Střelecky bohatý souboj ovládly Litoměřice, šumperský tým srazila disciplína

Vanessa Vařeková, sobota 5.11.2022
Poslední zápas před reprezentační pauzou odehráli Draci v dalekých Litoměřicích. Divoká přestřelka v první dvacetiminutovce hovořila ve prospěch domácích. Šumperk sice zásluhou Matěje Svobody a Lukáše Žálčíka dokázal během dvou minut smazat dvoubrankový náskok Stadionu, v závěru první části si ale nešťastně srazil puk do vlastní brány Hrachovský, čímž Litoměřicím vrátil vedení. Ve druhé třetině už to byla domácí krasojízda. Litoměřice vstřelily další dva góly a tím vyhnaly Jakuba Lackoviče z brány. Ani Petru Hamalčíkovi se však nepodařilo udržet čisté konto. Stadion v závěrečné části přidal šestou branku, a definitivně tak rozhodl o vítězství nad Draky. O malou korekci výsledku na 6:3 se ještě postaral kapitán Draků. Svěřenci Lukáše Majera v tomto utkání doplatili především na disciplínu, Litoměřice totiž, až na jednu výjimku, dokázaly využít všechny nabídnuté přesilové hry. Nyní čeká všechny prvoligové týmy povinná reprezentační pauza. Na ledovou plochu se Draci vrátí v pondělí 14. listopadu, kdy v šumperské ŠKODA aréně přivítají rivala z Prostějova.
19.kolo sobota 5.11.2022
HC Stadion Litoměřice - DRACI PARS ŠUMPERK
6:3
(3:2, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 5. Kracík (Procházka, J. Šedivý), 7. Procházka (Kuťák, Slavíček), 18. P. Svoboda, 29. Slavíček (Válek, Guman), 32. Jícha (Válek, Guman), 41. Kuťák (Válek, Jícha) – 8. Svoboda (Jelínek), 10. Žálčík (Dudycha), 60. Žálčík (Průžek, Nedvídek). Rozhodčí: Zavřel, Svoboda – Kokrment, Beneš. Vyloučení: 7:8 navíc Jícha (LTM) 10 min OT. Využití: 4:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 1220. Střely na branku: 40:47. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 6:2, 6:3.
T. Král – Jebavý, Hampl, J. Šedivý, Výtisk, Veber, Š. Němec, Aubrecht – Válek, Jícha, Guman – Procházka, Kuťák, Slavíček – Ton, Kracík, P. Svoboda – Cikhart, Pártl, Gajda.
Lackovič (32. Hamalčík) – Hrachovský, Eliáš, J. Michálek, Kadeřávek, Kunst, Dudycha – Průžek, Nedvídek, Žálčík – Svoboda, Šuhaj, Jelínek – Vachutka, Kohút, Motloch – Bernat, Horký, Jouza – Křemen.

Úvodní minuty sobotního utkání mezi Litoměřicemi a Šumperkem přinesly řadu nepřesností, ale žádnou zajímavou příležitost. Už na začátku 4. minuty rozhodčí poprvé vylučovali. Menší trest za hákování obdržel šumperský útočník Dávid Kohút. Litoměřice hned v první početní převaze potvrdily, že jsou nejúspěšnějším týmem v přesilovkách a nedovolený zákrok Kohúta potrestaly gólem. Po pěkné kombinaci celé pětice se ke kotouči dostal Ondřej Procházka, jenž nic nevymýšlel a vystřelil na bránu. Před hostujícím gólmanem byl dobře postavený Jaroslav Kracík, který přesnou tečí umístil kotouč do brány – 1:0. Draci se po inkasované brance nestihli pomalu ani nadechnout a přesně o dvě minuty později lovili kotouč opět v síti. Jakub Lackovič nejprve dokázal zneškodnit dva nepříjemné pokusy Litoměřic, na ten třetí z hole Martina Procházky už ale bohužel nedosáhl – 2:0.

Šumperský celek se po dvou inkasovaných gólech potřeboval opět zkoncentrovat, trenéři si tak logicky vyžádali oddechový čas. To se hned vzápětí ukázalo jako výborný tah. V 8. minutě vyslal Matěj Svoboda z mezikruží dělovku, kterou propálili vše, co mu stálo v cestě, včetně domácího brankáře Tomáše Krále. Sudí pak ještě zkoumali videozáznam kvůli posunuté bráně, nicméně gól byl nakonec uznán – 2:1. Draky kontaktní branka zdravě nakopla a po dvou minutách bylo vyrovnáno! Šumperský kapitán Lukáš Žálčík dostal přesnou přihrávku až za domácí obranu. V momentě se tak ocitl úplně sám před Tomášem Králem, přičemž měl dostatek času rozmyslet si, kam svůj střelecký pokus pošle. Nakonec zvolil milimetrovou střelu do levého horního růžku, na kterou neměl domácí brankář sebemenší nárok – 2:2. Hosté ještě v závěru první periody dostali příležitost na první obrat v tomto utkání, početní výhodu ale zužitkovat nedokázali a ke vší smůle ještě nešťastně inkasovali. Přemysl Svoboda se při vlastním oslabení dostal až před Lackoviče, při zakončení ale podklouzl. Jakub Lackovič měl na chvíli kotouč pod kontrolou jenomže hned vzápětí ho do vlastní brány srazil Ondřej Hrachovský – 3:2.

Po divoké první části přišel menší střelecký útlum. Do slibné šance se ve 22. minutě dostal Ondřej Procházka, který v jednu chvíli ujížděl zcela sám na hostujícího gólmana, jeden z šumperských hráčů se ale na poslední chvíli dokázal vrátit. O sedm minut později poslal Draky do čtyř Jakub Michálek, jenž se provinil hákováním. Stadionu stačilo pouhých 18 vteřin na zužitkování této výhody. Dvoubrankové vedení na stranu domácích vrátil Josef Slavíček - 4:2. Sotva jedno oslabení Šumperku skončilo, další mohlo započít. Když už to vypadalo, že by Draci mohli alespoň jedno provinění ubránit, přišel drsný verdikt. Dvě vteřiny před uplynutím Motlochova trestu vyslal Josef Jícha tvrdou ránu z prostoru levého kruhu a překonal Jakuba Lackoviče – 5:2. Pátá branka byla pro hostujícího gólmana tou poslední, kterou obdržel. Ve 32. minutě opustil hřiště a mezi třemi tyčemi ho vystřídal Petr Hamalčík. Šumperští hokejisté si chvíli po výměně brankářů zahráli rovněž přesilovku, ale na rozdíl od stoprocentních Litoměřic, ani třetí domácí prohřešek nepotrestali. Poslední vteřiny druhého dějství už nic zajímavého nepřinesly, kromě dalšího vyloučení hostujícího mužstva.

Stadion začal závěrečnou dvacetiminutovku početní výhodou, kterou si přenesl z druhé třetiny, a i tu nakonec využil. Filip Kuťák si na pravém kruhu nejprve upravil střeleckou pozici a po zpracování puku vystřelil přesně mezi Hamalčíkovy betony – 6:2. Hosté se snažili s výsledkem ještě něco udělat, dnes jim ale nebylo přáno. Když už se Ondřeji Hrachovskému podařilo vstřelit kuriózní gól od vlastní modré čáry, sudí branku neuznali, neboť usoudili, že padla po úmyslném ofsajdu. Poslední šance, jak se ještě vrátit zpět do hry, se Drakům naskytla ve 45. minutě. Litoměřice si totiž dvakrát počínaly nedovoleně, a tak musely jít do tří. Jenomže Šumperk dvojnásobnou přesilovku promrhal hned na jejím začátku, když byl za hákování vyloučen šumperský kapitán. A právě Lukáš Žálčík byl úplně posledním hráčem, který se v této bitvě prosadil. Necelou minutu před závěrečnou sirénou překonal z bezprostřední blízkosti Tomáše Krále a tím upravil výsledek na konečných 6:3.

Lukáš Majer (DRACI PARS ŠUMPERK): „Po špatném startu jsme se dostali zpátky do hry. Nedokázali jsme proměnit přesilovku, naopak jsme v ní inkasovali. Celkově utkání rozhodly početní výhody. Šance jsme měli, ale nebyli jsme schopni je proměnit. V poslední třetině jsme chtěli vstřelit alespoň jednu branku, což se nám povedlo. Doufáme, že se během pauzy dáme dohromady a budeme lépe připravení.“

Radim Skuhrovec (HC Stadion Litoměřice): „Jsme spokojení s výsledkem, celkem i s předvedenou hrou. Samozřejmě jsme tam opět měli naše momenty, kdy jsme trošku polevili, ale utkání jsme dovedli do vítězného konce, můžeme si chvilku odpočinout a během přestávky se připravit na další utkání.“