Marné dotahování tříbrankové ztráty! Draci zaspali začátek a nakonec schytali bůra

Marné dotahování tříbrankové ztráty! Draci zaspali začátek a nakonec schytali bůra

Vanessa Vařeková, pondělí 30.1.2023
Šumperští hokejisté se po jednodenní pauze vydali na zimní stadion Jana Marka, kde dočasně sídlí jihlavská Dukla. Trenérský štáb nechtěl nic podcenit, a tak tým do Jindřichova Hradce vycestoval už o den dříve. Jenomže tento tah Drakům nepřinesl žádnou výhodu. Svěřenci Lukáše Majera zaspali úvodní třetinu, během které inkasovali tři rychlé branky. A takové manko se už jen těžko dotahovalo. Ač se parta kolem kapitána Žálčíka snažila, jak jen mohla, gólovou radost svým nejvěrnějším fanouškům, kteří vážili takovou dalekou cestu, nepřinesla. Jihlava ještě v závěrečné dvacetiminutovce zaznamenala dvě trefy, Draky tak ze svého ledu vyprovodila neoblíbeným bůrem. Po 43. kole zůstává Šumperk i nadále poslední a v dalším kole ho na domácím ledě čeká bitva s lídrem z Třebíče.
SKUPINA ČEZ
43.kolo pondělí 30.1.2023
HC Dukla Jihlava - DRACI PARS ŠUMPERK
HC Dukla Jihlava - DRACI PARS ŠUMPERK
5:0
(3:0, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 1. Karabáček (Vala, Harkabus), 3. Vala (T. Havránek), 18. Skořepa, 53. T. Havránek (Tecl), 56. Menšík (Harkabus, Karabáček). Rozhodčí: Petružálek, Jechoutek – Štěpánek, Dědek. Vyloučení: 7:6. Bez Využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 360. Střely na branku: 27:28. Průběh utkání: 5:0.
Beran – Dundáček, Haman, D. Kolář, Vala, Bilčík, A. Dvořák, Chvátal – T. Havránek, Skořepa, Tecl – Harkabus, Menšík, Karabáček – Meluzin, Handl, Chlubna – Cachnín, Juda, Křehlík.
Hamalčík – Drtil, Eliáš, Kadeřávek, Dudycha, Hrachovský, Kunst – Průžek, Bartoš, Žálčík – Vildumetz, Šuhaj, Vachutka – Matěj Svoboda, Nedvídek, Mácha – Jouza, Dubský, Š. Jelínek – Bernat.

Komentář k zápasu

Šumperští Draci se po vyhraném úvodním vhazování usadili v útočném pásmu a aktivně zkoušeli pozornost domácího brankáře Adama Berana. Ani jeden střelecký pokus však úvodní brankou neskončil. Místo toho se z protiútoku dostali do vedení jihlavští hokejisté. Po padesáti vteřinách hry pálil z bezprostřední blízkosti David Vala. Jeho pokus vyrazil Hamalčík pouze před sebe, kde stál nikým nehlídaný Václav Karabáček, který kotouč dorazil do odkryté hostující svatyně – 1:0. Svěřenci Lukáše Majera se nestihli ani pořádně rozkoukat a o necelé dvě minuty později lovili puk ze sítě již podruhé. Ve 3. minutě dostal přihrávku zpoza branky na vrchol kruhu David Vala, jenž střelou zápěstím vymetl všechny pavučiny pravého horního roku šumperské klece – 2:0. Dukla následně vybídla Šumperk ke snížení stavu, když se provinila hned dvěma nedovolenými zákroky, přičemž ten druhý byl dokonce potrestán čtyřmi minutami. Jenomže hosté krátkou dvojnásobnou a následně i klasickou početní převahu nezužitkovali, a dokonce v ní inkasovali. V 18. minutě vybojoval puk v obranném pásmu Jihlavy Josef Skořepa, který po nádherné sólo akci nachytal Petra Hamalčíka a nekompromisně zavěsil do zcela prázdné brány – 3:0.

Druhá dvacetiminutovka začala obdobně jako ta první. Opět byli Draci o něco aktivnější, nicméně chyběla tomu přesná koncovka. V následujících minutách se hra začala přiostřovat, rozhodčí tak měli plné ruce práce s udělováním trestů. Ani jedna ze speciálních formací obou týmů ale soupeřovy prohřešky nepotrestala. Velkou příležitost ke vstřelení gólu měl v polovině druhé periody šumperský obránce Ondřej Hrachovský, který dostal parádní křižný pas od Vildumetze, kotouč ovšem nasměroval pouze do levé tyče. Hned vzápětí to zkoušel Tomáš Drtil, i jeho dělovka ale orazítkovala brankovou konstrukci! Na druhé straně se před Hamalčíkem objevil zcela volný Karabáček, jenomže z bezprostřední blízkosti přestřelil. O chvíli později pálil od modré čáry Dundáček, jehož pokus šumperský brankář bez problémů zneškodnil. Poslední slovo měl ještě hostující Drtil, který pálil na Berana z prostoru levého kruhu, ten však kotouč pokryl svým betonem. V druhém dějství nakonec žádná branka nepadla. Časté přerušování hry navíc ubralo na tempu i na kráse.

Draci měli posledních dvacet minut ke smazání tříbrankové ztráty. Domácí hokejisté ale hru s přehledem kontrolovali a hosty k puku pouštěli jen zřídka. Šumperk se k první větší šanci dostal až v 53. minutě, kdy se po zaváhání jihlavské defenzivy dostal k puku Daniel Vachutka, který následně nabil zcela volnému Máchovi. Hostující útočník ale v ideální pozici trestuhodně přestřelil! V tomto okamžiku se opět potvrdilo pravidlo „nedáš, dostaneš“. Marek Tecl využil chyby Šumperka a v útočném pásmu vyslal Tomáše Havránka do situace jeden na jednoho. Domácí forvard nedal Hamalčíkovi sebemenší šanci a přesnou trefou nad beton skóroval – 4:0. Hosté to ani za téměř rozhodnutého stavu nevzdali, jenomže v koncovce byl dnes úplně bezzubí. Do další vyložené tutovky se dostal Štěpán Dudycha, který ale zvolil trochu nešťastnou střelu přímo na vyrážečku Adama Berana. A i v tomto případě to nezůstalo bez odezvy. Definitivní úder zasadil Drakům v 56. minutě junior Matouš Menšík, který měl ten nejjednodušší úkol dorazit kotouč do zcela prázdné brány, a tak i učinil – 5:0. Šumperský tým na vítězství proti Sokolovu nenavázal. Od Jihlavy schytal neoblíbeného bůra a i nadále zůstává poslední.

Ohlasy trenérů

Lukáš Majer (DRACI PARS ŠUMPERK): „Utkání rozhodl náš absolutně tristní vstup a tristní začátek. Po třech minutách Dukla vedla 2:0 a nebylo o co hrát. Utkání se poté už jen dohrávalo. V závěru jsme si navíc ještě nechali dát zbytečné dva góly. Šance jsme měli, ale to jsou takové spíše platonické šance. Jihlava vyhrála zaslouženě. My jsme sice v utkání nějak byli, ale soupeř hrál prostě lépe, i když nám Viktor Ujčík dává nějaký kredit. Za to mu děkuju, hrozně ho pozdravuju a přeju, aby se Dukla dostala do play off. My musíme zase začít znovu. Už ani nevím, co mám říct vůči našim fanouškům. Je mi trapně, že někdo v pondělí přijede do Jindřichova Hradce a vidí nás ve třetí minutě prohrávat 0:2. Musel bych začít brečet.“

Viktor Ujčík (HC Dukla Jihlava): „Jsem hrozně rád, protože Adam Beran si svými výkony nulu zaslouží. Ačkoliv spousta jeho spoluhráčů dělala všechno pro to, aby nulu neměl. Ale i tak to dokázal uhájit. Vítězství jde hlavně za Adamem, protože nás dokázal v první i ve druhé třetině podržet v okamžicích, kdy jsme sklouzli do nějaké takové beznaděje, když jsme nedokázali hrát s pukem. To klukům dodalo sebevědomí a zápas se nám podařil dovést do vítězného konce. Porážka je pro soupeře krutá, protože opravdu nehrál tak, že by si zasloužil prohrát takhle vysoko. Ale takový hokej někdy je. My jsme rádi za zvládnutý zápas a za tři body.“