Rozhodnutý zápas se změnil v drama, rozhodlo se v power-play

Jaroslav Svoboda, Zuzana Košťálová, sobota 10.11.2012
Š u m p e r k - Šumperští hokejisté stále získávají body na svém ledě a proti Hradci Králové předvedl čtyřicetiminutovou ódu na hokej, když nasbírali vedení 5:1. Ve třetí třetině však hosté vstoupili rázně do utkání a výhru nakonec musel jistit při power-play soupeře trefou přes celé kluziště MARTIN NOVOTNÝ. Hráč, jehož góly jsou k vidění skoro tak často jako šafrán, ocenil duel dvěma góly.
21.kolo sobota 10.11.2012
DRACI PARS ŠUMPERK - Královští lvi Hradec Králové
6:4
(2:0, 3:1, 1:3)
Branky a nahrávky: 2. Podešva (Červenka, Suchý), 9. Rufer (Vrdlovec), 28. Novotný (Vrdlovec), 31. Plášek (Holík), 39. Kovář (Rufer, Vrdlovec), 59. Novotný - 25. Říha (Brož), 45. Švagrovský (Tvrdík), 48. Mikeska, 55. Kubica (Brož, Říha). Rozhodčí: Kubičík, Minář - Jureček, Rychlý. Vyloučení: 10:9. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 1468. Střely na branku: 45:32. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 5:1, 5:4, 6:4.
Štůrala - Holík, Novotný, Sedlák, Kovář, Suchý, Pastor, Bail - Haas, Plášek, Staněk - Rufer, Hulva, Vrdlovec - Finsterle, Podešva, Červenka - Cink, Skoumal, Vachutka - Blinka. Trenér: Radek Kučera.
Luňák (31. Čech) - Roupec, Chmelíř, Karlíček, Hendrich, Kania, Vágner, Čížek, Čáp - Budínský, Mikeska, Haluza - Kubica, Brož, Říha - Švagrovský, Tvrdík, Moskal - Valášek, Macháň, Berger. Trenér: Martin Hosták.

Do utkání doslova vlítli aktivněji domácí Draci. Hned ve druhé minutě zápasu poslal Draky do vedení Martin Podešva a tlak domácích postupně narůstal za bouřlivé podpory místních fanoušků. Do první šance hostujícího týmu se dostal Říha. Jeho střelecký pokus sice Štůrala vykryl, ale puk se potom pomalu kutálel po brankovišti kolem pravé tyče Draků do bezpečí. V polovině prvního dění se začali síly na ledě otáčet. Chybu v rozehrávce vytvořil domácí Plášek a vyrovnávací branku si mohl připsat Berger. Jenomže Štůrala byl přesně tam, kde měl být a střelu chytil.

Chuť Královéhradeckých vstřelit gól ale byla tak silná, že hostující hráči zapomněli na zadní vrátka a do přečíslení 2 na 1 se dostali Vrdlovec s Ruferem. Vrdlovec donutil gólmana lvů, aby se hodně vysunul ke své levé tyči, a poté vyslal přihrávku na druhou stranu na Adama Rufera. Luňák neměl absolutně žádnou šanci se stihnout přemístit a Draci se tak dostali do dvoubrankového vedení. Za tým z Hradce Králové se pak zkoušel ještě prosadit Budínský, ale všechny pokusy hostujícího týmu ztroskotali na téměř bezchybném Štůralovi.

K vidění bylo i jedno trestné střílení, které si vybojoval Jakub Hulva. Naneštěstí pro Draky Hulva nedokázal překonat Luňákův pravý beton a skóre se neměnilo. Ke konci třetiny ještě zahrozilo trio Plášek – Staněk – Holík, které se dostalo do přečíslení 3 na 1. Na konci celé akce však stál Filip Luňák, který na brankové čáře začaroval a udržel tak naděje hostů nad vodou.

A kouzlení královéhradeckého brankáře pokračovalo i ve druhém dění. Ten dokázal dvakrát vychytat obrovské šance Aleše Staňka, když se dokázal roztáhnout na svém brankovišti. V páté minutě druhé části se však hosté dočkali kontaktního gólu z hole Vladimíra Říhy, který potrestal chybu Draků. Šumperk ale dlouho na další vstřelený gól čekat nemusel. Martin Novotný v přesilové hře vydoloval puk na útočné modré čáře a nejdříve zkoušel Luňáka překonat z dálky. Ten však puk vyrazil pouze před sebe, kde stál Vrdlovec a nabídl tak druhý pokus Novotnému. Tentokrát už domácí bek nezaváhal a vsítil tak svou vůbec první branku v letošní sezóně.

Draci byli rázem na koni a nezaváhali ani ve vlastním oslabení. Ba naopak. Po přesné přihrávce Holíka se do úniku dostal Karel Plášek a nekompromisně puk poslal do levého růžku Luňáka. Donutil tak hostujícího brankáře jít střídat. Do branky Hradce Králové se tak dostal Jakub Čech. Po delší pauze v útoku Hradce Králové se dostal do šance Mikeska, který to zkoušel na Štůralu z velmi ostrého úhlu, ale domácí brankář byl na svém místě. Na druhé straně se však do velké příležitosti dostali Šumperští. Nejdříve se nadvakrát nepodařilo Čecha překonat Danielu Vrdlovcovi, posléze ani Sedlákovi.

Draci však zůstali v tempu a díky tomu si svou první branku v seniorské soutěži připsal Lukáš Kovář. V posledních sekundách druhé třetiny se ještě k šanci dostal Budínský, ale mezírku mezi Štůralovým betonem a jeho levou tyčkou nenašel.

Do poslední části utkání si Hradec Králové přinesl ještě pokračující přesilovou hru. Z té už nic ale nevytěžil. Krátce po návratu Pastora však vyslal rychlou střelu od modré čáry Kubica. Štůrala měl trochu ztíženou práci tím, že hostující útočník svůj pokus schoval za bránícího Suchého. Lvům se v páté minutě třetí třetiny podařilo znovu snížit náskok rozjetých Draků. Při přesilové hře Hradce Králové se na modré útočné čáře napřáhl Michal Tvrdík, David Švagrovský nastavil do střely svou hůl a domácí brankář byl bez šance zareagovat.

Sice si Draci vytvořili hned několik šancí, ale žádnou z nich nedokázali procpat za záda Jakuba Čecha. Do brejkové šance se pak dostal Haluza s Mikeskou. Michal Mikeska zakončoval do odkryté klece Štůraly a snížil tak náskok Draků pouze na dvě branky. Poměrně jasný vývoj utkání ve prospěch domácích Draků značně zkomplikoval Zdeněk Kubica, který byl před brankou Šumperka naprosto sám a chybu v obraně domácích potrestal. Hosté minutu a půl před koncem třetího dění zkusili hru v šesti hráčích v poli a domácí byli pod obrovským tlakem. Všechny pokusy však dokázal zlikvidovat Štůrala. V 59. minutě se své druhé branky letos dočkal Martin Novotný, který přes celé hřiště vyslal přesnou střelu do nebráněné klece Hradce Králové a zpečetil tak výhru domácích v poměru 6:4.

Radek Kučera, Šumperk: Dvě třetiny jsme hráli fantasticky, nebylo tam prakticky co vytknout až na nějaké drobnosti, a vedli jsme 5:1. Ve třetí třetině to nebylo uspokojení, ale začali jsme se nepochopitelně bát o výsledek. Měli jsme hrát to, co předtím. A pomohlo tomu i to, že se nám rozpadly dvě formace. Adam Rufer s nataženými vazy v koleni a Martina Podešvu chytla třísla.
Martin Hosták, Hradec Králové: Mně se utkání nehodnotí dobře. Nezačali jsme dobře, nebyli jsme dostatečně kompaktní. Soupeř hrál aktivně, výborně napadal, věděli jsme, že hrají doma dobře. Jenže nehráli jsme to, co jsme chtěli. Nehráli jsme jednoduše.