Valaši v Šumperku kousali, draci mají na kontě první prohru

Martin Schwarz, úterý 11.8.2015
Podobně jako před týdnem proti Třebíči, také na zápas s valašským celkem zavítal nejeden fanoušek. Draci nastoupili teprve k druhému přípravnému utkání, i to však odehráli na vlastním kluzišti, nyní je prověřil druholigový Vsetín. První dvacetiminutovka ještě skončila bez branek, druhá perioda pak diváky v hledišti obdarovala góly. Vedení na svou stranu zprvu strhl Šumperk, jenže do druhé sirény to byli zelenožlutí, kdo vedl poměrem 3:1. Domácí museli v poslední třetině dotahovat. Dále padal kotouč pouze do šumperské svatyně, zásluhou Ambruze a Juríka. Valašský hokejový klub zvítězil hned v prvním mači poměrem 5:1, Salith musí premiérově konstatovat porážku. Jedinou branku domácích vstřelil MAREK HAAS.
přát. úterý 11.8.2015
DRACI PARS ŠUMPERK - VHK ROBE Vsetín
1:5
(0:0, 1:3, 0:2)
Branky a nahrávky: 22. Haas (Sedlák, Vrdlovec) – 23. Finsterle (Žák), 28. Dvořák (Kubo, Vávra), 35. Vávra (Kubo, Řezáč), 57. Ambruz (Podešva, Žák), 58. Jurík (Daněk, Řezáč) . Rozhodčí: Přikryl - Kubíček, Markovský. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:1. Diváci: 520. Střely na branku: . Průběh utkání: 1:0, 1:5.
Novák – Skopal, Zítka, Brunec, Vachutka, Drtil, Haas, Langr, Rusina, Fusek, Buhaj, Plášek, Gewiese, Bažant, Prokop, Milfait, Půlpán, Vrdlovec, Sedlák, Vaculín, Haloda, Zahradníček
Hromada – Žák, Hryciow, Báchor, Řezáč, Žabčík, Štědrý, Zúbek, Jurík, Kolařík, Kubo, Dvořák, Vávra, Vítek, Ondráček, Podešva, Finsterle, Daněk, Ambruz

Teprve druhý přípravný zápas čekal v úterní podvečer na šumperské hokejisty, po domácí premiéře s Horáckou Slavii Třebíč, se družina Radka Kučery a Libora Pivka chystala na zápolení s o ligu níže postaveným sokem. Na severní Moravu totiž dorazil šestinásobný mistr tuzemské extraligy a veleúspěšný celek z přelomu tisíciletí VHK Vsetín. Pro Valachy šlo o vůbec první střetnutí, a tak toužil protivník draků vyzkoušet co nejvíce nových jmen.

Přestože zelenožlutí narukovali k zahajovacímu duelu letní přípravy, vůbec se soupeře z podhůří Jeseníků nezalekli. Aktivní hra směrem dopředu ale na počátku zahajovací periody pouze provětrala výstroje gólmanů na obou stranách barikády. Již ve druhé minutě hry zamířil za vrátka trestné lavice hostující Michal Štědrý, jenže domácí posádka výhody přesilové hry nezužitkovala. Avšak neslavili ani Vsetínští, i přes velmi dobrou ránu z dálky, jež prověřil šumperského gólmana Jan Podešva.

Další hokejista v zeleném trikotu musel odpykat dvě minuty trestu v závěru prvních dvaceti minut, po odchodu Davida Juríka za katr ovšem Šumperští znovu jistého Hromadu nepřekonali. Necelé půl minuty před první sirénou ještě stačil k pořádné pumelici od modré čáry napřáhnout hokejku domácí odchovanec a obránce Tomáš Drtil, také jeho pokus vytěsnil brankář valašského mančaftu mimo tři tyče. Do kabin kádry odcházely za bezbrankového stavu 0:0.

Pro fanoušky daleko větší podívanou nastolilo až prostřední dějství. Kromě faktu, že obě strany přitvrdily, začaly padat i branky. Taktéž do obou sítí. Nejdříve publikum tleskalo drakům ve žlutých převlecích, Kučerova parta už dokázala proměnit přesilovou hru a po zasunutí puku Markem HAASEM do poloviny odkryté svatyně Salith vedl, psala se 22. minuta – 1:0. Vsetín však čekal s odpovědí jen něco málo přes minutu hracího času. Někdejší drak Lukáš FINSTERLE zůstal uvolněný sám před Čeňkem Novákem a bekhendem luxusně zavěsil – 1:1.

Valaši nezaspali a po bleskurychlém vyrovnání činili vše pro to, aby záhy dostali šanci uniknout do vedení. Při hře pěti proti pěti a ve 28. minutě poslal kus černé gumy do horní části šumperské klece Petr DVOŘÁK, jenž dostrčil do brány původní pokus Tomáše Vávry – 1:2. Ve druhé polovině druhé třetiny hokej zůstal svižný, výsledkem budiž třetí trefa Valachů. Na konci 35. minuty zavěsil touš za pozdě reagujícího Nováka Tomáš VÁVRA, kterému přistrčil puk na hokejku Martin Kubo – 1:3. Za stejného stavu skončila druhá třetina.

Vsetín pozorně dbal na defenzívu i v průběhu třetího dějství, dračí bojovníci jen těžko hledali skuliny k brance Petra Hromady, pakliže zrovna neměli k dobru početní výhodu. Hned v úvodní minutě závěrečné části pykal Jakub Řezáč, ale jeho faul zůstal nepotrestán gólem. Za běhu 46. minuty dobře zkusil překonat domácího ochránce svatyně Ambruz, těsně minul. Chuť si Martin AMBRUZ spravil až v 57. minutě, když jemnou tečí nasměroval pryž za Novákova záda – 1:4.

Tím ale vsetínské představení na severní Moravě neskončilo. Pátým pukem nepotěšil domácí fanoušky David JURÍK, který vyškolil dračího brankáře podobně jako o mžik dříve Ambruz – 1:5. Další góly již nepadly a Vsetín zvítězil v základní hrací době poměrně jasným výsledkem. V nájezdech po skončení utkání lépe vystoupili domácí draci.

Libor Pivko, asistent trenéra Salith Šumperk: Zápas jsme nezačali špatně, kluci měli pár dobrých šancí, ze kterých mohl padnout gól. Chleba se lámal ve druhé třetině, kdy jsme sice vedli, ale soupeře náš tým vlastními chybami dostal do hry. Přišly tři obrovské hrubky, což se v normální mistrovském zápase v žádném případě nemůže stát. Přesilovek pár bylo, ale pořád je na čem pracovat. Tým se skládá a pořád testujeme spoustu mladých kluků. O příchodu dalších jmen se fanoušci samozřejmě zavčas dozvědí.

Luboš Jenáček, trenér VHK Vsetín: Věděli jsme, že v Šumperku se velmi těžce hraje, už po zkušenostech z druhé hokejové ligy z dřívějších let. Draci určitě měli v utkání své šance, ale výborně nás podržel brankář Petr Hromada. My navíc byli velice efektivní v zakončení, šance jsme dokázali zužitkovat. Přestože přišlo z naší strany hodně vyloučení, kluci stále hráli pozorně dozadu. Velké závěry ovšem z dnešního střetnutí dělat nemůžeme, je občas v přípravě pravidlem, že tým z nižší soutěže pořaží mančafty z vyšší ligy.