Panteři přehráli Draky, ti si vylámali zuby na Šteflovi

Jaroslav Svoboda, úterý 18.8.2009
Š u m p e r k - Draci poprvé na svém ledě prohráli, když je vychytal Martin Štefl. Havířovu stačilo k vítězství vstřelit dvě branky. Poprvé dostal kotouč za Šrámka zadák Tomáš Kolafa, který zároveň se druhou sirénou otevřel skóre. Podruhé uspěli hosté po zákroku Šrámka, od nějž se vyražený kotouč dostal k Robertu Říčkovi. Havířovský útočník před poloprázdnou brankou nezazmatkoval. Domácí se však ještě vrátili do zápasu, když v přesilovce 5 na 3 tečoval Sedlákovu ránu MARTIN AMBRUZ. Domácím se však již srovnat nepodařilo. Radost tak divákům udělaly až nájezdy, které již tradičně zakončily přípravný duel. V nich Draci zvítězili 3:2, když vítězný nájezd proměnil Martin Podešva.
příp. úterý 18.8.2009
DRACI PARS ŠUMPERK - HC AZ Havířov 2010
1:2
(0:0, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 57. Ambruz (Sedlák) - 40. Kolafa (Zeliska), 54. Říčka (Kolafa). Rozhodčí: Přikryl - Kašík, Trunečka. Vyloučení: 5:8, navíc Seman (HAV) do konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 700. Průběh utkání: 0:2, 1:2.
Šrámek - Senko, Holík, Ondráček, Brincko, Rangl, Sedlák, Novotný, Pekar - Meluzín, Pavelek, Antonovič - Podešva, Barus, Steber - Hulva, Ambruz, Pekr - Noga, Orsava, Vrba
Štefl - Kolafa, Hoďa, Tesařík, Klimeš, Falter, Krisl, Peštuka, Zientek, Seman, Sikora, Říčka, Šedivý, Hrňa, Červenka, Brynecký, Zeliska, Szabo, Minařík, Haas, Lukaštík

Hned v úvodu zápasu se vysypalo po osobním souboji plexisklo a tak se po patnácti vteřinách hry zápas na delší dobru přerušil. Chvíli po opětovném zahájení hry se dostali hosté do výhody přesilové hry, když si nedovoleně počínal Orsava. Jenže Panteři kromě lehčího pokusu Bryneckého nic většího nevymysleli. V podobném duchu se nesla celá první třetina, když oba celky jen sporadicky ohrožovaly branku soupeře. Ze strany Draků si aktivně počínal ofenzivní zadák Holík, hosté naopak hrozili z útoku Hrni, Zelisky či Červenky. Na začátku 17. minuty měl první gól utkání na své holi Martin Ambruz, jenže jeho pokus zamířil vysoko nad branku. V závěru třetiny ještě napřáhl Podešva, ale šikovný forvard na Štefla také nevyzrál.

V úvodu druhé třetiny napřáhl Dušan Brincko, jeho střelu na lapačku však Štefl vykryl. Draci se po přestávce vrhli do útoku a hostům trnulo. Ve svých gólových šancích neuspěli Pekr, Ambruz a ani Vrba. Na druhé straně musel Šrámek řešit nepříjemný únik Marka Sikory. Jeho brejk ve vlastním oslabení však skončil střelou nad. Ve 27. minutě toužil překonat Štefla Miroslav Barus, zkušený forvard zamířil mezi betony havířovského brankáře, jeho chrániče však včas sklaply. Ve 34. minutě se hnala do útoku další Dračí vlna. Tentokrát Hulva přiťukl z druhé vlny najíždějícímu obránci Senkovi, jenže rána slovenského zadáka skončila v náruči Štefla. Tlak Draků stále rostl, v největší šanci pálil Holík. Hosté v těchto chvílích netušili, kde jim hlava stojí. Další dvě obrovské příležitosti spálil smolař dne Jakub Hulva. Nejprve neuspěl po krásném pasu Ambruze, pak po rychlé souhře Ambruz - Pekr - Hulva u zadní tyče netrefil ideálně kotouč, který Štefl rychle skryl pod lapačku. Pak však přišly chvíle hostů a to i díky přesilovkám. Nejprve vychytal Zelisku brankář Šrámek, pak ale hosté zároveň se sirénou otevřeli skóre. Kolafa napálil puk přesně pod břevno.

Do třetí třetiny šli Draci s cílem srovnat, jenže dlouho se nic zajímavého na ledové ploše nedělo. Lehčí pokusy Sedláka či Pavelka brankáře Panterů nepřekvapily. Ve 48. minutě zkoušel štěstí chytrou střelou z otočky Miroslav Barus, jenže kotouč opět skončil pouze u strážce havířovské svatyně. Hned v zápětí vychytal Štefl i Pavelka, střely se pak zalekl Rangl, který v přesilové hře místo rány zkoušel přihrávat. Vypeskoval jej za to zkušený Pavelek. V 54. minutě měl další velkou příležitost Hulva, ale ani tentokrát nedal. V pádu poslal kotouč kam jinam než ke Šteflovi. V téže minutě na druhé straně kluziště se puk za brankovou čáru dostal, hosté jej tam však dotlačili až po hvizdu hlavního rozhodčího. Přesto se Havířov druhé branky dočkal. Hned po následném buly čelil Šrámek ráně Kolafy, z dorážky pak před brankou uspěl Říčka. Drakům se i tak podařilo konečně vstřelit branku v 57. minutě. Při dvojnásobné přesilovce napřáhl na modré Sedlák, jeho ránu tečoval před Šteflem Ambruz a třepetající kotouč v síti ještě povzbudil snahu domácích o srovnání výsledku. Další puk v síti branky Havířova se však již neobjevil. Nic na tom nezměnila ani power-play domácích.

Po závěrečné siréně se diváci dočkali samostatných nájezdů. Hned první čtyři pokusy byly úspěšně dotaženy do konce. Nejprve Steber zápěstím k pravé tyči otevřel skóre, havířovský Zeliska stejným způsobem vzápětí srovnal. Jakub Orsava pak zkušeně poslal kotouč do šibenice, i tak se hostům podařilo znovu srovnat. Robert Říčka dotáhl dlouhou kličku do bekhendu a přehodil beton Šrámka. To však byl poslední střelecký úspěch Havířova. Následně totiž postupně neuspěli Pekr, Steber a Hulva za domácí, za Pantery pak Sikora, Šedivý, Zeliska a Hrňa. Rozhodnutí tak přinesla přesná trefa Martina Podešvy, který poslal kotouč nekompromisně pod břevno.

Jiří Režnar, trenér Salithu Šumperk:"Spokojenost být nemůže. My jsme bohužel nedokázali dát branky i z největších šancí a s jedním gólem se vyhrávat nedá. Dnes jsme udělali ze Štefla brankáře pro nároďák."