Havířov slavil i v Šumperku, rozřešení zápasu přinesla třetí třetina

Martin Schwarz, Jaroslav Svoboda, úterý 25.8.2015
Podruhé s Havířovem a poprvé zpátky na zimním stadionu v Šumperku od domácího klání s druholigovým Vsetínem. Na východě České republiky panovala mezi draky a AZetem přestřelka, a tak diváci očekávali, co nabídne odveta. Úvodních dvacet minut končilo za vyrovnaného stavu 1:1, za Salith skóroval a dotahoval jednobrankovou ztrátu JAN MILFAIT. První gól Šumperka v utkání ale zároveň nesl označení posledního. Prostřední dějství skončilo bez branek a v závěrečných dvaceti minutách již zvedali ruce nad hlavu jen hráči Havířova. Konečný stav utkání Salith Šumperk - AZ Havířov 1:3.
přát. úterý 25.8.2015
DRACI PARS ŠUMPERK - HC AZ Havířov 2010
1:3
(1:1, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 20. Milfait (Půlpán, Šimun) – 4. Bárta (Sedláček), 51. Maliník (Kurovský), 60. Krisl (Pechanec). Rozhodčí: Klapetek - Adamec, Zouhar. Vyloučení: 5:7. Bez využití. Diváci: 480. Střely na branku: . Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3
Zelenka – Bažant, Sedlák, Drtina, Drtil, Prokop, Látal, Kečkeš, Rusina, Haloda – Vrdlovec, Fořt, Brunec – Plášek, Půhoný, Milfait – Šimun, Půlpán, Ostřanský – Voženílek, Hroch, Vachutka
Svoboda – Lenďák, Korim, Krisl, Bahounek, Chroboček, Bail, Graca – Staněk, Maliník, Bednář – Kanko, Rimmel, Maruna – Kurovský, Pechanec, Sztefek – Matějek, Sedláček, Bárta

Dva ještě loňští konkurenti v šumperském brankovišti se představili na opačných stranách kluziště v rámci přípravného zápasu mezi Salithem Šumperk a AZ Havířov. A z vítězství se nakonec radoval hostující Miroslav Svoboda, který vychytal vítězství 3:1.

Jeho základ položil Havířov již ve čtvrté minutě, kdy se před brankou domácího týmu činil Zelenka, ale na několik dorážek soupeře nestačil. Nakonec Jiří Bárta dotlačil puk do sítě a otevřel skóre zápasu. Hosté pak vládli dění na ledě, v sedmé minutě zůstal před brankou volný Pechanec, ale Zelenka tým podržel. Šumperští se dlouho hledali, do první větší šance se dostali při vyloučení ještě nedávno draka Aleše Staňka. Souhra Prokopa s Drtilem ale skončila ránou mířící těsně vedle klece.

I tak se nakonec Šumperk dočkal, když z křídelního prostoru dokázal překonat Svobodu Milfait. A do kabin se šlo tedy za nerozhodného stavu.

Jestliže v první třetině měl více ze hry Havířov, v té druhé diktoval tempo hlavně Šumperk. Od úvodního buly hýřili domácí aktivitou, leč v koncovce postrádali přesnost a klid. Velkou šanci měl ve 26. minutě Tomáš Prokop, který trefil břevno havířovské klece. O chvíli později se při výpadu z brankoviště střetl s jedním ze soupeřů Svoboda, zcela zbytečně pak Krisl trestal domácího hráče a musel za krosček na trestnou lavici. Šumperk sevřel následně Havířov, ale druhý gól nepřidal.

A jestliže ubylo oproti úvodnímu dějství branek, přibylo fyzických kontaktů a šarvátek. Ta největší se strhla mezi Drtilem a Bártou, který po zákroku Zelenky ještě vzal čepelí Zelenku přes rukavice. Mstitel Drtil pak Bártovi vyčinili, nicméně oba si šli ochladit hlavy na trestnou lavici, a to rovnou na čtyři minuty.

Rozhodnutí o výsledku nakonec přinesla třetí třetina, ve které si oba týmy vytvářely šance, ale proměnit je dokázali jen hosté. Ve 44. minutě Zelenka ještě pokryl obrovskou šanci Slezanů, v 51. minutě ale již kapituloval. Talentovaný mladíček Kurovský namazal Maliníkovi excelentní přihrávku a zkušený forvard s ní naložil perfektně. Domácí pak měli několik šanci srovnat, ale nakonec deset vteřin před závěrečnou sirénou inkasovali potřetí. Zadák Jiří Krisl propálil z úhlu Zelenku a pečetil skóre na konečných 1:3 z pohledu domácího týmu.

Libor Pivko, asistent trenéra Salith Šumperk: Ve všech zápasech máme problémy s prvními třetinami, začátky nám vůbec nejdou. Naši beci zbytečně předržují puky, dostáváme se pod tlak. Navíc jsme i dnes dostali jako první gól. V prostřední části jsme byli jasně lepší, ale bohužel se nám nepodařilo šance proměnit v branky. Třetí třetinu můžeme zhodnotit tak, že je potřeba zapracovat na přesilovkách. Početní výhody budou rozhodovat zápasy. My jsme dnes přesilovky měli a myslím si, že jsme je nesehráli dobře.

Štefan Mikeš, AZ Havířov: Podali jsme dnes velmi dobrý výkon, musím být spokojený. Líbilo se mi, že tým hrál trpělivě, vyčkával na svou příležitost, zároveň hrál velmi kompaktně v obraně. I proto jsme dnes inkasovali jen jednou proti ofenzivně velmi dobře vybavenému soupeři.