V úvodním přípravném utkání sezóny Šumperk podlehl Porubě

Jaroslav Svoboda, úterý 7.8.2018
S těžkým soupeřem, který je již v rámci přípravy na novou sezónu v zápasovém rytmu, se střetli v premiéře v rámci přípravy šumperští Draci. Ti sice ani jednou v utkání nevedli, ale dokázali nováčka Chance ligy pořádně potrápit. Dvěma góly se během své premiéry v dresu Draků blýskl slovenský útočník Michal Romančík. Šumperk nakonec prohrál s Porubou v utkání hraném před solidní návštěvou a v poměrně bouřlivé atmosféře těsně 3:4.
přát. úterý 7.8.2018
DRACI PARS ŠUMPERK - HC RT TORAX PORUBA 2011
3:4
(1:1, 0:1, 2:2)
Branky a nahrávky: 20. Romančík (Sedlák), 44. Řezáč (Romančík), 55. Romančík (Sedlák, Vachutka) – 19. Baláž (Sladkovský, Cypas), 36. Slavík (Dresler), 47. Brodek (Baláž, Toman), 49. Fojtík. Rozhodčí: doplníme. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:1. Diváci: 420. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:4, 3:4.
Kristín (31. O. Haloda) – Sedlák, Řezáč, Drtil, Gewiese, M. Haloda, Kužílek, Tolokonnikov, Habrman – Plášek, Romančík, Vachutka - Petelin, Pokorný, Horký - Ostřanský, Antonov, Hroch - Haluza, Urban, Blecha
Dvořák (Kubáň) – Adam, Cypas, Dresler, Slavík, Puškár, Gazda, Janíček, Stark – Fojtík, Zdeněk, Rubner - Jankovský, Finsterle, Ollender - Toman, Sladkovský, Baláž - Brodek, Häring

K prvnímu přípravnému utkání v sezóně nastoupili šumperští hokejisté s brankářem Kristínem a se čtyřmi kompletními formacemi, zatímco Poruba postrádala čerstvě podepsaného Michala Vymazala, který tak opouští právě Šumperk.

Draci se v první třetině prezentovali aktivní hrou a již v šesté minutě se dostal za branku hostů Ostřanský, přihrál na modrou a následnou střelu tečoval Antonov, ale vedle branky. Poté zahrozili dvakrát hosté, ale Finsterle minul a Zdeňkovu bombu z mezikruží lapil Kristín. V 11. minutě měl na holi úvodní gól zápasu Řezáč, jenže jeho pokus pokryl Dvořák.

Domácí měli více ze hry, ale Haluza ve výborné pozici minul, následně Gewiese trefil v přesilovce tyč Dvočákovy branky. A tak udeřili hosté. Poruba rozehrála rychlou souhru, na konci které se ocitl sám před brankou Baláž a novic v ostravském dresu otevřel skóre zápasu. Z vedení se však nováček Chance ligy radoval jen chvíli, když z první následné akce domácích srovnal Michal Romančík.

Do druhé třetiny vstoupili lépe domácí a Sedlák měl ve 24. minutě na holi vyrovnání, ale Dvořák byl proti. O minutu později bbyl blízko gólu i Vachutka, ten však zase minul branku. Nápor domácích pokračoval a další obrovskou šanci měl Ostřanský po přihrávce Horkého, ale Dvořák držel svůj celek. A když ve 28. minutě v přesilovce minul Gewiese, hosté znovu trestali. Poruba totiž po vyloučení Haluzy a Sedláka hrála přesilovku pět na tři a využil ji bombou o tyč Michal Slavík.

I do třetí třetiny vstoupil aktivněji domácí celek a nakonec si vynutil vyrovnání. Ve 44. minutě se natlačil před branku Poruby Jakub Řezáč, který obelstil Dvořáka. Vyrovnávací branka znovu jakoby nakopla hosty, kteří převzali iniciativu. A šli znovu do vedení. V úvodu 47. minuty znovu zabojoval aktivní Baláž a z jeho práce těžil Jiří Brodek.

Netrvalo dlouho a Poruba přidala čtvrtý gól. Šťastně se odrazil kotouč k volnému Josefu Fojtíkovi, který bez přípravy z otočky trefil přesně k tyčce šumperské klece. Vrátit se na kontakt jedné branky mohl Šumperk při vyloučení Ollendera, kdy Řezáč dostal kotouč do brankoviště. Ale ani usilovná snaha Karla Pláška dotlačit puk do sítě nevedla k úspěchu. Tentýž hráč pak v přesilové hře nejprve trefil brankáře, aby po chvíli Šumperk snížil.

Do mezikruží si najel Michal Romančík, který přesnou střelou mezi betony porubského brankáře snížil na rozdíl jediné branky. Hosté se pokoušeli v následné přesilovce znovu odskočit, ale brankář Ondřej Haloda byl proti. A to i v 58. minutě již při vyrovnaném poměru sil na ledě, když vychytal Finsterleho.

Další gól ve hře již nepadl i přes krátkou power-play Draků. Po utkání ještě následovaly nájezdy, během kterých sklidil největší ovace poslední exekutor, šumperský navrátilec Karel Plášek. Ten svůj nájezd také proměnil.

Exhibice ZN64

Konec přípravného období ozdobí exhibiční zápas Zdeňka Novosada, který tak uzavře svoji aktivní hráčskou kariéru. Na ledě se představí například Karel Poborský, Tomáš Ujfaluši, Marek Heinz, Radek Kováč, Radek Kučera, Aleš Holík, Dušan Bařica a další známá jména z fotbalu i hokeje. Exhibice ZN64 se odehraje v pátek 7. září od 18:00. Zápas bude z pozice hlavního rozhodčího řídit Milan Minář, který zároveň představí svoji knihu "Čistič". Od 17:00 potom proběhne autogramiáda vybraných hostů. Vstupné na tuto akci bude 30 Kč. Další informace k této akci budeme přinášet postupně, jak se bude celý program ladit a potvrzovat.

Jozef Zavadil, trenér Draků: Nebudu říkat, že jsem spokojený, ale utkání hodnotím kladně. Šli jsme do utkání z plné přípravy, na hráčích to bylo vidět. Ale u některých hráčů byla vidět myšlenka, náboj. V utkání byly některé chyby, to si s hráči samozřejmě řekneme a musíme na tom pracovat od prvního dne. Ale spíš vše vyplývalo ze zmiňované únavy. Navíc soupeř už je v zápasovém tempu, má toho odehraného víc.
Aleš Flašar (HC RT TORAX Poruba 2011): Byla to sice vydřená výhra, ale já jsem spokojen, protože my chtěli hlavně vidět ostatní hráče, přijeli jsme bez devíti hráčů základní sestavy. Kluci ale bojovali, makali a v konečném důsledku je jedno, jestli je výhra o gól, nebo o sedm, každá výhra se počítá. Soupeř ovšem hrál také velmi dobře, výborně bruslil, padal do střel. Sice vyložených šancí nebylo tolik, ale dle mého názoru se na to dalo i dívat.