Čekání končí - Draci přivítají Šternberk v úvodním utkání série

Svoboda Jaroslav, pondělí 16.3.2009
Š u m p e r k - Už je to tu znovu. Hokeje chtiví šumperští příznivci se dočkali. V úterý 17. března 2009 startuje play-off i pro trio nejlepších celků po základní části a Draci zažívají hokejové deja-vu. V posledních čtyřech letech hráli třikrát 2. hokejovou ligu, třikrát se probojovali do play-off a potřetí v řadě narazí ve čtvrtfinále ligy na HC TJ Šternberk. V posledních dvou případech pak Draci skončili v základní části první. Teď už zbývá jen navázat na sezónu 2006/07, kdy Šumperk přehrál rivala z Hané 3:0 na zápasy a započal tak svou cestu za postupem do 1. ligy. Po dvou letech se také potká spousta povědomých tváří z předešlé vzájemné čtvrtfinálové série.

HC TJ Šternberk - historie se opakuje

Šumperským hokejistům byl snad celek HC TJ Šternberk předurčen - a samozřejmě i naopak. Draci ve svých posledních třech druholigových ročnících pokaždé ve čtvrtfinále odehráli svou sérii se Šternberkem. V sezóně 2005/06 to byli hokejisté z Hané, kdo šel do série jako favorit. Také své postavení potvrdil, i když až po velmi tuhém boji. Šternberk zvítězil 3:2 na zápasy. O rok později se karta rapidně obrátila. Draci vyhráli základní část a v play-off soupeře vůbec nešetřili - hned v prvním zápase série mu dokonce naložili desítku. Po další domácí výhře pečetili Draci postup ve třetím utkání. V něm již vedli 4:1, dokonce pak v 51. minutě. Jenže domácí zázračně srovnali. 24 vteřin před koncem po Kučerově přihrávce skóroval Ohnutek a pro Šternberk série i sezóna skončila. Jaký bude vývoj letos, to si budeme muset pár dní a hodin počkat.

V letošní sezóně se obě mužstva potkala jen dvakrát. Ve 4. kole soutěže prohráli Draci na ledě svého soupeře 3:2, dvě šumperské trefy obstarali Ambruz a Bařica. Martin Ambruz poslal Draky do vedení ve 13. minutě, když se mu podařilo zužitkovat výtečnou přihrávku Jakuby Hulvy adresovanou mezi dvěma zadáky. Domácí ale dokázali skóre ve 30. minutě brankou Trundy srovnat, o chvíli později pak Hanáky poslal do vedení Klimovič. Chvíli před koncem druhé třetiny se podařilo srovnat Dušanu Bařicovi, o minutu později ale skórval Dobrý, který definitivně rozhodl o osudu zápasu.

Odveta však byla zcela v režii Draků. Ti totiž přehráli Šternberk jednoznačně a rozdílem minimálně jedné třídy, přičemž hosty od inkasované "desítky" dělil opravdu kousek. Po gólech Novosada s Ambruzem vedli Draci 2:0 již ve 4. minutě zápasu, po dvou třetinách pak ukazovala časomíra průběžný výsledek 6:0. Hosté se k čestnému úspěchu dostali za stavu 8:0, konečný výsledek pečetil dvě minuty před koncem Ambruz. Šternberk pak závěr utkání neunesl, nejprve Hulva nedal trestné střílení, pak Ondráčka zcela zbytečně a mimo hru atakoval holí brankář Pekař. Ihned poté, co mu Ondráček ukázal, že i přes pozici brankáře by si měl své chování uvědomit, přihnal se do potyčky šternberský Tomáš Jurdič. Jenže Ondráček odvážného soupeře svlékl dresu, naložil mu co proto a pak s ním ještě vyrolboval kus kluziště. Zkrat pak zasáhl i dalšího hráče hostů, Hruška za svůj zákeřný zákrok dostal vyšší trest a nakonec i trest ve hře.

I Jiří Osina bude připraven naskočit do čtvrtfinálových bojů

Pestrá historie šternberského hokeje

Poprvé se o lední hokej pokoušeli šternberští občané v roce 1933, jenže s počátkem okupace ČSR oddíl hrající pouze přátelská utkání zanikl. Po 2. světové válce se ve Šternberku znovu začíná hrát, ale s častými přestávkami způsobenými nejistými přírodními podmínkami a také díky špatné finanční situace. Problém s přírodními podmínkami se vyřešil až v roce 1978, kdy ve Šternberku vznikla umělá ledová plocha. Zastřešena pak byla o šest let později.

Postup do 2. ligy si prožil Šternberk v sezóně 1992/93. Od této chvíle hraje klub třetí nejvyšší soutěž bez byť jediné přestávky, v sezóně 2000/2001 dokonce končí Šternberk na 3. místě soutěže. V téže sezóně se daří vybojovat přes Opavu postup do 1. kola Českého poháru, ve kterém poslal los na Hanou extraligové Vítkovice. Šternberk patří v posledních letech ke stabilním účastníkům play-off druhé ligy.

Kádr soupeře

Soupiska Šternberku stojí již několik let na stejných tvářích. V brance figuruje znovu duo Pavel Pekař - Martin Tomášek, když post jedničky zastává Pekař. Letos je v záloze připraven i junior Binar. V obranných řadách nalezneme Pavla a Petra Hruškovy či Jaroslava a Romana Spurné. Výborné výkony podává i teprve dvacetiletý Karel Stříteský. Útok nabízí pohled na známá jméno - Milan Jurák, Erik Kohůt či Aleš Zima. Vždy výborně ofenzivně fungující Šternberk staví i na střelecké potenci Jakuba Klimoviče, v play-off se rozjel Radek Meidl. Zapomenout nelze ani na Lukáše Fialu, Lukáše Drobného či Daniela Tomáška. Tým vede jako hlavní kouč Lubomír Fischer, asistentem mu je Jan Trunda.

Draci jsou konečně kompletní, trénovat po zranění začal i Petr Rozum, tým také doplnil slovenský forvard Martin Domian. Mezi tyče jsou připraveni naskočit jak Pavel Maláč tak i Lukáš Daneček. Oba v závěru základní části předvedli jisté, ba výtečné výkony. To samé lze říci o střelecké potenci Aleše Holíka, který znovu dokazuje svou pozici obránce - kanonýra. Jenže těžko chválit za výkony jedince, když Draci v závěru soutěže předvedli výtečné výkony, během posledních třech kol pak přehráli všechny tři soupeře ze samotného čela tabulky. Co bylo bylo, výsledky základní části již nikoho takřka nezajímají. Na Draky čeká výzva větší a vědí to i fanoušci, kterých se na premiérové utkání čtvrtfinálové série chystají davy.

Play-off je opravdový vrchol ligové sezóny. Každý gól dokáže rozpoutat neuvěřitelnou vlnu emocí, každý únik přináší buď nával naděje ke vstřelení branky či nával obav před inkasováním. Záleží, komu fandíte. V ochozech naleznete více diváků, stránky novin jsou čím dál více věnovány jednotlivým hokejovým duelům, ze střelců i brankářů se stávají hrdinové či zatracenci. Rok co rok to samé, ale pořád nahánějící hokejovým fanouškům náladu něčeho většího. Ano, v úterý 17. března 2009 se otevře brána čtvrtfinále 2. hokejové ligy sk. Východ. Projít dál může jen jeden, u té naší brány pak kromě Draků stojí i Šternberk.

Přijďte i vy povzbudit šumperské Draky v prvním a nesmírně důležitým utkání série. Zápas začíná v 18:00 na šumperském zimním stadiónu a protože se čeká opravdu nadstandardní návštěva, nezapomeňte přijít včas. I to vám zajistí omezení čekání ve frontách a také lepší místo v ochozech. Majitelé permanentek mají vstup zdarma, vstupné pak stojí 50 korun. Ženy a důchodci zaplatí za parádní hokejovou podívanou 30 korun, děti do 10 let a občané se ZTP-P mají vstup zdarma.

I tentokrát je z utkání připraven podrobný online přenos, kterým vás provede - pakliže nemůžete či zachybujete a nechcete na hokej živě - Luboš Heider. Přenos začne před 18. hodinou a sledovat jej můžete na serveru www.onlajny.cz.

Průvodce sérií

Ve formátu PDF nabízíme ke stažení i dokument obsahující obsáhlé informace ke čtvrtfinále 2. ligy sk. Východ a zvláště tedy k sérii Šumperk vs. Šternberk. Stáhnout si jej můžete zde. Pokud se vám zobrazuje dokument v prohlížeči a chtěli byste si jej uložit na disk, použijte na odkaze pravé tlačítko myši a v nabídce pak možnost Uložit cíl jako... Uvedený dokument budeme ještě v průběhu série doplňovat a aktualizovat.