Vítězný závěr turnaje, Draci porazili Debrecen 5:3

Jaroslav Svoboda, sobota 10.8.2019
Šumperští hokejisté mají za sebou náročný program turnaje v Porubě. V souboji o čtvrté místo v rámci poháru RT TORAX dokázali zvítězit 5:3 v klání s maďarským Debrecenem. Dvěma góly se blýskl ruský útočník Vladimir Antonov, premiérovou trefu v šumperském dresu si připsal Adam Scheuter. Rozhodujícím momentem se stalo pětiminutové vyloučení Akose Berty, během kterého Draci skórovali dvakrát a stanovili tak konečný výsledek zápasu. Šumperk tak skončil na porubském turnaji čtvrtý, jeho soupeř pak poslední pátý. Vítězem turnaje se stal polský celek GKS Jastrzebie.
O pohár RT TORAX sobota 10.8.2019
Debreceni EAC - DRACI PARS ŠUMPERK
3:5
(0:1, 2:2, 1:2)
Branky a nahrávky: 23. Hari (trestné střílení), 25. Molnár (Salló), 43. Hari – 18. Hroch (Haloda M.), 27. Scheuter (Spratek), 35. Antonov (Blecha), 48. Antonov (Scheuter), 48. Gewiese. Rozhodčí: Koziol, Trombík – Vengřín, Kořistka. Vyloučení: 4:2, navíc Berta (DEB) 5 + do konce utkání hra vysokou holí. Využití: 0:2. V oslabení: 1:0. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3, 3:3, 3:5.
Gönczi – Vokla, Filbrandt, Lénárt, Kiss, Sándor, Markov, Korenko – Ďaloga, Piatak, Hari – Ižacký, Novotný, Sági – Mazzag, Berta, Kulešov – Kozma, Salló, Molnár
O. Haloda - Gewiese, M. Haloda, Drtil, Kabelka, Žák, Řezáč - Pokorný, Milfait, Jaroš - Ostřanský, Spratek, Hroch - Antonov, Müller, Scheuter - Urban, Blecha, Šíp

Předposlední utkání turnaje O pohár RT TORAX svedlo do boje šumperské Draky a maďarský klub Debrecen EAC. A předchozí výsledky rozhodly, že mezinárodní klubová konfrontace bude ve znamení boje o 4. místo na turnaji.

Trenér Martin Janeček postavil do branky Ondřeje Halodu, volno dostal obránce Tomáš Sedlák. Oba týmy se několik minut spíše oťukávaly, své určitě sehrála i únava z náročného turnaje. Až v osmé minutě se rýsovala větší šance pro Debrecen, ale soupeř se připravil o nadějné přečíslení technickým prohřeškem na útočné modré - ofsajd. V 11. minutě pak dal o sobě poprvé vědět mladý Scheuter, po jeho akci se zrodil před Gönczim závar, který však Debrecen ustál.

O vzrušení se poté postarali Ižacký s Drtilem, kteří po vzájemném konfliktu vyfasovali shodně dvě plus dvě minuty za hrubost. V závěru třetiny poté po vyloučení Mazzaga mohli hrát Draci přesilovou hru. V ní již poněkolikáté na turnaji zahrozil soupeř hrající v oslabení, ale brankář Haloda situaci vyřešil. Početní výhodu sice Šumperk nevyužil, ale devět vteřin po návratu Mazzaga na led se prosadil. DANIEL HROCH nechytatelně poslal za záda Göncziho kotouč po přihrávce Marka Halody.

Divoké minuty nabídl úvod druhé třetiny. Nejprve mířil na trestnou lavici Léránt, znovu pak v oslabení soupeř zahrozil. Tentokrát ale Hari únik do koncovky nestačil dotáhnout, protože jej fauloval Jan Milfait. Sudí nařídili trestné střílení a NORBERT HARI dostal šanci na reparát. Naložil s ní ideálně a kličku na forhend proměnil ve vyrovnávací trefu. A o necelé dvě minuty později maďarský klub vedl. Ihned po buly pálil DAVID MOLNÁR a Haloda nestačil kotouč zachytit. Naštěstí pro Draky se Debrecen radoval z vedení krátce. Na začátku 27. minuty se premiérové trefy v šumperském dresu dočkal ADAM SCHEUTER a stav byl opět nerozhodný.

Ve 34. minutě mohl Debrecen znovu skórovat, ale Ižacký v dobré pozici trefil jen břevno šumperské branky. Více štěstí měli na opačné straně kluziště Draci. S Blechovou ránou si Gönczi poradil, ale VLADIMIR ANTONOV nepokrytý kotouč vytáhl z brankoviště ven a poté jej poslal do sítě. Draci ještě do konce třetiny několikrát ohrozili maďarskou branku, ale skóre se do konce prostřední části hry neměnilo.

Na góly skoupá však nebyla ani třetí třetina. Naopak. Debrecen hned v úvodu mohl znovu srovnat, ale velkou šanci nevyužil. Ve 43. minutě se ale již soupeř radoval. NORBERT HARI zkoušel poslat kotouč před branku na svého spoluhráče, puk se od bránícího hráče odrazil směrem do šumperské klece a Ondřej Haloda nestačil reagovat. Smolný moment vrátil skóre na nerozhodný stav.

Klíčovým momentem utkání se nakonec stal faul Berty ze 45. minuty. Maďarský centr dostal za zákrok vysokou holí vyšší trest na 5 minut a do konce utkání. A Draci na závěr turnaje dokázali, že i přesilové hry by jim mohli vycházet. Po necelých třech minutách trestu namazal Scheuter kotouč na VLADIMIRA ANTONOVA a ruský útočník poslal neomylně kotouč do sítě. A o 18 vteřin později vystřihl krásnou individuální akci PETR GEWIESE, který po projetí celého kluziště dokázal ještě dorazit do sítě svou první, neúspěšnou střelu.

Získaný náskok dvou branek pak již svěřenci Martina Janečka udrželi až do závěrečné sirény. Soupeř sice vynaložil úsilí na korekci stavu, případně vyrovnání. Ale když neuspěl v 58. minutě ani Mazzag, tak Draci porazili Debrecen 5:3 a získali v silně obsazeném turnaji v Porubě čtvrté místo.

Martin Janeček (DRACI ŠUMPERK): Myslím, že už to byl oboustranně takový nedělní hokej, že už na obou stranách nebylo mnoho sil. Jinak to byl vyrovnaný zápas, možná jsme měli více ze hry, nicméně jsme byli planí v koncovce a soupeř tak zápas držel víceméně ve vyrovnaném stavu. Nakonec rozhodla pětiminutová přesilovka.
Určitě bych chtěl ale poděkovat organizátorům, že jsme se my, jako druholigový tým, mohli zúčastnit tohoto parádního turnaje. Pro nás je to totiž neskutečné množství zkušeností do sezóny, která bude velice těžká.