Žálčíkova pirueta a fantastický Mokry, ani to ale na Baník nestačilo

Michal Krobot, Vanessa Vařeková, středa 9.2.2022
Během dohrávky 41. Chance ligového kola šumperští hokejisté zavítali na led dalekého Sokolova. Draci celý zápas předváděli obětavou a urputnou defenzivu, přičemž dokázali dobře využívat poskytnuté šance. V druhé periodě se mužstvo Martina Janečka dostalo do vedení, ale závěrečná část patřila domácím. Ty nastartovala poměrně šťastná branka a poté využili jednoho přečíslení. Šumperk tak s Baníkem prohrál podruhé v řadě.
41.kolo středa 9.2.2022
HC Baník Sokolov - DRACI PARS ŠUMPERK
3:2
(1:1, 0:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 3. T. Jandus (Jurčík, J. Novák), 52. Tomi, 57. Kverka (Klejna, J. Konečný) – 10. P. Kratochvíl (Vildumetz, Pěnčík), 35. Žálčík (D. Kindl, Vildumetz). Rozhodčí: Adam, Antl – Adámek, Adamec. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:1. Diváci: 475. Střely na branku: 34:21. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2.
Habal – Klejna, J. Novák, J. Pohl, A. Rulík, Seemann, Vodička, Kadeřávek – Jurčík, T. Rohan, Tomi – Vracovský, Kverka, J. Konečný – L. Adámek, Vrhel, V. Bílek – T. Jandus, Hašek, M. Sloboda.
Mokry – Pěnčík, Drtil, L. Rutar, Hrachovský, Dudycha, Řezáč – Vildumetz, D. Kindl, Žálčík – Vachutka, Macuh, P. Kratochvíl – A. Furch, Kohút, Šuhaj – Antoníček, Šilhavý, Scheuter – J. Horký.

Úvodní vhazování dnešního utkání vyhrál šumperský kapitán Denis Kindl, ovšem byli to domácí hráči, kteří od samého začátku hráli daleko aktivněji. A jako první se také dostali do vedení. Ve 3. minutě dostal přesnou přihrávku na modrou Tomáš Jandus, který ránou z první prostřelil vše, co mu stálo v cestě. Následně si Sokolov vytvořil několik slibných šancí, ale na Vojtěcha Mokryho tentokrát nevyzrál. Naopak Draci měli velký problém dostat se přes střední pásmo a usadit se před domácím brankářem. V 10. minutě ale nabídl Baník hostujícímu mužstvu přesilovou hru, která byla rychlostí blesku využita. Martin Pěnčík poslal puk na hůl Tomáše Vildumetze. Vildumetz následně našel před bránou nikým nehlídaného Petra Kratochvíla, který dorazil puk za záda Vladislava Habala. Ve zbytku první dvacetiminutovky další branka už nepadla. Sokolov měl přitom k dispozici celkem tři početní výhody, ani jednu ale nedokázal využít.

Druhé dějství začalo prakticky od nuly. Opět to byli domácí, kteří hned ze startu převzali iniciativu. Ve 28. minutě si Šumperk už počtvrté v tomto zápasu pomohl nedovoleným zákrokem a musel jít znovu do čtyř. Sokolovu se však dnešní přesilové hry vůbec nedařily. Asi největší gólovou šanci měl Ondřej Jurčík, který ale zcela odkrytou bránu minul. Ve 35. minutě musel domácí tým skousnout hořkou pilulku. Draci totiž vytěžili z minima maximum a po nenápadné akci se zpoza branky prosadil šumperský snajpr Lukáš Žálčík, který tak možná trochu překvapivě poslal svůj tým do vedení. Zásluhu na tomto zvratu měl taktéž skvěle chytající Vojtěch Mokry, který zneškodnil, co se dalo.

Do závěrečné části Baník vstupoval v roli dotahujícího týmu. Klid na hokejkách neměli ani hosté. Ten by jim přinesla třetí branka, jenomže obě mužstva byla dnes v koncovce bezzubá. Sokolov ve 49. minutě spálil další tutovku, když prázdnou bránu netrefil Jaromír Kverka. Nicméně Baník si po této obrovské šanci spravil chuť, jelikož v 52. minutě se o vyrovnání stavu postaral Vojtěch Tomi za přispění některého z hostujících hokejistů. Vyrovnávací branka sokolovské hráče nakopla. V 57. minutě došlo k malé chybě v šumperské defenzívě, která za sebou nechala zcela volného Jaromíra Kverku. Ten po hezké žabičce od Jakuba Konečného vrátil vedení na stranu Sokolova. Draci to ještě na poslední chvíli zkoušeli bez brankáře, ale marně. V dnešním utkání tak zvítězilo domácí mužstvo v poměru 3:2. Po závěrečném hvizdu hráči obou týmů neudrželi své emoce a na ledě se ještě strhla slušná mela. Šumperk se nakonec stal tím celkem, který musel vypít kalich hořkosti až do dna. Na sever Moravy se tak vrací s prázdnou.

Martin Janeček (DRACI PARS ŠUMPERK): „Prohra nás neskutečně štve, protože jsme určitě nebyli horším týmem. V defenzivě, ačkoliv měl soupeř hlavně ve třetí třetině optickou převahu, jsme udělali možná jen jednu větší chybu. Ta ale byla bohužel potrestána vítěznou brankou. Druhým důvodem prohry jsou podle mě neproměněné šance. My jsme se dostali třikrát nebo čtyřikrát do přečíslení dva na jednoho, ale bez efektu gólu a soupeři stačila taková situace pouze jedna na vítězných 3:2. Pro nás je to neskutečně frustrující. Já ale stále týmu věřím a vím, že udělá vše proto, aby z tohoto důležitého týdne vybojoval co nejvíce bodů, abychom byli ve hře o dvanácté místo. Teď bych rád poslal vzkaz s velkou prosbou našim věrným fanouškům: Buďte při nás. Děkujeme.“

Vojtěch Šik (HC Baník Sokolov): „Dnes se to nerodilo snadno. Byli jsme na Šumperk připravení. Věděli jsme, co chceme hrát, co funguje, a z čeho můžeme být úspěšní. To se hned potvrdilo prvním gólem, kdy jsme chtěli vyvíjet tlak před brankářem a shazovat kotouče na bránu. Trošku jsme si zkomplikovali situaci hned tím gólem na 1:1. Následně jsme udělali hrubou chybu v obranném pásmu, která byla potrestána gólem na 1:2. Ale my jsme stále věřili v náš plán hry a nakonec se nám podařilo zápas otočit a bereme tři body.“