Šumperk na konci přípravy padl, v gólové přestřelce bylo přesnější Jastrzębie

Michal Krobot, Vanessa Vařeková, úterý 6.9.2022
K poslednímu přípravnému utkání vyjelo dračí mužstvo do Polska. Svěřenci Lukáše Majera nedali v dosavadním průběhu zápasové fáze přípravy mnoho gólů. Dnes padly branky rovnou čtyři, což je pro nový tým doposud nejvíce. Soupeř byl ovšem ještě o něco produktivnější a dokázal Drakům vždy odskočit. I přes velkou snahu všech žlutomodrých mužů v poli se Jastrzębie ujalo více brankového vedení, které si nakonec dokázalo pohlídat. Dvěma body se blýskli útočníci Jiří Průžek a Dávid Kohút.
přát. úterý 6.9.2022
JKH GKS Jastrzębie - DRACI PARS ŠUMPERK
7:4
(3:2, 1:0, 3:2)
Branky a nahrávky: 10. Pas (Kaleinikovas, Jansons), 17. Kaleinikovas (Sinegubovs), 20. Sinegubovs (Jansons), 40. Urbanowicz (Freidenfelds, Pas), 45. Freidenfelds (Pelaczyk, Urbanowicz), 54. Sinegubovs, 57. Pavlovs (Sevcenko) – 6. Šuhaj (Průžek, Kohút), 18. Čermák, 42. Kohút (Průžek), 49. Žálčík (Bartoš). Vyloučení: 4:8 navíc Rutar (SUM) 5 min + do konce utkání. Využití: 3:1. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 4:2, 4:3, 5:3, 5:4, 7:4.
Balizs – Kostek, Viinikainen, Górny, Jansons, Sevcenko, Bryk, Horzelski, Kameneu – Urbanowicz, Svec, Pas – Kaleinikovas, Freidenfelds, Sinegubovs – Korkiakoski, Pavlovs, L. Nalewajka – R. Nalewajka, Jarosz, Pelaczyk
Hamalčík (21. – 45. Lackovič) – Eliáš, Drtil, Dudycha, Kunst, Rutar, Hrachovský – Vachutka, Bartoš, Žalčík – Průžek, Šuhaj, Kohút – Bernat, Čermák, Křemen – Antoníček, Horký, Jouza.

Úvodní minuty druhého vzájemného klání vyzněly lépe pro domácí Jastrzębie. První střelu na hostující bránu si připsal Dominik Pas. Draci si na první střelecký pokus museli počkat až do 6. minuty, ale tohle čekání se rozhodně vyplatilo. Hned první rána totiž skončila mezi třemi tyčemi. Draci se dostali do přečíslení dva na jednoho. Jiří Průžek zachoval chladnou hlavu, vyhnul se bránícímu hráči a naservíroval puk zcela volnému Vojtěchu Šuhajovi, který zakončoval do odkryté brány. Jastrzębie ale i po inkasované brance nepolevilo a neustále na Šumperk vyvíjelo velký tlak, který nakonec vyústil ve vyrovnávací gól. Parádní souhra mezi třemi hráči vyvrcholila nahrávkou do mezikruží na Dominika Pase, který střelou z pokleku zamířil přesně nad Hamalčíkův beton. V 17. minutě dokázali domácí otočit vývoj utkání ve svůj prospěch. Šumperský gólman nejprve kotouč vyrazil před sebe, tam ale stál Tomáš Drtil, který si odražený puk nešťastně srazil do vlastní brány. Za autora druhé branky Jastrzębie byl označen Mark Kaleinikovas. Draky ale tato nešťastná situace nemusela dlouho mrzet, protože hned v zápětí dokázali odpovědět. Patrik Čermák jednomu z domácích hráčů vypíchnul puk a z levého kruhu vyslal sice nenápadnou, přesto ale milimetrovou střelu k bližší tyči nad beton Balizse. Nicméně poslední slovo v první dvacetiminutovce měli domácí při vlastní přesilové hře. Střelu od modré zblokoval jeden ze šumperských hráčů. Puk se však odrazil přímo na Antonse Sinegubovse, který měl jednoduchou práci, a to zakončit do zcela prázdné hostující svatyně.

Šumperští hokejisté, s Lackovičem v bráně, vletěli do druhého dějství velmi aktivně a dlouhou dobu drželi polský tým pod tlakem. Ve 27. minutě dostal Křemen přesný křižný pas od Průžka, ránou z první však trefil pouze beton domácího brankáře. Ve 31. minutě si šumperský obránce Rutar pomohl nedovoleným zákrokem a nabídl tak Jastrzębie možnost navýšit náskok. Draci ale náporu domácího mužstva dokázali odolat. Následně se do jasné gólové šance dostal Lukáš Žálčík. Perfektní příležitost, kterou mu naservíroval Daniel Vachutka, ale promarnil. V samotném závěru druhé periody přece jenom jedna branka padla, a to z hole Macieje Urbanowicze.

Ve třetí třetině se roztrhl pytel nejen s tresty, ale také s góly. Ve 42. minutě upravil skóre na jednobrankový rozdíl Dávid Kohút, kterého dokázal v rychlé protiakci žabičkou najít Jiří Průžek. Ve 44. minutě musel předčasně do sprch Ludvík Rutar, který si vysloužil trest 5 minut + do konce utkání. Draci v této chvíli museli čelit dvojnásobnému oslabení. Toho ale domácí celek dokázal maximálně využít. Dvojnásobnou přesilovou hru proměnil Raivo Freidenfelds. Po páté inkasované brance se mezi tři tyče vrátil Petr Hamalčík. Šumperští hráči se posléze také dočkali a jednu početní výhodu zužitkovali. Na 4:5 snížil střelou pod betony nový kapitán Draků Lukáš Žálčík. To bylo ale ze strany hostujícího celku vše. Do zápasu promluvilo už jen domácí mužstvo. V 54. minutě vrátil Jastrzębie dvoubrankový náskok Antons Sinegubovs. Poslední úder pak během početní výhody uštědřil Vitalijs Pavlovs, jenž dokázal změnit trajektorii puku tak, aby Hamalčík neměl šanci zakročit. Poslední přípravné utkání před startem Chance ligy tak pro Draky skončilo vysokou porážkou 4:7.

Lukáš Majer (DRACI PARS ŠUMPERK): „Dnes jsme to nebyli my. Soupeř byl silnější v osobních soubojích, nestíhali jsme tempu a nemohli jsme se dostat do naší hry. Když už jsme se do ní gólově dotahovali, potrestal nás nějaký hloupý gól. Špatný den, nicméně je třeba pracovat dál. Dnes jsme si ukázali, kudy cesta nevede.“