Draci míří do Krušných hor - v Kadani budou usilovat o body

Jaroslav Svoboda, sobota 26.9.2009
Š u m p e r k - Další souboj v rámci 1. ligy čeká na šumperské hokejisty. Ti míří na sever Čech, kde po dlouhém cestování skříží své hole s výběrem Kadaně. Draci v posledních dvou soubojích dokázali získat první čtyři body do ligové tabulky, naopak Kadaň ve třetím kole prohrála doma s Třebíčí a následně neuspěla ani v Hradci Králové. Příští soupeř Šumperka má na svém kontě prozatím jediný získaný bod za prohru v prodloužení v zápase v Ústí nad Labem. Pátý ligový boj Draků o body začne v Kadani v sobotu 26. září od 17:00.

Základní info

Severočeši postoupili do první ligy v ročníku 1997/98, kdy vytvořili barážovou dvojičku s Přerovem. Jako vítěz druholigového play-off dokázala Kadaň překonat i jednoho ze dvou posledních celků soutěže a v poměru 4:0 na zápasy přes Přerov přejít do 1. ligy. Od té doby se v Kadani hraje tato soutěž bez přestávky, avšak stále si hokejový klub ve městě příliš fanoušků a diváků nenašel. Nejspíš není potřeba pozorným a zvídavým čtenářům připomínat, že Kadaň je součástí severočeské spolupráce označované jako 3K - KLH Chomutov, Kadaň a Klášterec nad Ohří.

V sestavě Kadaně hrají hned dva hokejisté, kteří mají z minulosti zkušenosti se šumperským dresem. Oba nalezneme v defenzivních řadách. Prvním je Vojtěch Kloz, který za Draky hrál v sezóně 2007/08. Ve 21 zápasech si připsal dva kanadské body za jeden gól a jednu asistenci, přičemž se v půlce sezóny vydal blíže k domovu - zakotvil v Chomutově. V loňské sezóně si dokonce zahrál jedno utkání v play-off extraligy za mistrovské Karlovy Vary. Druhým exDrakem v obraně je Zbyněk Spitzer, jehož šumperské angažmá je však již staršího data. Stalo se tak v prvoligové šumperské éře před prodejem licence do Hradce Králové. Spitzer patřil k velkým talentům vsetínského hokeje, v 19 letech dokonce nakoukl do extraligy mužů. Nikdy se v ní však výrazněji neprosadil a v loňském ročníku mistrovských soutěží trávil hodně času v druholigovém Klášterci nad Ohří.

Vstup do ligy se Severočechům vyznávajícím černo-žluté barvy vůbec nepovedl. V prvním kole prohrála Kadaň v Havlíčkovým Brodě 6:3, ve druhém kole a opět venku si připsala první body. Po prohře s Ústím nad Labem v prodloužení se zdálo, že by se momentálně poslední tým tabulky mohl začít bodově prosazovat, po hříchu je však bod z utkání s jedním z favoritů soutěže jediným ziskem Kadaně. Ta totiž následně doma podlehla Třebíči, když severočeské střelce vychytal Jakub Lev. V doposud posledním kole si hráči z Krušných hor neporadili ani s Hradcem Králové a ten tak doma proti příštímu Dračímu soupeři získal první výhru v sezóně.

Vzájemná utkání

Oba celky se poprvé začaly setkávat až v 1. lize, když v dřívějších dobách jim ve vzájemném mistrovském kontaktu bránila hlavně zeměpisná vzdálenost. Vůbec první vzájemný zápas se uskutečnil 22. září 1999 v Kadani, když doma Severočeši zvítězili v přestřelce poměrem 7:4. Ani odveta v Šumperku nepřinesla Drakům body, tentokrát se soupeř radoval poměrem 5:2. Až v 31. kole dokázali Draci na soupeře vyzrát a to po neuvěřitelném průběhu duelu. Šumperk prohrával před poslední dvacetiminutovkou již 0:3, ale dokázal utkání neuvěřitelně zvrátit a vyhrát 5:3. Poslední vzájemný duel této sezóny ale opět vyzněl jasně pro Kadaň, ta jej ovládla hladce 5:0.

Sezónu na to se stejná mužstva v lize opět utkala celkem čtyřikrát a znovu vyšli hokejisté z Krušných hor vítězně z tohoto klání - a opět v poměru 3:1 na zápasy. Na svém ledě zvítězila Kadaň 5:2 a 4:3, na severu Moravy se radovali v 10. kole hráči z Kadaně po výhře 4:3. Ve 43. kole jim Draci všem vrátili a hladce zvítězili 5:1. Těsně před prodejem licence do Hradce Králové v ročníku 2001/02 se oba týmy střetly ještě dvakrát. V obou duelech se po šedesáti minutách dělily body, v tom prvním pak prémiový druhý bod získali v prodloužení Kadanští.

Poslední vzájemná zkušenost je ze sezóny 2007/08. 24. října 2007 přivítala Kadaň Draky a vyhrála 4:2. V šumperské odvetě se znovu více radoval soupeř, zvítězil v prodloužení 4:3. Jak lze z těchto výsledků vyčíst, Drakům se na Kadaň příliš nedaří a doufejme, že tentokrát se šumperským hráčům podaří dobýt pro nás zakletou kadaňskou tvrz. Draci totiž na severu Čech s tímto soupeřem ještě nebodovali.

Online přenos

Do Kadaně cesta dlouhá a nedá se očekávat, že všichni zvědavci, kteří šumperský hokej sledují, se do Krušných hor vydají osobně. Na serveru www.onlajny.cz lze od 17:00 dne 26. září 2009 sledovat utkání v rámci textového online přenosu.