Z nuly na max, Poruba opět zvrátila dvougólové manko

Jaroslav Svoboda, úterý 14.3.2017
Taky máte hořkost v ústech? Šumperští hokejisté byli velice blízko srovnání série, vedli 3:1, 4:2, za stavu 4:3 hráli přesilovou hru, ale osud tomu chtěl jinak. Hosté dokázali v Šumperku doslova utéci hrobníkovi z lopaty, nejprve srovnat ve vlastním oslabení a nakonec pouhých patnáct vteřin před koncem třetí třetiny vstřelil vítězný gól Dominik Kafka. Šumperku tak zbývá jediné - navázat na extraligové týmy z Chomutova a Plzně a otočit sérii z 0:2 na 3:2! A nadále platí: Poruba je hratelný soupeř! Hoši, bojovat!
SF2 úterý 14.3.2017
DRACI PARS ŠUMPERK - HC RT TORAX PORUBA 2011
4:5p
(0:0, 3:1, 1:4)

Branky a nahrávky: 31. Sedláček (Králík, Janota), 35. Sedláček (Janota, Sedlák), 40. Matějka (Vymazal, Hroch), 43. Cink (Hroch, Fischer) – 27. Peslar (Zachar), 43. Piecha (Slováček), 53. Sztefek (Piecha), 57. Sztefek (Slováček), 60. Kafka (Peslar, Zachar). Rozhodčí: Fiala, Kašík - Novotný, Axman. Vyloučení: 6:6. Využití: 3:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 1050. Střely na branku: doplníme. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:5.

Kůdela – Adam, Sedlák, Řezáč, Fišera, Janota, Drtil, Ďurkáč – Matějka, Vymazal, Vachutka - Sedláček, Králík, Novosad - Cink, Hroch, Fischer
Čech – Slavík, Peslar, Puškár, Kaluža, Puzič, Bail, Rudl, Dresler, Flašar – Adamík, Kafka, Piecha, Vaněk, Jáchym, Orság, Seidler, Slováček, Zachar, Sztefek, Ballner

Historie hokejových klubů je lemována slavnými výhrami, či však smutnými a neslavnými neúspěchy. Draci v úterý 14. března 2017 dlouho kráčeli za vítězstvím, které by je vrátilo do Poruby za stavu 1:1 na zápasy. Omyl, vše jinak. Někdo musí být vítěz, jiný poražený. Draci dostali v závěru zápasu gól v přesilovce, následně i v oslabení. A skvěle rozehraný duel skončil nepříjemnou prohrou.

Draci nevstoupili do zápasu špatně, od úvodních minut měli více ze hry a snažili se dostávat do koncovky před Jakuba Čecha, jenže ten příliš složité práce neměl. A to ani při vyloučení jednoho ze dvou odchovanců Poruby v kádru soupeře, Jana Puškára. Sedlák minul od modré branky, následný zásah do jeho obličeje holí  soupeře zůstal bohužel nepotrestán.

Čech si v oslabení připsal jediný zákrok, na druhé straně si pak, již za rovnoměrně rozložených sil na ledě, najel do střelecké pozice zkušený Martin Piecha, aby ránu tahem namířil jen do tyče Kůdelovy branky. Ve chvíli, kdy se hostům dařilo vyrovnat obraz hry, dostal další trest Marek Slavík. A první gólovku duelu si připsal Lukáš Králík, přihrávku Sedláčka však před odkrytou brankou minul. Třetinu uzavřel nepřesný pokus Pavla Sedláčka a těžko někdo mohl po úvodní třetině odhadovat, že se šumperské publikum dočká zápasu s devíti góly.

Do druhé části vtrhli aktivněji hráči Poruby a Kůdela se musel činit. Ránu Vaňka vyrazil betonem, Jáchymův pokus skončil v náruči šumperského gólmana. Na led stažený Matějka pak v pádu podrazil Michala Sztefka a Poruba hrála přesilovku, ze které otevřela skóre. David Zachar zavezl kotouč do útočného pásma, stáhl na sebe obránce a přihrávkou do druhé vlny poslal kotouč Jakubu Peslarovi. Nejlepší střelec Poruby v play-off trefil přesně k tyči a Šumperk posedmé z osmi zápasů play-off prohrával 0:1.

I domácí však dokázali rychle využít početní výhodu. Janota předal kotouč do rohu kluziště Králíkovi, jeho přihrávku mezi kruhy zakončil přesnou ranou Pavel Sedláček! A Draci se rázem nadechli a ovládali dění na ledě. Po zbytečném vyseknutí hole z rukou šumperského hráče hráli pak Draci další početní výhodu a znovu se dočkali. Autor úvodní trefy domácích tentokrát předal na modrou a Michael Janota dostal svůj tým poprvé v utkání do vedení. Hned vzápětí spasil hosty brankář Čech, hlavně Cinkova šance volala po gólu.

Přísné dvě minuty pak vyfasoval i Marek Kaluža a Šumperk se znovu dočkal. Vymazalův bekhend ještě Čech vyrazil, následnou dorážku Jana Matějky ale již brankář ostravského celku nepokryl. Draci vedli 3:1 a odjížděli do kabin rozhodně spokojenější než soupeř.

Další šťastný gól v sérii zaznamenali hráči Poruby v úvodu třetí třetiny. Sedláček vypálil z mezikruží, ránu vyrazil Kůdela, ale jen do nohy dojíždějícího Martina Piechy. Kotouč skončil v síti a Poruba se touto trefou dostala do zápasu. Naposledy v utkání pak bylo veselo v šumperském táboře o chvíli později. Formace šumperských odchovanců předvedla po ose Radek Fischer - Daniel Hroch - Vladimír Cink rychlý kontr a posledně jmenovaný zvýšil na 4:2.

Zdálo se, že Draci mají nakročeno ke srovnání série, ale více radosti už si ani domácí hráči, ale ani početné publikum nedopřáli. Šumperk i přes dvě oslabení držel náskok až do 53. minuty, to ale Michal Sztefek trefil přesně prostor u levé tyče Kůdelovy branky. Následně byl vyloučen Novosad a Kůdela pochytal několik šancí hostů, kteří si vytvořili velký tlak. A když musel naopak za katr hostující Slavík, tak se zdálo, že tentokrát by uš Šumperk mohl situaci a zápas ustát.

Jenže omyl. Hosté v oslabení vyhodili kotouč a proti puku se vydal i Hynek Kůdela. Jeho vyhození ale ještě před modrou čárou stihl Ondřej Slováček, rychle předal puk na volného Michala Sztefka, který do prázdné klece srovnal. Draci se z těžkého direktu nedostali. Pod dalším tlakem hostů dle názoru rozhodčích sevřel Tomáš Drtil kotouč a došlo na přesilovku, která rozhodla duel. Pouhých patnáct vteřin před koncem třetí třetiny doklepl takovým technickým dloubáčkem kotouč do sítě Dominik Kafka a hosté nakonec urvali vítězství v duelu, ve kterém byli domácí hráči po většinu času lepším celkem.

Série se tak vrací do Poruby za stavu 2:0 na zápasy pro soupeře a Draci v dalších třech duelech nesmí zaváhat. Ostravský tým naopak vyhrál již pošesté v řadě v letošním play-off.