového zápasu, ve kterém přivítá nebezpečného soupeře z Jindřichova Hradce. Právě tento tým stejně jako svěřenci Radka Kučery dokázal na ledě Písku zvítězit.

Draci vstoupili do baráže nepovedeným výsledkem z Chrudimi 4:7. Ničeho se však nezalekli a hned v dalším kole bodovali již ve zmiňovaném Písku. Díky problémům s epidemií v kádru Mostu, a tudíž i odložení zápasu Šumperk – Most, se Dračí bojovníci v baráži zatím nedočkali svého ledu, což jim však v bodování nezabránilo. Konečně však opět zimní stadión na "Tyršáku" ožije: Šumperk ve středu 16. března přivítá doma Jindřichův Hradec, který postoupil do baráže jako vítěz 2. ligy skupiny Střed. V posledních pár letech se snažil držet vrchní příčky v 2.lize a zvedat tak nadšenost svých fanoušků. Navíc Vajgar pořádně zatopil všem soupeřům ve své skupině a prožil fantastický závěr druhé ligy. V prolínací soutěži stejně jako Draci i hokejisté od Vajgaru neodehráli jedno plánované utkání s Mostem a tak si do Šumperka vezou bilanci jednoho vítězství v jediném doposud odehraném utkání - na ledě Písku.

O soupeři - KLH Vajgar Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec si v letošní sezóně vyzkoušel, jaké je to být na prvním i posledním místě. Začátek sezóny nebyl u Vajgaru nijak oslnivý, ale to už je v Hradci taková tradice. Letos to bylo ještě o něco napínavější, protože Vajgar dokonce spadl na poslední příčku. Tu však v osmém kole opustil a tabulkou stoupal vzhůru. Čtyři kola před koncem základní části se Vajgar dostal před dosud vedoucí Benešov a první příčku v konečném součtu uhájil. Vajgar získal v základní části 71 bodů, což znamenalo čtyřbodový náskok před druhými Vodními Lvy z Benešova.

V prvním kole play-off se Vajgaru postavil nepříjemný soupeř ze Žďáru nad Sázavou, kterého v základní části Vajgar dokázal porazit jen v jednom případě. První duel sehraný na hradeckém ledě vyzněl výsledkově jednoznačně 6:0, zato odveta přinesla velké drama. Vajgar musel dvakrát zlikvidovat jednobrankový náskok soupeře, aby zápas dospěl do prodloužení. V něm se hrálo však jen pár vteřin a Jakub Matušík stvrdil postup Jindřichova Hradce do semifinále. V tom narazil Vajgar na překvapení z Nymburka, které přešlo přes favorizovaný Kolín. Středočeši nekladli Vajgaru tak velký odpor. Doma Jihočeši zvítězili 5:2 a v odvetě 7:5.

Do finále skupiny Střed se nakonec probojovali dle očekávání dva nejlepší celky z desetičlenného pelotonu. Vodní Lvi z Benešova vedli v prvním zápase finálové série již 2:0, domácí Vajgar vyrovnal a rozuzlení nepřineslo ani prodloužení. V samostatných nájezdech prokázali domácí více zkušeností a díky trefě Roberta Procházky se Vajgar ujal vedení v sérii. Podobný průběh měla i odveta. Hosté od rybníku Vajgar si vypracovali náskok 4:2, ten domácí ve třetí třetině smazali, ale na šťastný gól Vladimíra Stejskala ze samotného závěru třetiny již zareagovat nedokázali. I ve třetím zápase se očekávalo velké drama, ale opak byl pravdou. Úvodní čestné buly vhodil generální manažer finského velkoklubu Kärpät Oulu, pan Juha Junno, který je minoritním akcionářem jindřichohradeckého klubu. Vajgar od úvodních minut jasně ukázal, kdo si zahraje baráž a Benešov odjížděl domů s potupnou porážkou 1:12. Vajgar se tak může pyšnit postupem do baráže v nejkratším možném čase, k postupu potřeboval pouhých 7 utkání.

V baráži Vajgar zatím odehrál jediné utkání. Domácí Písek byl v utkání sice favoritem, body však bral Vajgar. Komterm celý zápas tlačil vítěze druholigové skupiny Střed před vlastní branku, ale hosté těžili z brejků, po kterých se v úvodní třetině ujali vedení 2:0. Písek snížil v prostředním dějství, avšak Vajgar v závěru druhé dvacetiminutovky odskočil zpátky na dvoubrankový rozdíl. Stejný obraz hry byl k vidění i ve třetí třetině. Písek snížil na 2:3, ale branka do prázdné písecké brány rozhodla o hradeckém vítězství 4:2.

Soupiska soupeře

Jasnou jedničkou v brance Vajgaru je Tomáš Kubeš. S výjimkou 64 minut odchytal kompletní porci základní části a v play-off nevynechal jediný okamžik. Ve vyřazovacích bojích se může pětadvacetiletý brankář pyšnit úspěšností zákroků nad 90%. V baráži mu kryje záda Erik Štěrba, který letos chytal v Jablonci nad Nisou a má prvoligové zkušenosti z Chomutova či Kadaně.

p>Obrannou hru Vajgaru dirigují dva velezkušení obránci. V úvodu sezóny přišli k Vajgaru z Písku Robert Procházka a David Mazanec. První jmenovaný je hradeckým odchovancem a v 7 zápasech play-off vybojoval 8 kanadských bodů. Druhý jmenovaný, David Mazanec má bohaté zkušenosti z extraligové Plzně, prvoligového Ústí nad Labem, Třebíče nebo Mladé Boleslavi. Odchovanec píseckého hokeje zaznamenal v play-off 6 bodů. Vajgar disponuje dalšími kvalitními obránci, Tomášem Tupým, Petrem Zíbem nebo řizným zadákem Lubošem Heršálkem. Základní sestavu hradecké obrany doplňuje hradecký odchovanec Ondřej Chmel, budějovický junior Miloslav Jáchym a mladík ze Sparty Praha Michael Dvořák.

Stejně kompaktní jsou i útočné formace. První je složena z dravého mládí a vyzrálé zkušenosti. Hradecký odchovanec Michal Milotinský to v úvodu letošní sezóny zkoušel v prvním mužstvu Kärpätu Oulu, kde se však nakonec dvacetiletý mladík neprosadil, vrátil se domů, kde v dresu Vajgaru sbírá body jako na běžícím pásu. Parťákem v útoku je zkušený, dvaatřicetiletý Aleš Skokan, kterého hokejová kariéra zavála různými směry, do brněnské Komety nebo na druhou stranu, do nejvyšší francouzské soutěže. Produktivní je i formace s Davidem Kupcem a kapitánem Markem Dvořákem. David Kupec se před loňskou sezónou vrátil z Tábora na místo činu a s 13 kanadskými body byl nejproduktivnějším forvardem Vajgaru v play-off. Velkou sílu má i třetí hradecký útok. Martina Maříka skvěle doplňují táborští rychlíci Jakub Matušík s Lubošem Voříškem. Do základu dále patří Jan Bula a Vladimír Stejskal. Do dalších bojů Vajgar nemůže počítat s chomutovským juniorem Jakubem Hofmeisterem, který nedohrál utkání v Písku a kvůli zlomené klíční kosti pro něj sezóna předčasně skončila.

Vajgar se utkal se Šumperkem naposledy v závěru sezóny 1999/2000, kdy se oba celky po neúspěšné prvoligové sezóně poroučely do baráže. Šumperk na rozdíl od Vajgaru soutěž udržel. Ze současného hradeckého kádru tyto zápasy pamatují hned tři hradečtí forvardi, Aleš Skokan, David Kupec a Marek Dvořák. Na straně Draků pouze trenér Radek Kučera, který v té době ještě netrénoval, ale bojoval v šumperském dresu.

Z aktuálního šumperského kádru to zná u Vajgar brankář Tomáš Štůrala, který odchytal pár zápasů v prvoligovém ročníku 2005/2006 a v následné druholigové sezóně patřil k základním stavebním kamenům sestavy Vajgaru. V sezóně 2005/2006 se do hradecké kabiny podíval i obránce Jan Tesařík, který oblékl hradecký dres ve dvaceti případech a zaznamenal dvě asistence.

Drakům do konce letošní sezóny chybí čtyři domácí zápasy, a to je další důvod navíc, proč přijít na stadión Draky povzbudit. Zvláště když museli diváci překousnout delší pauzu, kdy hokej v Šumperku vidět nemohli. A protože se setkají i mužstva, která mají v baráži jak se zdá nejpočetnější fanouškovskou základnu, atmosféra bude o to více fantastičtější. Utkání se hraje ve středu 16. 3. 2011 v 18:00 hodin, kdy bude vhozeno úvodní buly. Pokud se přeci jen na zimní stadion nedostanete, můžete utkání sledovat pomocí online serveru onlajny.cz.