Tentokrát to Šumperku na body nestačilo, se Vsetínem padl nejtěsnějším rozdílem

Vanessa Vařeková, pondělí 5.12.2022
Draci vstoupili do druhé poloviny základní části Chance ligy soubojem s favorizovaným Vsetínem. První perioda nabídla na Lapači vyrovnaný a svižný hokej bez zbytečného přerušování. Už to vypadalo, že se bude do kabin odcházet za bezbrankového stavu, když dvě minuty před první sirénou zaúřadovali domácí. Na začátku druhé dvacetiminutovky navýšil Vsetín svůj náskok na tři branky, čímž donutil trenérskou lavici Šumperka k oddechovému času. To se hned vzápětí ale ukázalo jako výborný tah, neboť Draci zásluhou Matěje Svobody vstřelili kontaktní gól. A když o deset minut později snížil na jednobrankový rozdíl Šimon Jelínek, vysvitla Šumperku opět naděje na bodový zisk. Tu však v závěrečné fázi urputného boje definitivně pohřbil vsetínský obránce Ondřej Smetana, a to i přes opětovné snížení Draků. Svěřenci Lukáše Majera tak po sedmi zápasech odjíždí z ledové plochy bez bodového zisku.
27.kolo pondělí 5.12.2022
VHK ROBE Vsetín - DRACI PARS ŠUMPERK
4:3
(1:0, 2:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 19. Jonák (O. Němec, Smetana), 23. Berzinš, 26. Jonák (Rob, Smetana), 52. Smetana (Rob, Říha) – 26. Svoboda (Š. Jelínek), 36. Š. Jelínek (Kunst, Šuhaj), 60. Mácha (Eliáš, Šuhaj). Rozhodčí: Koziol, Grygera – Král', Blažek. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 1559. Střely na branku: 46:29. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 4:2, 4:3.
Gába – Voženílek, Ondračka, O. Němec, Jenáček, Smetana, Říha – Jonák, Berzinš, Rob – Sihvonen, Přikryl, Berger – R. Půček, Klhůfek, Jenyš – Hořanský, Lichanec, Š. Bláha – Štefka.
Lackovič (57. Štipčák) – Kadeřávek, Eliáš, L. Rutar, Hrachovský, Kunst, Dudycha – Mácha, Nedvídek, Žálčík – Svoboda, Šuhaj, Š. Jelínek – Vachutka, Kohút, Jouza – Křemen, Bernat, Kellerstein.

27. kolo Chance ligy začalo Na Lapači velmi svižně. Obě mužstva od první minuty se střelami nešetřila, ani na jedné straně se ovšem nejednalo o nějaké zvláště nebezpečné pokusy. Úvodní projektily tak měly spíše prověřit pozornost gólmanů. První nebezpečná akce přišla na straně hostujícího celku. Dávid Kohút měl před sebou položeného brankáře Gábu a zívající prázdnou klec, jenomže jeho bekhendový pokus skončil mimo. Na druhé straně pak mohl otevřít skóre dnešního zápasu Přikryl, střela mu ale vůbec nesedla. O chvíli později se pokusil vymést pavučiny pravého horního rohu Lackovičovy brány Klhůfek, šumperský gólman ale vytasil fantastický zákrok lapačkou. Následující minuty první části ubíhaly pěkně plynule bez zbytečného přerušování a diváci mohli vidět nejen vyrovnaný ale rovněž pohledný hokej. Když už se schylovalo ke konci první třetiny a vypadalo to, že se do kabin pojede za bezbrankového stavu, o poslední slovo se přihlásil Vít Jonák. V 19. minutě dostal až příliš prostoru od šumperské defenzívy, najel si do prostoru mezi kruhy a střelou zápěstím prostřelil vše, co mu stálo v cestě – 1:0. Šumperský brankář Lackovič měl v tu chvíli zakrytý výhled, na střelu tak nedokázal včas zareagovat.

Šumperští hokejisté se ihned po úvodním vhazování druhé periody vydali do útočného pásma, nicméně ani dělovka Eliáše a ani následná střela z pravého kruhu Žálčíka nenašla recept na Davida Gábu, který si tak připsal další úspěšné zákroky. O minutu později si Vsetín nepohlídal střídání, čímž tak nabídl Drakům první přesilovou hru. Přesilovky hostům ale dlouhodobě nevychází a jinak tomu nebylo ani nyní. Naopak domácí útočník Daniel Berzinš zachytil ve vlastním oslabení Nedvídkovu přihrávku u levého mantinelu a po individuální akci zakončil přesně mezi lapačku a beton Jakuba Lackoviče – 2:0. Krátce po konci početní výhody měl obrovskou příležitost snížit náskok Valachů Daniel Vachutka, střelou z bezprostřední blízkosti ale Gábu nepřekonal. Místo toho znovu zaúřadoval Vsetín. Kapitán Valachů, Vít Jonák, byl v předbrankovém prostoru natolik důrazný, že kotouč doslova dotlačil za brankovou čáru – 3:0. Třetí gól domácích byl pro trenérskou lavici Šumperka varovným signálem, proto si hlavní kouč raději vyžádal oddechový čas. A jak se později ukázalo, bylo to právě včas. Draci totiž hned po uplynutí oddechového času snížili na rozdíl dvou branek. Šimon Jelínek nejprve znepříjemnil vsetínskému brankáři rozehrávku, načež se ke kotouči dostal Matěj Svoboda a bekhendovou střelou z mezikruží jej poslal přesně pod horní tyč – 3:1. Vsetín se následně snažil znovu navýšit své vedení, ale marně. Opět k tomu ale měl nejblíž ve vlastním oslabení, to pro Šumperk není moc dobrá vizitka. Nicméně ani Valaši v dosavadním průběhu zápasu nabídnuté přesilovky nevyužili. Přestože byl domácí celek ve zbytku druhého dějství výrazně lepší, hosté se dostali na dostřel. Ve 36. minutě si najel na osu hřiště Šimon Jelínek a tvrdou ránou nekompromisně zakončil pod víko Gábovy svatyně – 3:2.

Rozseknout dnešní klání mohl na začátku poslední dvacetiminutovky Luboš Rob, který ale trefil pouze brankovou konstrukci. Domácí mužstvo mělo nejen ve třetí třetině ale během celého utkání střeleckou převahu, nicméně Šumperku nedokázalo výrazněji odskočit. V 52. minutě se ale přece jen dočkalo dalšího navýšení. Dvoubrankové vedení na stranu Vsetína vrátil Ondřej Smetana, který dělovkou od modré využil první početní převahu, čímž tak přiblížil svůj tým k zisku tří bodů. Rychlou odpověď měl na své hokejce šumperský centr Dávid Kohút, jeho střelu ale zneškodnila Gábova lapačka. Šumperský tým zkoušel i nemožné, aby zvrátil porážku. Dokonce v 57. minutě z neznámých důvodů vystřídal gólmany a mezi tři tyče se vůbec poprvé v barvách Draků postavil Marek Štipčák. Do konce utkání pak zbývalo pouhých 37 vteřin, když se o jeho zdramatizování postaral Joshua James Mácha, který forhendem trefil odkrytý roh vsetínské klece – 4:3. I přes závěrečný tlak a hru bez brankáře se ale Draci na víc nezmohli a z Lapače tak i podruhé v této sezóně odjíždí s porážkou, byť velmi těsnou.

Lukáš Majer (DRACI PARS ŠUMPERK): „Vždy někam přijedeme a snažíme se zápas na plno odmakat. Dneska jsme s domácíma prakticky 60 minut drželi krok, posunuli jsme se oproti prvnímu utkání tady, kdy jsme dostali šest branek. Domácí ve většině v útočném pásmu byli silnější, byli také velmi silní na kotouči. Snažili jsme se tomu odolávat bojovností a systémovou prací. Výborně jsme se zvedli za stavu 3:2 a důležité bylo, že jsme neinkasovali čtvrtou branku na konci druhé třetiny a zápas byl stále otevřený. Třetí třetina byla z naší strany s obrovskou touhou, kdy jsme čelili zodpovědnému výkonu domácích a vážím si toho, že jsme zápas dostali až do power-play a byli jsme blízko vyrovnání.“

Jiří Weintritt (VHK ROBE Vsetín): „My jsme dnes měli vlažný vstup do utkání. Dvě třetiny z tohoto utkání jsme měli jak dobré pasáže tak i hluchá místa. Potěšila mě třetí třetina, zdálo se mi, že jsme měli více sil, ale zbytečně jsme si to zkomplikovali 37 sekund do konce.“