ŠUMPERSKÁ STOPA: Bývalí Draci se bijí o finále extraligy i o její záchranu

ŠUMPERSKÁ STOPA: Bývalí Draci se bijí o finále extraligy i o její záchranu

Jaroslav Svoboda, čtvrtek 30.3.2017
Zatímco druhá hokejová liga má svá play-off za sebou a chystáme poslední díl zápisníku play-off, ve kterém si shrneme vyřazovací boje hlavně z pohledu šumperského klubu, tak v extralize vstupuje play-off do svého vyvrcholení, začala i baráž. V semifinálových sériích se proti sobě postavily týmy Mountfieldu Hradec Králové s Kometou Brno a Bílých Tygrů Liberec s Piráty Chomutov. V boji o titul stále setrvává několik hráčů i funkcionářů, kteří v minulosti oblékli šumperský dres. A zatímco takový Marek Čiliak má v Šumperku šílený průměr čtyřiceti inkasovaných branek na zápas, tak Kometě v Hradci vychytal čistým kontem první výhru v semifinálové sérii. Podstatně více exšumperských hráčů, včetně odchovanců, pak svádí boje v baráži o extraligu.

Marek Čiliak se objevil v šumperském dresu pouze v jednom jediném utkání. 22. února 2010 v posledním zápase sezóny, kdy se Draci představili na půdě Chrudimi. Šumperk byl jistým sestupujícím, tehdy devatenáctiletý brankář ale strávil mezi tyčemi jen necelých pět minut. V první a druhé minutě ho překonali Blažek se Zadinou, ve čtvrté pak Šeda a v páté minutě ho vyhnal z branku Lukáš Král. Statistické summary: 5 minut, 4 inkasované branky a průměr 40 inkasovaných branek na utkání. Během této chvilky si však připsal i čtyři úspěšné zákroky.

Nyní je Čiliak obrovskou oporou brněnské Komety a prokázal to i na ledě Hradce Králové. Tam vychytal i několik střeleckých pokusů obránce Stanislava Dietze, který v osmi zápsech oblékl šumperský dres v sezóně 2014/15. Z hradeckého kádru je jediným, kdo kdy dres Draků oblékl. Svého času o angažmá usiloval útočník Jan Veselý, velký zájem měl šumperský klub pár let nazpět i o obránce Zdeňka Čápa, z jeho angažmá ale nakonec sešlo.

Z brněnského celku pak kromě Čiliak nastoupil za Draky již jen Lukáš Vágner, a to všeho všudy k jednomu utkání v sezóně 2014/2015. Více však šumperským fanouškům utkvěl v paměti Pavel Zubíček. Nyní sportovní sekretář brněnského klubu patřil k elitním obráncům české extraligy, slavil úspěchy se Vsetínem. A právě z Valašska vyrazil ve čtyřech případech pomoci i Drakům v prvoligové sezóně 2000/2001. A fanoušky si získal svým přístupem, získal dva kanadské body a podílel se na historické sérii výher šumperského klubu v druhé nejvyšší soutěži. 

Také v managementu hradeckého klubu nalezneme jméno, které se objevilo na šumperské prvoligové soupisce. V sezóně 1999/2000 oblékl dres Draků brankář Robert Horyna, nyní organizační ředitel královehradeckého klubu. Jenže jeho šumperské angažmá trvalo jen o pár minut déle než to Čiliakovo. Odchytal 13 minut, ze šesti střel tři pustil za svá záda a i on se již vícekrát v brance šumperského klubu neobjevil. 

V sérii Chomutova s Libercem byste pak marně hledali hráče, kteří mají v hráčské kariéře položku se šumperským označením. 

V baráži o ELH výborný Miroslav Svoboda i šumperští odchovanci v Karlových Varech

Dá se říci, že v baráži o extraligu má každý ze čtyř účastníků v kádru hráče, aspoň jednoho, který se v minulosti i kdyby jen krátce otřel o angažmá v šumperském hokeji. V Českých Budějovicích působí útočník Vlastimil Dostálek, který v létě 2014 usiloval o šumperský dres, nakonec neuspěl, aby posléze přes Přerov a Kometu zamířil až do Motoru.

Jedním z největších oblíbenců poslední éry se v Šumperku stal talentovaný brankář Miroslav Svoboda. Ten po sestupu zamířil do Jihlavy a stal se hvězdou nejen Dukly, ale vůbec celé soutěže. A mládežnický reprezentant pomohl Dukle nejen k postupu do baráže, ale na ledě karlovarské Energie i k vítěznému vstupu do prolínací soutěže.

Méně radosti pak určitě měla dvojice šumperských odchovanců v kádru karlovarského celku, a to útočníci Sebastian Gorčík a Denis Kindl. Ve Varech pak kromě nic působí i další rodák ze Šumperku, byť již na manažerské pozici, a to výkonný ředitel klubu Bronislav Píša.

Samozřejmě velkým počtem hráčů, kteří mají ve statistikách své hráčské kariéry starty za Šumperk, disponují Pardubice. Jednou z hlavních postav ofenzivní síly je pak autor jediné branky Dynama z úvodního zápasu baráže proti Budějovicím, mladý David Tomášek. Ten za Draky sice odehrál jen čtyři zápasy, ale s parádní bilancí 2+3. Na tehdejšího teenagera parádní počin.