Šumperk na domácí nestačil, prohrál o gól a finále si zahraje Poruba

Martin Schwarz, Adam Bagar, pátek 12.8.2016
Do posledních momentů pátečního zápasu se Draci přetahovali o druhé vítězství na turnaji v Ostravě, ale nakonec museli sledovat radost soupeře. Poruba především díky povedeným začátkům první a druhé třetiny získala slušný náskok, Šumperk musel v jednu chvíli dotahovat i tříbrankovou ztrátu. Tu sice korigoval na poměr 3:4, ale červenobílí přidali i pátý zásah, který se stal určujícím pro konečný výsledek. Jako poslední v utkání skóroval Tomáš Langr, jenž poslal čtvrtý puk do sítě gólmana Petra Matouška. Draci končí ve skupině druzí a v klání o třetí místo narazí na Vítkovice, jejich páteční soupeř ve finále vyzve Jastrzebie.
Turnaj pátek 12.8.2016
DRACI PARS ŠUMPERK - HC RT TORAX PORUBA 2011
4:5
(1:2, 2:3, 1:0)
Branky a nahrávky: 9. Janota, 29. Skopal (Vachutka), 33. Pavlovský (Langr), 47. Langr (Pavlovský, Ostřanský) – 2. Kafka (Jáchym, Bail), 5. Kafka (Zachar), 23. Hudeček (Slováček), 27. Tomčák (Flašar, Gřeš), 34. Vaněk (Tomčák, Gřeš). Rozhodčí: Mikula – Janda, Mareček. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 197. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4, 3:4, 3:5, 4:5.
Zavadil – Sedlák, Ďurkáč, Janota, Hradil, Řezáč, Drtil, Tomek, Navrátil – Skopal, Hroch, Vachutka, Langr, Ostřanský, Jurík, Cink, Matějka, Fischer, Panáček, Pavlovský
Matoušek – Slavík, Tichý, Baca, Puškár, Flašar, Adamík, Rudl, Bail – Seidler, Piecha, Gřeš, Sedlář, Vaněk, Kafka, Rimmel, Jáchym, Tomčák, Hudeček, Slováček, Zachar

Porubští hokejisté, povzbuzeni vysokým triumfem nad polskou reprezentační dvacítkou, měli od úvodních minut herní převahu, kterou korunovali brzkými trefami. Už po 101 sekundách se podařilo Dominiku Kafkovi nachytat Zavadila střelou z těžkého úhlu – 0:1. Domácí byli dál při chuti. Gřešovu ránu sice ještě zastavila tyč šumperské branky, ale v čase 4:46 už krásně ze vzduchu sklepával touš mezi tři tyče při chuti hrající Dominik Kafka – 0:2.

Postupem času se začali osmělovat také Draci, kteří se brzy dočkali gólové odměny. Bek Michael Janota vlétl do útočné třetiny a s přispěním teče jednoho z bránících hráčů poslal kotouč za Matouška – 1:2. V dalších minutách úvodního dějství ale měli navrch znovu porubští hráči, i díky třem přesilovkám. Kafka mohl nejdřív zkompletovat hattrick, ale neměl ideálně seřízená mířidla, a Slavík vzápětí v přečíslení nechal vyniknout Zavadilovu lapačku.

Druhé dějství bylo na branky ještě o něco bohatší. Poruba svou aktivitu brzy přetavila ve třetí zásah do černého, když šumperská obrana zapomněla na Jana Hudečka a ten se trefil přesně k levé tyčce – 1:3. Za další čtyři minuty vedl RT TORAX už o tři góly, když předvedl akci, která by v elitní tuzemské soutěži jistě aspirovala na Zlatou helmu. Na jejím konci Gřeš našel volného Jozefa Tomčáka, který nemohl netrefit úplně prázdnou klec – 1:4.

Draci bleskově snížili poté, co Langr zpoza branky vybídl ke skórování Pavla Skopala a ten se nechytatelně trefil pod břevno – 2:4. Zanedlouho byl porubský náskok ještě tenčí, když Matěj Pavlovský využil zmatků v ostravské obraně a poslal puk do odkryté kasy – 3:4. Klid na hole Sršňových svěřenců vrátil zpět štírek Rostislav Vaněk, který se dobře zorientoval v prostoru před brankou a rychlou střelou nedal Zavadilovi vůbec žádnou šanci – 3:5.

Na startu třetího dějství byla porubská převaha fuč. Naopak tým z podhůří Jeseníků měl blízko ke snížení, agilní Tomáš Langr však v samostatném úniku trefil pouze tyč. Stejný hráč si vše vynahradil už o chvíli později, když stál na konci oku lahodící akce Draků – 4:5. Zápletka byla rázem na světě. Vyrovnat mohl v dalším úniku Pavlovský, kterého navíc fauloval Adamík a Draci měli k dispozici přesilovku. V ní Vachutka svou dělovkou orazítkoval břevno.

Nováček druhé ligy si v závěru vynutil další faul a když odvolal Zavadila z branky, měl výhodu dvou hokejistů v poli. Jenže toho moc nevymyslel. Naopak RT TORAX mohl několikrát pojistit své vedení, ale Slováček i Sedlář ztroskotali na obětavosti šumperských beků. Když pak zazněl závěrečný klakson, Sršňova parta si oddechla a poprvé na domácím turnaji slavila finále. V něm narazí na Jastrzebie, Draci si o třetí místo zahrají s Vítkovicemi.