Draci opět doma vyhráli a drží si v čele 3 body náskok

Jaroslav Svoboda, Luboš Heider, Luboš Heider, středa 10.11.2010
Š u m p e r k - Šumperští Draci stále drží domácí neporazitelnost. Tentokrát odjíždí z podhůří Jeseníků s prázdnou celek opavského Slezanu, který se sice dlouho srdnatě bránil, nakonec však na body nedosáhl. Dvěma góly se opět blýskl domácí útočník Adam Červenka, další ligovou trefu zaznamenal i Michal Velecký. Poslední gól utkání padl z hole JAKUBA HULVY, který zakončil povedenou individuální akci. Šumperk po zásluze v utkání zvítězil a udržel si tříbodový náskok na čele ligové tabulky.
18.kolo středa 10.11.2010
DRACI PARS ŠUMPERK - Hokejový klub Opava s.r.o.
5:2
(0:0, 3:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 29. Meluzín (Holík, Novotný), 36. Červenka, 40. Velecký (Červenka, Haas), 50. Červenka (Holík), 52. Hulva (Sedlák) - 37. Měch (Černý, Tichý), 47. Tichý (Pavelek, Grofek). Rozhodčí: Volf - Held, Trunečka. Vyloučení: 3:7, navíc Grofek (OPA) 10 minut osobní trest. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1341. Střely na branku: 52:25. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 5:2.
Štůrala - Holík, Novotný, Sedlák, Ondráček, Tesařík, Drtil - Novosad, Meluzín, Matějka - Ambruz, Hulva, Brunec - Haas, Velecký, Červenka - od 40. minuty Skoumal.
Trenčan - Žídek, Vitásek, Vrábel, Tichý, Tůma, Kukol - Měch, Polok, Pavelek, Kocián, Černý, Grofek, Suchánek, Chalupa, Mlýnek, Seidler.

Dnešní utkání už od začátku slibovalo napínavý duel. Opava, mimo očekávání všech, nasadila do branky mladého Adama Trenčana.

Už od začátku byli domácí mnohem aktivnější. První větší pozornost diváků si získala akce Jakuba Hulvy s Martinem Ambruzem, když druhý jmenovaný střílel na bránu. Trenčan se na začátek celkem protáhl. Šumperk stále udával tempo zápasu. K dalšímu ohrožení opavské branky přispěl střelou od modré Martin Novotný. Opava se musela bránit, Josef Tichý hrál dokonce mimo rámec pravidel, a tak si Draci mohli vyzkoušet první přesilovku. Hra se především odehrávala ve středním pásmu až do té doby, kdy hákoval Vrábel.

Přesilová hra dvou mužů na ledě trvala 32 vteřin, ovšem ani v této krátké chvilce branka nepadla. I když měl Roman Meluzín obrovskou šanci, kterou zahodil, když stál sám před Trenčanem. V čase 7:30 se dostal výborně Hulva do pásma. Šumperský forvard se pokusil přihrát před opavskou klec, tam ale nikdo nestál. O velké aktivitě Draků hovoří i to, že Slezan vyslal první střelu na Tomáše Štůralu až v čase 8:21. To nic neznamenalo pro hráče ve žlutém. V polovině třetiny založil krásnou akci Tomáš Sedlák, jenž si objel mazácky dva obránce, ovšem zakončení už nebylo nejlepší.

Opava po polovině první části nechtěla vůbec pustit Šumperk do svého pásma. Hranici na modré čáře rozbil až Jakub Hulva, Adam Trečan byl opravdu rád, že kotouč minul těsně jeho bránu. Následovala hra několika nepřesných kombinací ve středním pásmu. Ve 14. minutě mohl Tyršův stadion poprvé jásat. Avšak Jan Matějka nadvakrát nepřekonal opavského gólmana. Také u další akce byli domácí hráči. Martin Novotný pálil od modré, Trenčan musel použít svoji lapačku. Až na konci třetiny se ke slovu dostali i hosté. V této chvíli podržel svými zákroky domácí právě Tomáš Štůrala.

I když se do druhé třetiny nastupovalo za nerozhodného stavu, tak se oba celky pustili do druhé třetiny zostra. Matějka s Meluzínem si to hned namířili k opavské kleci. Jejich akce sice nevyšla, ovšem Martin Ambruz už měl mnohem větší šanci. Ke střele měl spoustu času, Trenčan tedy musel vytáhnout další zákrok. Po této šanci se vydal na druhou stranu Kamil Suchánek, domácí v této chvíli podržel Štůrala. Šanci cítil Slezan ve své první přesilovce. Přihrávky hostů ale vždy skončili jen na modré čáře. Draci své oslabení zvládli a hned po nástupu Tomáše Brunce na led přihrával Červenka před bránu Veleckému, ten kotouč dobře nezpracoval, protože přihrávka byla příliš prudká.

Když to Adamu Červenkovi nevyšlo poprvé, zkusil to podruhé, ovšem i tento pokus nevyšel. Domácí dostali hosty zase pod tlak, šumperští hráči dělali velké problémy opavskému brankáři. O pár vteřin později se dostal do výborné pozice Jan Tesařík. Branku ovšem přestřelil. Z rostoucího tlaku se nakonec Šumperk dočkal. Roman Meluzín se vrátil do pásma a překvapil střelou z pravého kruhu Trenčana. Rána letěla přímo do šibenice. Po inkasovaném gólu se Slezan po dlouhé době dostal do útočného pásma. Od modré střílel Ondřej Vitásek. Po kratším čase před Tomášem Štůralou se na druhé straně dral do pásma Adam Červenka, který chtěl nahrát Marku Haasovi, ten byl ovšem tísněn, a tak se hra stěhovala do středu kluziště.

V polovině druhé části hosté hráli v šesti, což se nevyplatilo, a proto si museli vyzkoušet hru v oslabení. Při této přesilovce zkusil vypálit Sedlák od modré - Trenčan jej vychytal. Zdeněk Pavelek poté hákoval a Salith se tak těšil z první přesilovky 5 na 3 v utkání. Radost trvala pouze 5 vteřin, protože Martin Ambruz podrazil opavského Josefa Tichého. I když se hrálo 4 na 3, tak to na ledě nebylo znát. Ani jeden tým, hlavně však Šumperk se těžko dostával do střelecké pozice. V čase 35:01 si ve středním pásmu ukradl puk Adam Červenka a střelou tahem rozjásal domácí diváky podruhé. Puk proklouzl Trenčanovi mezi rukou a nohou.

Za 40 vteřin byl vyloučen obránce Aleš Holík. Opava potřebovala vstřelit branku a právě tato situace tomu mohla nahrát. A tak se také stalo. Tomáš Měch dostal od Lukáše Černého přihrávku před prázdnou branku, kde už nebyl problém zakončit. Slezan tlačil i nadále. Draci však neodešli myšlenkami do kabiny příliš brzy a Michal Velecký tak v závěru druhé třetiny zvýšil na 3:1 po přihrávce od Adama Červenky. Velecký si tedy připsal 22. branku v sezóně.

Na začátku poslední třetiny si vzali úvodní slovo hosté. Tomáš Grofek ale mířil příliš nad šumperskou bránu. Slezan potřeboval vstřelit hned v úvodu gól. K tomu jim málem pomohl Ondráček špatnou rozehrávkou ve svém pásmu. Šumperk se až do času 42:20 neukázal před Trenčanem. To si sjel z modré čáry Tomáš Drtil. Pokud by tento mladý obránce trefil puk, tak jak by si představoval, byl by to krásný gól. Naštěstí pro Opavu přeskočil kotouč mladému obránci před prakticky prázdnou brankou hůl. Domácí tým v této fázi hry trápila špatná úspěšnost vhazování, z čehož těžili hosté lehce získané kotouče.

Draci sice dobře bránili, ovšem v čase 46:39 přišlo snížení na 3:2. Josef Tichý vystřelil od mantinelu a jeho střela byla ještě tečována před samotným Tomášem Štůralou. A bylo zároveň jasné, že Slezan zbraně nesloží. Draci se tedy snažili o další branku. Po vhazování v obraném pásmu Šumperka hledal Drtil volného Veleckého najetého ve středním pásmu. Domácí útočník byl velmi dobře bráněn. Situaci 3 na 2 zvládl poté Štůrala opět na jedničku. Posledním zakončujícím z tria Opavanů byl Ivo Kocián.

Rozhodnutí přinesly další minuty. Nejprve si Tomáš Grofek nedovoleně počínal u hrazení, když v souboji atakoval Zdeňka Novosada. Opavský hráč dostal dvouminutový trest a přídavkem deset minut osobního pykání za úder v oblasti hlavy a krku. I nadále však hrozili hosté. Černý ujížděl na šumperského brankáře, který sice jeho první střelu chytil, pokus o dorážku však skončil Černého seknutím do masky chránící Štůralovu hlavu. Šumperk si tak vyzkoušel přesilovku 5 na 3 podruhé.

Početní výhodu nejprve nedoprovázelo mnoho střel na Trenčana. Ke slovu se dostal až Adam Červenka, jenž poprvé neuspěl, ale napodruhé už mu překonání Trenčana vyšlo. Střelu Aleše Holíka doklepl tento útočník do klece. O pár vteřin později musel časoměřič měnit skóre znovu. Jakub Hulva si na modré vzal kotouč a samostatným únikem zakončil krásně vedle tyče.

Další gól chtěl přidat z otočky Michal Velecký. Trenčan to již nedovolil. Slezan se pokoušel s vývojem utkání něco udělat. Opavě se ovšem nedařil přechod do útočného pásma přes modrou čáru. V čase 55:52 vyslal Michal Mlýnek střelu mezi betony domácího brankáře. Tomáš Štůrala měl chvíli problém s uklidněním puku, ale všechno zvládl s pomocí domácích obránců. Utkání se již pomalu a jistě dohrávalo. Akce Novosada a Matějky v závěru akorát odstartovaly další oslavy na stadionu. Draci tak vyhráli zaslouženě a upevnili si první místo v tabulce před Havířovem. Opavští hokejisté naopak nedokázali jako první letos dobýt Dračí tvrz a domů se vraceli s prázdnou.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Dlouho jsme nemohli dát gól, trápili jsme se. Naštěstí jsme to prolomili, dali dva góly, ale pak zase dostali. Před koncem třetiny jsme pak dali důležitý gól na 3:1 a v poslední třetině jsme to již myslím v poklidu dohráli. Určitě rozhodla i disciplína. Kluci dnes hráli velice disciplinovaně, naopak soupeře jsme přebruslovali a jejich beci pak museli faulovat.
Karel Suchánek, HC Slezan Opava: Šumperk hraje v obrovské pohodě, velmi dobře bruslí a potvrdil, že vede soutěž po právu. Dlouho jsme drželi 0:0, ale pak jsme udělali chybu při střídání a Roman Meluzín dostal kotouč na střed a trefil to. Pak jsme museli otevřít hru, měli jsme i nějaké gólovky, ale ty jsme nedali. Proti takovému soupeři je dávat musíte. Domácí vyhráli naprosto zaslouženě.