Šumperku to nelepí, i přes obrovskou snahu se z Vysočiny vrací s prázdnou

Michal Krobot, pondělí 28.2.2022
Draci v rámci předposledního 50. ligového kola vyjeli na led Jihlavy. Už od začátku šumperské hokejisty neposlouchal kotouč podle představ a hned v úvodních minutách ztráceli o dvě branky. Během dalšího průběhu si svěřenci Martina Janečka vytvářeli velké šance, ale výborný Žukov se rozhodl nepouštět nic dovnitř ani ven. Chvílemi se Drakům podařilo doslova svírat domácí v jejich pásmu, nakonec z toho byla ale jen jedna jediná branka.
50.kolo pondělí 28.2.2022
HC Dukla Jihlava - DRACI PARS ŠUMPERK
5:1
(2:0, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 6. Harkabus (Zadražil, Helt), 7. Seman (Havránek), 26. Juda (Kachyňa, Chvátal), 53. Menšík (Helt, Seman), 60. Havránek (Kowalczyk) – 48. Vildumetz (Kindl). Rozhodčí: Horák, Valenta – Maštalíř, Polák. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:0. Diváci: 861. Střely na branku: 36:38. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1.
Žukov – Bilčík, Mareš, Kowalczyk, Eliáš, Kachyňa, Chvátal – Jungwirth, Skořepa, Havránek – Harkabus, Zadražil, Helt – Cachnín, Juda, Čermák – Seman, Menšík.
Mokry – Pěnčík, Drtil, Rutar, Hrachovský, Březák, Řezáč – Vildumetz, Kindl, Žálčík – Vachutka, Kohút, Kratochvíl – Furch, Šilhavý, Šuhaj – Antoníček, Macuh, Spratek – Horký.

První část ze začátku přinesla šanci Menšíka, ten ale trefil pouze brankovou síť. Následovalo několik střel šumperských Draků, ani jednu ale Žukov za svá záda nepustil. Dukla se v šesté minutě dostala ke, tvrdou střelu vystřelil Matěj Zadražil. Jeho střela se odrazila od zadního mantinelu přímo na hokejku Tomáše Harkabuse, který trefil odkrytou klec. Trvalo pouze necelou minutu, než se Jihlava dostala do dvoubrankového vedení, které červenožlutým hokejistům zařídil Filip Seman. Domácí útočník nahrál kotouč za bránu, kde stál Havránek. Ten mu rychle přihrávku vrátil a Seman prostřelil Mokryho z těsné blízkosti. Faul Zadražila naskytl Šumperku příležitost přesilovky, tu ale nevyužili. Naopak do úniku se dostal Daniel Kowalczyk, který orazítkoval břevno. Na konci periody si hosté vytvořili velký tlak a Žukov musel čelit několika nebezpečným střelám.

Na začátku druhé minuty trefil domácí kapitán tyčku, pak se naskytla šance také Zadražilovi, ale Mokry stihl reagovat lapačkou. Ve 26. minutě se prosadil útočník s číslem osmnáct, Miroslav Juda, který při dorážce poslal kotouč do klece hostů. Chvátal zkusil střelu od modré, ale Harkabus jí před bránou tečovat nestihl. Menšík si poté sice dokázal dostat přes tři hráče hostů, ale zakončení už mu nevyšlo. Pak se ale hostům naskytla nejspíše šance utkání, když hráli přesilovku pět na tři celých 70 vteřin. První přišla střela Tomáše Drtila, na tu ale reagoval Žukov. Po vystřídání si velkou šanci vytvořil také Žálčík, ale i tato akce skončila pouze zákrokem domácího gólmana. Po přihrávce Havránka se ještě ke kotouči dostal Jonáš Jungwirth, ale Mokry kotouč za svá záda nepustil.

Poslední perioda přinesla šanci Cahcnína, ale ta nakonec skončila mimo branku. Tomáš Vildumetz trefil tyčku a kotouč byl stále volný. Poté ho hostující útočník dostal záda Žukova. Dukla to ale nenechala jen tak a Filip Helt našel úplně volného Matouše Menšíka, který překonal ležícího gólmana. Už to vypadalo, že čtyři branky jsou konečný počet, to by se ke kotouči ovšem nesměl dostat Tomáš Havránek a puk ještě jednou dostat za brankovou čáru. Díky tomu domácí tento zápas ovládli a vyhráli čtyřbrankovým rozdílem

Martin Janeček (DRACI PARS ŠUMPERK): „Dneska byla od první minuty na hráčích vidět obrovská křeč, která vyplynula z minulé porážky. V hlavách jsme měli takový ten ideální scénář, ten se nám ale trošku zhroutil minulou prohrou s Třebíčí, a to bylo dnes vidět ve výkonu. Hráči tvrdě pracovali, ale dneska by nám tam nespadlo fakt vůbec nic. My jsme potřebovali dát jenom kontaktní branku během prvních dvou třetin nebo na začátku té třetí, ale to se nám nepovedlo, trefili jsme se až ke konci. Pak jsme to samozřejmě otevřeli, a ačkoliv jsme dřeli až do konce, tak Jihlava tu naší otevřenou hru ještě dvakrát potrestala. Naším největším úkolem je teď zvednout klukům hlavy, aby se nebáli hrát, protože stále hrajeme o to, zda budeme v dalších bojích začínat doma.“

Viktor Ujčík (HC Dukla Jihlava): „Jsme spokojení s výsledkem. Dokázali jsme zvládnout zápas s mladými hráči, kteří ukázali, že na nich může být budoucnost našeho klubu. Byli jsme nachystaní na to, že Šumperk bude hrát úplně o všechno. Na soupeři to bylo znát, jak řekl trenér soupeře. Ale bohužel pro ně v negativním slova smyslu, že byli v křeči a z mého pohledu někdy až nepochopitelně překombinovávali situace. Potřebovali dát gól a chtěli ho dát do prázdné. Ale člověk to kolikrát sám zažil, že když o něco jde, tak to kolikrát nemusí vyjít. Šumperk bojoval a opravdu nám kolikrát zatápěl. V důležitých okamžicích nás několikrát podržel Maks a jsme rádi, že jeho forma z loňska je zpět a snad mu to vydrží co nejdéle.“