Draci padli v Jihlavě na nájezdy, nepomohly ani tři vstřelené branky v oslabení

Kateřina Glogarová, FOTO: Markéta Křížová, Andrea Nováková, středa 27.10.2021
Svěřenci Martina Janečka a Lukáše Majera ztratili čtyřbrankové vedení, přesto vezou z Jihlavy alespoň bod. Úvod zápasu Šumperku nevyšel. Už v první minutě musel Mokry vytahovat kotouč ze své sítě. Draci ale stihli do první přestávky srovnat z přesilové hry. Od druhé periody se ale začaly dít věci. Draci hned třikrát skórovali při vlastním oslabení a do třetí třetiny si odnesli nadějné tříbrankové vedení. Jenže to Dukla v posledním dějství postupně stahovala, když se dvakrát prosadila v početní nevýhodě. Tři minuty před koncem pak srovnala na 5:5. Utkání došlo až do prodloužení, které ale vítěze ještě nepoznalo. Na řadu tak přišla dovednostní soutěž, ve které byla úspěšnější Jihlava, která si připsala bonusový bod do tabulky.
16.kolo středa 27.10.2021
HC Dukla Jihlava - DRACI PARS ŠUMPERK
6:5sn
(1:1, 1:4, 3:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 1. Skořepa (Čachotský, Illéš), 40. Lichanec (Bilčík, Kowalczyk), 43. Vítězslav Brož (Bilčík, M. Juda), 49. Fronk (Eliáš), 57. Eliáš (Vítězslav Brož, Cachnín), rozh. náj. Čachotský – 10. P. Kratochvíl (Drtil, Žálčík), 24. Vachutka (P. Kratochvíl), 28. Žálčík, 30. Macuh (A. Furch, Kohút), 37. Vachutka (Žálčík). Rozhodčí: Úlehla, Marek - Vašíček, Dědek. Vyloučení: 9:12. Využití: 1:1. V oslabení: 2:3. Diváci: 1082. Střely na branku: 43:23. Průběh utkání: 1:0, 1:5, 6:5.
Žukov (41. A. Wolf) – Bilčík, Kowalczyk, L. Mareš, Eliáš, Niko, Matějíček – Čachotský, Skořepa, Illéš – T. Harkabus, F. Seman, Cachnín – Helt, Lichanec, Fronk – T. Havránek, M. Juda, Vítězslav Brož – M. Zadražil.
Mokry – Pěnčík, Drtil, Březák, Machů, Řezáč, Hrachovský, Dudycha – P. Kratochvíl, Macuh, Žálčík – Vachutka, Vildumetz, Mácha – A. Furch, Spratek, Kohút – Lednický, Scheuter, J. Horký.

Na gól se dnes opravdu dlouho nečekalo. Hned po 23 vteřinách se trefil kapitán Dukly Josef Skořepa, který hezky vymetl horní růžek Mokryho branky. Šumperk měl k dispozici dvě přesilové hry. První přesilovku nedokázali Draci využít, protože domácí celek se dobře bránil. Z druhé početní výhody branka padla, když kotouč do brány dorazil Petr Kratochvíl, poté co Zhukov vyrazil puk pouze před sebe. Jihlava si zahrála přesilovou hru 5 na 3 po sérii tří slepených hostujících vyloučení. Tyto přesilové hry se domácím příliš nepovedly, takže to nemělo vliv na změnu skóre.

Z kraje druhé třetiny si Dukla zahrála přesilovou hru po vyloučení Dávida Kohúta. Červenožlutým se početní výhoda vůbec nedařila, ba naopak inkasovali branku z hole Daniela Vachutky, který ujel domácí obraně a bekendovou kličkou překonal Maksima Zhukova. Další přesilová hra Jihlavy a další gól Šumperka. Tentokrát tvrdě vystřelil Lukáš Žalčík a jeho prudká střela skončila v brance. O dvě minuty později se opět měnilo skóre. Do tříbrankového vedení poslal Šumperk Rok Macuh, který ukázkově vymetl pavučiny v Zhukovově brance. Šance pro Jihlavu přišla koncem druhé části, když byl na 4 minuty vyloučen Rok Macuh za hru vysokou holí, která způsobila krvavé zranění v obličeji Jakuba Illéše. Málo vídaný úkaz předvedl Šumperk, když dal třetí branku ve vlastním oslabení. Na 5:1 zvyšoval Daniel Vachutka. Jedenáct vteřin před druhou přestávkou se prosadila i Jihlava, když puk do Mokryho branky dorazil Peter Lichanec.

Ve třetí periodě došlo na straně domácí Dukly ke střídání gólmanů. Maksima Zhukova v brance vystřídal Adam Wolf. Jihlava hrála oslabení 4 na 3, při kterém Vítězslav Brož objel branku a zasunul puk za záda Mokryho. Jihlava stáhla hru na tři útoky. Šumperk dostal výhodu přesilové hry, což zas taková výhoda nebyla, protože Dukla udeřila a přidala další branku v oslabení. Jiří Fronk nejdříve napálil tyč, od které se puk k němu vrátil a pro jihlavského útočníka nebyl problém puk dorazit za brankovou čáru. Domácí si vytvořili mnoho šancí. Střelecká aktivita se Dukle vyplatila. V 57. minutě se prosadil Filip Eliáš, jehož zásluhou se podařilo vyrovnat. Zápas došel do prodloužení, které přineslo tři vyloučené hráče, ale žádný gól. O vítězi zápasu tak musely rozhodnout samostatné nájezdy. V nich byla úspěšnější Dukla, když vítězný nájezd proměnil zkušený Tomáš Čachotský.

Martin Janeček (DRACI PARS ŠUMPERK): "Jasně, byl to bláznivý zápas, který by se mohl řídit pořekadlem "lehce nabyl, lehce pozbyl." Soupeř nám dal špatnými přesilovkami zadarmo vedení a pak si pro něho neskutečným způsobem šel. Jednoznačně beru jako chybu gól na 5:2 na konci druhé třetiny, ale poté se už projevila síla domácích. Jestli teď někdo čeká kritiku týmu, tak je na velkém omylu. Kluci tvrdě pracovali a vezou z Jihlavy bod domů. A jestli nás někteří kritizují, tak ať se opřou do trenéra, ale na hráče ať nesahají. Naopak si zaslouží úctu za to, co od července převádí. Já jim po utkání dnes poděkoval a povzbudil je před dalším zápasem, protože nás čeká stejně jako dnes další top soupeř. Ještě než zakončím, tak bych měl prosbu pro pány rozhodčí. Nechci kritizovat, protože si to nemůžu dovolit. Chtěl bych rozhodčí poprosit, aby hráče nechali hrát. Ani z jedné strany nebyly v tomto zápase záludnosti. Ale pokud rozhodčí vstupují tak moc do zápasu, je z toho oboustranná omáčka. A vůbec nemířím na to, že by někdo pískal proti nám. Myslím si, že v utkání mělo být daleko méně trestů a i ti hráči si zaslouží nechat plynulý hokej, který tam prostě kvůli vyloučení nebyl. Berte to jako prosbu, nikoliv jako kritiku."

Viktor Ujčík (HC Dukla Jihlava): "Já asi navážu na závěr trenéra soupeře. Stoprocentně s tím souhlasím a byl bych rád, kdyby si to vzali k srdci. To je první věc. Druhá věc je, že bychom tentokrát byli rádi, kdyby sudí soupeře tolik nevylučovali. Protože to, co jsme předváděli při našich přesilových hrách, to opravdu nemá obdoby. Hlava mi nebere, že v předcházejícím zápasu venku dokážeme díky přesilovkám otočit utkání ve svůj prospěch nebo si jimi dokážeme pomoct. A ti samí kluci dostanou soupeře při přesilovkách v dalším utkání doma na koně. Nevím, jestli je to DOMA slovo, které je svazuje a dává jim nějaké okovy na ruce a na nohy. Měli jsme velmi slušný vstup do zápasu, že jsme hráli velmi slušně kombinačně a drželi jsme se v útočném pásmu na puku. Co jsme si připravovali, to jsme dokázali hrát. A najednou nás kolaps v našich přesilovkách dostal úplně skoro až na dno. Bylo pak vidět, že někteří kluci ani nechtějí puk a báli se hrát. Ve druhé třetině to místy vypadalo na exhibici soupeře, protože Šumperk má velmi šikovné hráče, byť některé velmi mladé. Byli brusliví, dokázali se udržet na puku a šli do kombinace. Ti vycítili, v jakém jsme stavu a zápas zaváněl exhibicí. Lichiho dotlačený gól na 2:5 před závěrem druhé třetiny nám ukázal, že jsme schopní branku dát. Poté jsme hru stáhli na tři lajny a tyhle tři formace se rvaly jako o život. Jsem hrozně rád, že to kluci zvládli otočit. Ti, kteří zápas takto dohráli, dostanou zítra volno, protože jsme nyní měli spoustu zápasů v rychlém sledu. V pátek se připravíme na Kadaň a tam chceme hrát úplně úplně jinak - hlavně v přesilovkách."