V divokém mači dvanáct branek, Havířov nakonec draky přestřílel

Martin Schwarz, Petr Miklas, pátek 14.8.2015
Kdo si koupil vstupenku na utkání AZ Havířov - Salith Šumperk, které vypuklo během čtvrtečního podvečera, rozhodně nelitoval. Pravda, mužstva spolu sehrála přípravný duel, jenže ten nabídl dohromady dvanáct puků v sítích a rychlé změny ve skóre. Domácí vedli už v polovině základní hrací doby 6:1, avšak draci v závěru střetnutí zatáhli za delší konec lana a moc nechybělo, aby proměnili původně jasnou podívanou v nečekané drama. Z šumperské strany poslal kotouč za záda soupeřova gólmana kromě střelecky rozjetého Daniela Vrdlovce třeba i mladík DANIEL HROCH, ten po trefě v domácím prostředí přidal i venkovní zásah. Byli to však draci, kdo odcházel poražen, AZet zvítězil konečným výsledkem 7:5.
přát. čtvrtek 13.8.2015
HC AZ Havířov 2010 - DRACI PARS ŠUMPERK
7:5
(3:0, 3:1, 1:4)
Branky a nahrávky: 3. Kanko (Graca), 5. Matějek (Sztefek), 19. Maruna (Kanko, Jonáš), 22. Maruna (Ostrčil), 29. Slováček (Ostrčil), 30. Staněk (Kalus, Bárta), 53. Sztefek (Graca) – 26. Brunec (Hroch, Vrdlovec), 45. Vrdlovec (Půlpán), 46. Prokop, 47. Hroch (Bažant), 49. Drtil (Prokop, Půlpán). Rozhodčí: Fiala, Šutara – Mikler, Konvička. Vyloučení: 8:6, navíc Jonáš (AZ) 5 + KO. Využití: 3:4. Diváci: 714. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 6:1, 6:5, 7:5.

Do utkání lépe vstoupili domácí, kteří už na začátku 3. minuty vedli zásluhou Petra Kanka, který využil přesilovku. Uplynulo něco málo přes dvě minuty a AZ vedl už dva nula, poté co pěknou kombinaci zakončil Tomáš Matějek.

Na začátku 7. minuty hrál přesilovku Šumperk a chybělo mu málo ke vstřelení branky. Neúspěšným střelcem byl Půlpán, jehož ránu do odkryté branky zastavil rychle se přesunuvší Matoušek. Další branka padla v 19. minutě, úspěšný byl opět domácí hráč, kterým byl Jan Maruna, jenž se obtočil kolem obránce a vypálil těsně nad ledem k pravé tyči Novákovy branky. Po první části tedy AZ vedl 3:0.

Do druhé třetiny si Azet přinesl dlouhou přesilovku 5 na 3, kterou, díky pohotovosti Jana Maruny, využil. Následovaly další šance Havířova, ale Matějkovi v poslední chvíli vypíchl puk obránce Šumperka a Maruna v přečíslení mířil jen do tyče.

Hosté se branky dočkali na konci 26. minuty, kdy rychle využili přesilovku. Posledním dorážejícím hráčem byl Tomáš Brunec. To však bylo od Draků vše. Havířovští rychle odpověděli, v polovině 29. minuty předvedl důraz a orientaci na brankovišti Ondřej Slováček, který nejprve tečoval Ostrčilovu střelu a pak doklepl za Novákem ležící puk za brankovou čáru.

Následovalo střídaní brankářů hostí, ale Zelenkovi vydrželo čisté konto jen čtyřicet vteřin, pak jej překonal exšumperský Aleš Staněk. Hosté pak měli možnost přesilové hry, na 18 vteřin dokonce 5 na 3, ale branku už vstřelit nedokázali. Po dvou třetinách AZ Havířov vedl na Draky ze Šumperka 6:1.

Obraz třetí třetiny hodně ovlivnilo vyloučení domácího Jonáše na 5 minut a do konce utkání za zákrok na Gewieseho, který zůstal po jeho úderu do hlavy ležet a pod ním se vytvořila kaluž krve. Ještě před tímto zákrokem hosté snížili, když ubránili oslabení a Půlpán se proháčkoval z rohu, naservíroval puk před branku, kde stál Daniel Vrdlovec, jenž se nemýlil.

V čase 45:59 využil právě zmiňovanou přesilovku, vylepšenou dvouminutovým trestem na 5 na 3, Tomáš Prokop, jehož rána od modré skončila až v síti. Za necelou minutu přidal čtvrtou branku Draků Daniel Hroch. No a na konci 49. minuty, opět při přesilovce 5 na 3, už hosté snížili na rozdíl jediné branky, když Prokopovu střelu tečoval Tomáš Drtil.

Střeleckou šňůru Draků zastavil v čase 52:11, jak jinak než při přesilovce, Michal Sztefek, jehož rána od modré čáry zapadla k pravé tyči Zelenkovy branky. Poté se už hra uklidnila, větší šance měli domácí hráči, ale gól už nedali. Hosté zkusili ještě hru bez brankáře, ale bez úspěchu. Nakonec tedy skončil divoký zápas vítězstvím AZetu 7:5.

Štefan Mikeš, AZ Havířov: Zápas se rozhodl v prvních dvou třetinách, přestože koncovka utkání byla dramatická. S výkonem jsem spokojen, aktivním forčekingem jsme přistupovali k soupeři a přestože to nebylo bez chyb, vidím spoustu pozitiv. To, že se soupeř dostal ve třetí třetině zpět do hry nezapříčinilo podcenění, ale to, že jsme chtěli ve hře vidět naše mladé hráče, kteří doposud nedostali tolik prostoru. Na poslední třetinu jsme vyřadili naše nejzkušenější obránce a celý útok, abychom na ty mladé vytvořili tlak. Z tohoto jsem si přinesl spoustu poznatků.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Do zápasu jsme vstoupil vlažně, AZet nás zpočátku tlačil. Z hlediska celého zápasu jsme vytvořili spoustu chyb, které nás stály utkání – zejména ty individuální, po kterých se náskok soupeře výrazně navýšil. Ve třetí třetině jsme zlepšili pohyb a utkání jsme dokázali zdramatizovat, ačkoliv některé naše branky byly šťastné.