Skvěle kluci! Draci vyprovodili Vsetín ze svého ledu sedmi góly

Kateřina Glogarová, Vanessa Vařeková, sobota 22.10.2022
Druhou čtvrtinu soutěže začali Draci na výbornou. Vsetínu vrátili vysokou porážku z 1. kola. Hned po dvanácti vteřinách otevřel skóre zápasu Lukáš Žálčík. Šumperk během první třetiny přidal ještě dva góly a vyhnal Žukova z branky. Ve svém tempu pokračovali domácí i ve druhé periodě, kdy vsítili další dvě branky. Valaši pak dokázali z přesilové hry upravit skóre na 5:1. Ve třetí třetině se podruhé v zápase prosadil domácí kapitán, který zvyšoval na 6:1. Hosté se následně během necelých tří minut dokázali dvakrát prosadit. Draci ale žádné drama nedopustili. Při power-play se prosadil znovu Lukáš Žálčík, který zkompletoval druhý hattrick v sezóně a upravil na konečných 7:3. Skvělým výkonem se v brance prezentoval Jakub Lackovič, který v důležitých momentech podržel tým.
14.kolo sobota 22.10.2022
DRACI PARS ŠUMPERK - VHK ROBE Vsetín
7:3
(3:0, 2:1, 2:2)
Branky a nahrávky: 1. Žálčík (Eliáš, Průžek), 2. Eliáš (Průžek), 8. Hrachovský (Šuhaj, Kohút), 32. Šuhaj (Kohút, Hrachovský), 35. Jelínek (Bartoš, Průžek), 44. Žálčík (Bartoš, Průžek), 59. Žálčík (Bartoš, Průžek) – 37. Říha (Jonák, Přikryl), 45. Přikryl (Smetana), 48. Klhůfek (Jenyš, O. Němec). Rozhodčí: Přemysl Skopal, Tomáš Zubzanda – Jan Kleprlík, David Otáhal. Vyloučení: 6:6. Využití: 2:2. Diváci: 1034. Střely na branku: 21:40. Průběh utkání: 5:0, 5:1, 6:1, 6:3, 7:3.
Lackovič – Drtil, Eliáš, Kadeřávek, Dudycha, Hrachovský, Kunst – Průžek, Bartoš, Žálčík – Jelínek, Šuhaj, Kohút – Svoboda, Čermák, Křemen – Bernat, Motloch, Jouza – Horký.
Žukov (8. Sachr) – Ondračka, Smetana, O. Němec, Kajínek, Jenáček, Říha, Voženílek – Jenyš, Lichanec, Rob – Berger, Klhůfek, Klímek – Jonák, Přikryl, Sihvonen – Š. Bláha, Berzinš, Půček.

Šumperští hokejisté zažili snový vstup do utkání s favorizovaným a papírově silnějším Vsetínem. Uběhlo totiž pouhých 11 vteřin od úvodního vhazování a celá ŠKODA aréna začala burácet. Jiří Průžek nejprve překazil vsetínskou přihrávku a poté kotouč posunul na Filipa Eliáše, který se rázem ocitl v situaci dva na jednoho. Místo střely ale zvolil přihrávku na Lukáše Žálčíka, který střelou z prostoru pravého kruhu vymetl pravý horní roh hostující branky - 1:0. Valaši se po první inkasované brance nedokázali ani pořádně nadechnout k odpovědi a už to bylo o dvě! Ve 2. minutě poslal puk z téměř nulového úhlu před bránu Filip Eliáš, kde si jej ale vsetínská obrana nešťastně srazila do vlastní brány - 2:0. Hosté se snažili stav utkání snížit, ale ani nabídnutá přesilová hra jim v tom nepomohla. V početní převaze naopak zaúřadovali domácí. V 7. minutě poslal Vojtěch Šuhaj přihrávku na modrou čáru, kde stál Ondřej Hrachovský, který tvrdou ránou prostřelil vše, co mu stálo v cestě, včetně vsetínského gólmana - 3:0. Třetí inkasovaný gól byl nakonec tím, který vyhnal z brány Maxima Žukova. Místo něj se mezi tři tyče postavil David Sachr a do konce první třetiny už za svá záda žádný kotouč nepustil, přestože měli Draci několik obrovských šancí.

Na začátku druhého dějství přišel Šumperk o svého nejvytíženějšího hráče Tomáše Drtila, který se po tvrdém ataku Luboše Roba dlouho nezvedal z ledové plochy. Nakonec za pomoci místních lékařů odjel do šaten a zápas už bohužel nedohrál. Luboš Rob si za tento zákrok vysloužil dvě trestné minuty, jeho mužstvo však toto oslabení bez větších potíží ubránilo. V následujících několika minutách si oba celky připsaly několik střeleckých pokusů, žádný z nich ale nebyl dostatečně nebezpečný. Ve 30. minutě mohl navýšit náskok Draků Lukáš Žálčík, jeho pokus ale fantastickým zákrokem zneškodnil David Sachr. To ovšem šumperského kapitána nemuselo příliš mrzet, protože čtvrtý gól nakonec přišel o dvě minuty později. Na hostující branku se nejprve pokoušel vypálit Dávid Kohút, jeho střela ale byla sražena. Jenomže k volnému kotouči se jako první dostal Vojtěch Šuhaj, který svoji trefu umístil přesně pod horní tyč hostující svatyně - 4:0. Šumperskému týmu se v dnešním utkání povedlo zužitkovat i druhou početní výhodu, díky které Vsetín obdržel nepopulárního bůra. Ve 35. minutě poslal Jiří Průžek krásný křižný pas na Davida Bartoše, jenž to samé zopakoval na volného Šimona Jelínka. Ten už měl pak velmi jednoduchý úkol, zavěsit do prázdné brány - 5:0. Přesilovku nakonec využili i hosté. Ve 37. minutě sebral Lackovičovi šanci na první čisté konto Jiří Říha, který střelou z první rozvlnil síť šumperské brány - 5:1. A právě tento vstřelený gól byl přesně tím, co vsetínští hokejisté potřebovali k povzbuzení. Hned vzápětí totiž mohl skórovat nikým nehlídaný Luboš Rob.

Do závěrečné části vstoupili Valaši se čtyřbrankovým mankem, pořád však měli dostatek času se zápasem něco udělat. Ve 44. minutě ale přišla pro Vsetín další studená sprcha. Šumperský kapitán Lukáš Žálčík byl dnes při chuti a přesnou střelou nad Sachrův beton vrátil Drakům náskok na rozdíl pěti branek - 6:1. Hosté se ovšem ani po této inkasované brance nevzdali a poměrně rychle na ni odpověděli. Ve 45. minutě se po vyhraném vhazování dostal ke kotouči Ondřej Smetana, jenž od modré vypálil na bránu a jeho ránu ještě těsně před domácím gólmanem úspěšně tečoval Roman Přikryl - 6:2. Nicméně o chvíli později mohli opět skórovat domácí. Ve vlastním oslabení ujížděli na hostující bránu Žálčík s Bartošem, prvně jmenovaný ale těsně minul. V tomto případě nakonec platilo pravidlo nedáš, dostaneš. Ve 48. minutě Vsetín podruhé využil přesilovku, čímž se dostal zpátky do hry. Pavel Klhůfek poslal na bránu takovou dělovku, že téměř nikdo z hráčů neviděl puk v bráně. Poslední slovo však měl rozhodčí, jenž branku uznal - 6:3. Hosté to v závěrečných minutách zkoušeli ještě zdramatizovat hrou bez brankáře, ta se jim ale moc nevyplatila. Definitivní úder do prázdné brány zasadil Lukáš Žálčík, jenž se už podruhé v sezóně blýskl hattrickem - 7:3. Draci tak v dnešní odvetě vrátili Valachům porážku z prvního kola soutěže a zaslouženě berou plný počet bodů.

Lukáš Majer (DRACI PARS ŠUMPERK): „Dnes nám před zápasem přečetl úvodní sestavu Ludvík Rutar a to týmu dodalo velký impuls do začátku. Od první minuty jsme měli skvělý pohyb, forčekovali jsme a měli jsme velkou energii. To jsme také stvrdili gólově. Vsetín pak výborně zareagoval tím, že vystřídal Žukova a dal tam Sachra, což se nestává každý den. Tam jsme měli ještě během první třetiny odskočit na vícebrankový rozdíl. Mužstvo dnes ukázalo obrovskou sílu a celkově bylo hodně kompaktní. Samozřejmě jsme věděli, že přijde nějaká odpověď od Vsetína a je neuvěřitelný, jakým způsobem se kluci vypořádali jak s oslabením, tak s tou třetí třetinou, která byla asi nejtěžší. Je hrozně důležité, že tým byl schopný reagovat na všechny situace v utkání, ať už to bylo oslabení, přesilovky nebo tlak Vsetína. Vše bylo podpořeno výbornou defenzívou a parádním výkonem Lackoviče. Co se týče zranění Tomáš Drtila, je to pro nás hrozná ztráta. Ještě jsem to neviděl na videu, ale viděl jsem to v reálu. Velmi rád se budu mýlit, ale podle mě tam byly od Roba ruce nahoru, za což měl být udělen vyšší trest.“

Roman Stantien (VHK ROBE Vsetín): „Soupeř nás hned v první třetině po každé naší chybě potrestal gólem. Když už po sedmi minutách prohráváte 3:0, hrozně těžko se to potom dohání. Zbraně jsme sice nesložili, bojovali jsme až do konce, ale jak jsem řekl, těžko se takový stav otáčí. Domácí sehráli dobře přesilové hry, které dvakrát dokázali využít. My jsme tu první sice začali také dobře, ale gólově jsme se v ní neprosadili. Pak už tím, že jsme chtěli stále dobíhat, začali jsme propadávat. Domácí tak chodili do brejků, ze kterých těžili."