Dračí obrana se vyznamenala! Šumperk dovolil Zubrům jediný gól a poskakuje v tabulce

Michal Krobot, Vanessa Vařeková, středa 12.1.2022
K prvnímu krajskému derby nového kalendářního roku přijelo mužstvo z Přerova. Po dlouhé době nebyl šumperský zápas plný branek a zvratů, ale domácí fanoušky to rozhodně mrzet nemuselo. Utkání ukázalo spoustu jiných zajímavých aspektů v čele s výbornou obranou a snad bezchybným gólmanem. Vítěznou branku si nakonec připsal Denis Kindl už ve dvacáté minutě a Draci tříbodovým vítězstvím přeskakují svého soka v tabulce.
36.kolo středa 12.1.2022
DRACI PARS ŠUMPERK - HC ZUBR Přerov
2:1
(2:0, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 16. Spratek (Vachutka, Macuh), 20. D. Kindl (Žálčík, Vildumetz) – 47. T. Doležal (Matěj Svoboda, T. Šoustal). Rozhodčí: Hucl, Micka – Štofa, Beneš. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 1000. Střely na branku: 30:26. Průběh utkání: 2:0, 2:1.
Mokry – Pěnčík, Drtil, L. Rutar, Hrachovský, Řezáč, Březák, Dudycha – P. Kratochvíl, D. Kindl, Žálčík – Vachutka, Vildumetz, Kohút – A. Furch, Macuh, Spratek – Antoníček, Šilhavý, Scheuter.
Petrásek – Kubeš, Kudělka, R. Černý, Hrdinka, Ševčík, Krisl, Dluhoš – Jan Svoboda, Herman, Jakub Svoboda – T. Doležal, T. Šoustal, Süss – M. Sloboda, F. Dvořák, Goiš – Matěj Svoboda, Tadeáš Král, Matěj Novák.

Atraktivní souboj s parádní diváckou kulisou začal opatrně na obou stranách. Ani jedno mužstvo se nedostalo do vyložené šance. Ve 4. minutě byl za podražení vyloučen šumperský navrátilec Vojtěch Šilhavý. Draci ale oslabení bránili skvěle a k ničemu Zubry nepustili. O minutu později se však síly na ledě vyrovnaly. Přerovský Jakub Svoboda si počínal nedovoleně vůči šumperskému gólmanovi a vysloužil si za to menší trest. Při hře 4 na 4 se dostal do gólové šance Petr Kratochvíl, jenomže hostující brankář Michael Petrásek předvedl parádní zákrok. Sebral puk šumperskému útočníkovi přímo z hokejky a nenechal ho vystřelit. Rozhodčí opět vylučovali na obou stranách. Nejprve si přesilovou hru zahráli hosté, kterou ale nedokázali proměnit. Následně měli početní výhodu také domácí a těsně před jejím koncem otevřeli skóre dnešního zápasu. Daniel Vachutka obdržel puk do prostoru mezi kruhy. Následně poslal parádní pas na Daniela Spratka, který v bezprostřední blízkosti brankáře nastavil čepel a dopravil kotouč do odkryté brány. V čase 19:02 zvýšil náskok Šumperka na 2:0 kapitán Denis Kindl, který se dostal do samostatného úniku a skvělou bekhendovou kličkou překonal gólmana Petráska.

Do druhé dvacetiminutovky vstoupili aktivněji šumperští hokejisté. Ve 23. minutě byla domácím nabídnuta početní výhoda. Do nejlepší střelecké pozice se dostal Petr Kratochvíl, jeho střela ale mířila těsně nad přerovskou svatyni. Další tutovku spálil Tomáš Vildumetz, který to napálil do horní tyče. Petrásek se dnes v bráně nezastavil a jen jeho zásluhou Zubři neinkasovali více branek. Parádním semaforem následně zastavil ránu Jakuba Březáka. Na druhé straně střílel od modré čáry Jakub Kubeš, Mokry ale vytáhl skvělý zákrok lapačkou. Hostující celek byl dnes v koncovce bezzubý. Vojtěch Mokry měl mezi třemi tyčemi daleko jednodušší práci než jeho soupeř. Když už si Přerov dokázal vytvořit nějakou šanci, většinou skončila mimo bránu nebo ji Mokry bez problému dokázal zlikvidovat. Prostřední část dnešního duelu nakonec branku nepřinesla.

Lepší výchozí pozici v posledním dějství měli Draci, kteří si stále drželi dvoubrankový náskok z první periody. Zubři rozhodně nesklopili hlavy a s výsledkem se snažili něco udělat. Jenomže přechod do útočného pásma Zubrům nadělal velké problémy. Ve 43. minutě se do samostatného úniku dostal přerovský Jakub Svoboda, který ale nestihl ani vystřelit, neboť byl zastaven Tomášem Drtilem. Ten si ovšem počínal nedovoleně, čehož si sudí všimli a šumperskému obránci udělili menší trest za sekání. Nicméně Zubři potvrdili, že se jim přesilové hry vůbec nedaří a nic kloudného nevymysleli. Ve 47. minutě však z ničeho nic snížili stav utkání na rozdíl jedné branky. Po chybě šumperské obrany propálil Vojtěcha Mokryho z bezprostřední blízkosti Tomáš Doležal, jenž se tak postaral o zdramatizování zápasu a připravil domácího gólmana o čisté konto. Kdo by čekal, že vstřelená branka Přerov nakopne, ten se mýlil. Opak se stal pravdou a do vyložených šancí se dostali Draci. Nejprve musel Petrásek zasahovat proti dorážce Tomáše Vildumetze, následně maskou vytěsnil tvrdou ránu Tomáše Drtila. Z levého kruhu to ještě zkoušel Denis Kindl, ale Petrásek vytáhl parádní zákrok lapačkou. Zubři to ke konci základní hrací doby zkoušeli bez brankáře s šesti hráči v poli, ale ani tento risk se nevyplatil. Oblíbené derby tak opět skončilo těsně 2:1 ve prospěch domácího celku.

Martin Janeček (DRACI PARS ŠUMPERK): „Já myslím, že bylo od začátku vidět, že dnes hrají dva nervózní týmy, čemuž samozřejmě napovídá postavení v tabulce. Nikdo se nechce pohybovat na úrovni baráže a sestupu. Na zápas jsme se poctivě připravovali, takže pro nás neskutečně cenné body, kdy zase máme jedno kolo trošku k nadechnutí. Pak to opět bude celý znovu, proto nesmíme hledět doprava doleva, jestli hraje Ústí s Třebíčí takhle, nebo někdo jiný s někým takhle. My prostě musíme jet to svoje zápas od zápasu, což se nám dnes povedlo. Myslím, že takovým koncentrovaným a poctivým výkonem jsme si šli pro tři body. Na závěr bych jednoznačně vyzdvihl týmový výkon a speciální týmy, protože jsme dali gól z přesilovky a hlavně jsme ubránili přesilovky soupeře.“

Robert Svoboda (HC ZUBR Přerov): „Pro nás je to zklamání, protože se jedná o druhou těsnou porážku po domácím zápasu s Kolínem. Trápí nás pořád stejné věci, jako je malý tlak do brány, málo zakončení a lehkovážná defenziva. Domácí byli draví a bojovní. My jsme na jejich hru byli připraveni, ale bohužel jeden gól je strašně málo. Stále nás trápí přesilovky, kterými si vůbec nepomáháme. Čeká nás ještě spousta práce, abychom se v nabité tabulce posunuli o kousek výš."