Šumperk nehrál špatně, přesto jasně prohrál

Reportáž ze zápasu: Havl.Brod - DRACI ŠUMPERK 7:0

David Schlegel, Ladislav Vácha, středa 14.9.2011
H a v l. B r o d - Start do nové sezóny má pro nováčka první hokejové ligy velice hořkou příchuť. Šumperk v utkání s Havlíčkovým Brodem vyloženě nezaostával, dokázal si vypracovat několik šancí a zejména v úvodu druhé třetiny soupeři řádně zahrozil. Ale co naplat, branky dávali domácí. Lekce z produktivity skončila pro Šumperk sedmigólovým přídělem.
1.kolo středa 14.9.2011
BK Havlíčkův Brod - Draci Šumperk
BK Havlíčkův Brod - Draci Šumperk
7:0
(2:0, 2:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 4. Kostourek (V. Němec), 5. Koma (Knotek), 25. Knotek (Pavlík, Štěpánek), 40. Knotek (Štěpánek, Rytnauer), 43. Švaňhal (Musil, Zábranský), 55. Kostourek (Sova, V. Němec), 57. Jonáš (V. Němec, Pavlík). Rozhodčí: Antonín Jeřábek - Jiří Jureček, Pavel Rychlý. Vyloučení: 6:3. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 2500.
Neruda - Morava, Sova, Protivný, A. Jelínek, Poskočil, Pavlík, Koma - Zábranský, Polodna, Knotek, Švaňhal, Jonáš, Semorád, Fiedler, V. Němec, Rytnauer, Štěpánek, P. Musil, Kostourek.
Štůrala - Křetínský, Holík, R. Ondráček, Drtil, Novotný, Sedlák, Tesařík - Brunec, Skoumal, Meluzín, Hulva, Cink, Matějka, A. Červenka, Vrána, Velecký, Vrdlovec, Mičulka.

Komentář k zápasu

Před úvodním vhazováním sledovala téměř plně zaplněná Kotlina rozloučení s tragicky zesnulými hokejisty Lokomotivu Jaroslavl, mezi nimiž byli i tři čeští reprezentanti včetně havlíčkobrodského rodáka Josefa Vašíčka. K jeho přenosné podobizně uprostřed hřiště přinesli kapitáni obou mužstev smuteční věnce, na což zazněla populární písnička "Říkal si Hurikán", při níž fanoušci rozvinuli po celé tribuně transparent s nápisem: "V našich srdcích zůstanete... Josef Vašíček, Karel Rachůnek, Jan Marek. R. I. P." Nechyběla ani minuta ticha, po níž následoval z ochozů mohutný potlesk.

Do utkání měli doslova raketový nástup domácí Rebelové, kteří hýřili aktivitou a sevřeli do pevného objetí zaskočené Draky. Jejich útočná snaha vyústila v průběhu třetí minuty ve faul Šumperka, po němž putoval na lavici hanby kapitán Holík. Havlíčkův Brod početní výhodu uvítal s otevřenou náručí a v úvodu následné minuty udeřil, když kotouč nerušeně poskakoval v předbrankovém prostoru, ale do sítě ho uklidil z ostrého úhlu až pohotový a přesný Milan Kostourek. Brodští hokejisté byli při chuti a pokračovali v obléhání soupeřovy svatyně, přičemž gólový efekt s pořadovým číslem dva na sebe nenechal dlouho čekat.

Nejdříve se v páté minutě ocitl sám před gólmanem Štůralovou Jan Knotek, který zblízka pálil nepřesně, ale svou chybu záhy napravil tím nejlepším možným způsobem. Dojel kotouč a z rohu pásma adresoval krásný pas mezi kruhy sjíždějícímu Jaroslavu Komovi, jenž ranou bez přípravy propálil maskovaného muže v brankovišti Draků a vsítil svou první branku v novém působišti. Obrázek hry se neměnil, hokejoví příznivci stále sledovali převahu domácích, kteří skvěle bruslili a neúnavně napadali šumperskou rozehrávku, což jim přinášelo ovoce v podobě spousty šancí. Moravané mohli děkovat svému brankáři Štůralovi, který držel střelce Rebelů famózními zákroky na uzdě. Postupem času nápor havlíčkobrodských barev opadl a ofenzivní růžky začali vystrkovat také hosté, kteří se čím dál častěji dostávali na dostřel brankáře Nerudy, jenž měl rázem plné ruce práce.

Na nedostatek vytížení si nemohl stěžovat ani jeho protějšek Štůrala, kolem jehož brány často operovali hladoví střelci Rebelů. Za delší konec pomyslného provazu stále tahal domácí soubor, který často doplácel na málo důraznou a nepřesnou koncovku. Dalším důvodem střeleckého trápení bylo i to, že brodští hráči to často s pohlednou kombinací až přeháněli. Fanouškům v nabitých tribunách se ale nabízená podívaná musela hodně líbit. V patnácté minutě chyběl jen kousek ke skórování šumperskému forvardovi Bruncovi, jehož ránu z mohutného nápřahu vyrazil gólman Neruda k levé tyčce vystrčeným betonem. Rebelové se vzápětí opět nadýchli k obrovskému náporu na soupeřovy zadní řady, výsledkem byl faul zadáka Křetinského.

Draci však sehráli oslabení na jedničku podtrženou, když se jim dařilo častými vyhozeními kouskovat útočnou snahu soupeře. Střelci z řad bojovníků z Kotliny měli minimum prostoru k tomu, aby z nějaké palebné pozice mohli prověřit Štůralovu pozornost. S blížící se první sirénou převzali otěže utkání do svých rukou hosté, kteří si vynucovali čím dál větší respekt. Vyloženou tutovku spálil 15 sekund před koncem první třetiny šumperský kapitán Holík, jenž přečetl rozehrávku Rebelů, ve středu hřiště zachytil puk a z mohutného nápřahu na vrcholu kruhů jen o kousek přestřelil horní Nerudovu tyčku.

Začátek prostřední části se odvíjel v režii Draků, kteří vlétli na svého soka, a už po 58 sekundách hry musel chtě nechtě zamířit na lavici hanby brodský útočník Semorád. Šumperk se však přesilovkou doslova protrápil, když nenašel účinný recept na důslednou defenzívu Rebelů. Do nebezpečné koncovky se probil až ke konci Semorádova trestu, což bylo málo. Domácí ustáli vše bez úhony a při hře v plném počtu zasadili Drakům tvrdý direkt. V závěru 25. minuty poslal Jan Pavlík přesný pas do prostoru mezi kruhy, kde kus černé gumy našel hůl Jana Knotka, jehož pohotový projektil bez přípravy zapadl pod horní tyčku.

Draci nesložili zbraně a s velkou vervou se vypravili k cestě za snížením nepříznivého stavu. Za necelé dvě minuty si k tomu vytvořili skvělou šanci, když Ondráčkovu tvrdou ránu od modré čáry ještě tečoval někdo ze spoluhráčů, ale gólman Neruda byl dobře postavený a betony nebezpečí zažehnal. Zanedlouho utlumil ofenzivní choutky hostů vyloučený kapitán Holík a nechtěně připravil svým kolegům hodně ošemetnou situaci. Bojovníci z Kotliny si totiž vynutili enormní tlak, při němž bušili do obranného bloku svého soupeře, jehož šance na zvrat stále držel výborně chytající brankář Štůrala. Gólové ovoce ale tentokrát z přesilovkového sadu nesklidili. Hra se vyrovnala a Kotlina přihlížela napínavé partii.

Ve 32. minutě Šumperk prostřelil od modré čáry brankáře Nerudu, ale sudí branku neuznal, protože jí bylo při teči dosaženo vysokou holí. Na opačné straně se objevil v samostatném úniku Vojtěch Němec, jenže gólman Štůrala zdviženým betonem zmařil jeho zakončení. Draci mohli následně profitovat hned ze dvou her v početní převaze, jež se jim nabídly po náporu na brodskou defenzívu. V cestě za skórováním jim však stál bezchybný gólman Neruda, jenž ve svém brankovišti doslova čaroval a skvělými zásahy deptal šumperské střelce. A smutek hostů nabral ještě o poznání větších kontur v závěrečné minutě prostřední části, kdy zužitkoval pas Petra Štěpánka v gólovou střelu z mezikruží Jan Knotek, který opět mířil pod břevno.

Do posledního dějství zažili lepší vstup znovu Moravané, ale velké příležitosti ke snížení svého manka znovu promarnili a stihl je krutý trest. Na začátku 43. minuty vyhrál Martin Zábranský buly v útočném pásmu a Pavel Musil si všiml mezi kruhy osamoceného exšumperského Ondřeje Švaňhala, jenž zápěstím prostřelil gólmana Štůralu. Radost ještě ani nestačila pořádně utichnout, když si Rebelové vlastní nedisciplinovaností zadělali na pořádné problémy. Mladého beka Sovu brzy doprovodil za dvířka hokejového vězení po faulu na 2 plus 2 minuty zkušený kapitán Morava a brodská družina se musela dlouho bránit jen ve třech bruslařích v poli.

S vysokým náskokem a téměř plným stadionem v zádech se však domácím podařilo ubránit. Brankář Neruda se i poté mezi svými tyčemi neustále oháněl a s mohutným odhodláním si chtěl dokráčet pro čisté konto. Spoluhráči mu v tomto cíli vyšli maximálně vstříc, a i když po Fiedlerovu prohřešku se ocitli znovu v oslabení, paradoxně ještě dvěma zásahy dorazili stále bojujícího soka. Ještě před Fiedlerovým návratem Aleš Sova vysunul do samostatného úniku Milana Kostourka, jenž se snažil rozhýbat gólmana Štůralu a kotouč mu utekl při rychlém míchání s pukem z hole, ale projel pod betonem strážce dračí svatyně až do sítě. V 57. minutě se dočkal premiérové branky v soutěžním utkání za Havlíčkův Brod i David Jonáš, kterého vybídl ke skórování ideální nahrávkou do předbrankového prostoru Vojtěch Němec. Po závěrečném hvizdu tak slavila Kotlina sladký triumf 7:0 a zisk veledůležitých bodů do prvoligové tabulky.

Ohlasy trenérů

Petr Novák (HC Rebel Havlíčkův Brod): My jsme z toho zápasu měli velké obavy vzhledem k té herní situaci, co se stalo. Začátek nebyl tak dobrý, první čtyři minuty jsme trošku tápali. Ale potom, když jsme dali první jeden nebo dva góly, tak jsem se trochu uklidnil a byli vidět, že mančaft taky. Nerad to říkám, ale myslím si, že při Šumperku stáli všichni svatí, kteří chyběli našim hokejistům. První třetinu mohl dostat snad pět nebo šest gólů, šance jsme si tam na to vytvořili. Postupem času jsme zápas měli pod kontrolou. Šumperk se dostal také do nějakých šancí, ale nás podržel Standa. My jsme šance narozdíl od Šumperka proměnili, což ten zápas rozhodlo. Musím poděkovat divákům, jak k tomu zápasu přistoupili, i hráčům. A doufám, že jsme takovýhle zápas hráli naposledy, a že se už budeme bavit pouze o hokeji.

Radek Kučera (Salith Šumperk): Já vlastně nemám co hodnotit, já jenom můžu poblahopřát soupeři k perfektnímu výkonu. Pro nás je to obrovské ponaučení, že takhle prostě tu první ligu hrát nemůžeme. To je asi tak vše, co bych k tomu momentálně chtěl říct. Soupeř nás předčil úplně ve všem, v bruslení, ve hře do těla, v přístupu hráčů k zápasu... A ten výsledek je takový, jaký je. Myslím si, že si nemůžeme na nic stěžovat a musíme se nad sebou zamyslet.