Rozhodla druhá třetina, Draci opět bez bodu

Jan Pečeňák, Petr Matěj, středa 2.12.2009
V r c h l a b í - Šumperští hokejisté se nadále zmítají v krizi. V dalším duelu totiž podlehli Vrchlabí na jeho ledě 2:4, což je v pořadí již šestá porážka za sebou. Skóre zápasu otevřel v 15. minutě domácí Matějíček. Když poté z kraje druhého dějství zaznamenali po brance Tvrdek s Rusnákem, bylo takřka rozhodnuto. Draky sice v polovině utkání vrátil do hry Tomáš Pospíšil, avšak rychlá reakce vrchlabských hokejistů nedala šanci Šumperku na zvrat v utkání. Kosmeticou úpravu skóre pak zařídil ve třetí třetině Tomáš Sedlák. Jeho branka však nezměnila nic na to, že Šumperk znovu prohrál a nadále mu tak patří poslední příčka.
26.kolo středa 2.12.2009
HC Vrchlabí - DRACI PARS ŠUMPERK
4:2
(1:0, 3:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 14:32 Matějíček (Filip), 20:38 Tvrdek (Matějíček, Rusnák), 25:12 Rusnák (Pácal, Matějíček), 34:19 Klimt - 32:41 Pospíšil (Hulva), 43:25 T. Sedlák (Janečka, Švaňhal). Rozhodčí: Petružálek - Hynčica, Mašek. Vyloučení: 11:8, navíc Hylák (SUM) 10 minut OT. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 1085. Střely na branku: 33:36. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:2.
Ševčík (Biegl) - Matějíček, Pácal, Čížek, Bendík, Chmelíř, Hrach, Jaroměřský, Hanzal - Tvrdek, Filip, Rusnák - Gengel, Klimt, Bahenský - Gajovský, Mikšovský, Čaloun - Andres, Kříž, Látal.
Hylák (od 35. minuty Daneček) - Chatrnúch, Andersons, T. Sedlák, Ondráček, Rimmel, Zukal, Novotný - Orsava, Antonovič, Hašek, Z. Sedlák, Hulva, Pospíšil, Daneček, Podešva, Přeučil, Noga, Janečka, Švaňhal.

Úvodní minuty patřily domácím borcům, kteří svou aktivitu dokázali vyjádřit i střelecky, ale pokusy Čalouna či Klimta moc nadějí na úspěch neměly. Skóre se tak mohlo vzápětí měnit na druhé straně. Střelu Švaňhala vyrazil Ševčík pouze na hůl Janečky, ale ten nedokázal poslat kotouč do odkryté branky. To však byla jediná vážnější šance první desetiminutovky a nic na tom nezměnila ani přesilová hra domácích, která se Vrchlabským vůbec nepovedla. I nadále však měli častěji puk na svých holích hráči Vrchlabí, ale k vážnějšímu ohrožení Hylákovy branky se nedostávali.

Změna přišla v 15. minutě při hře čtyři na čtyři, kdy od modré čáry napřáhl Jiří Matějíček a puk po jeho střele zastavila až síť šumperské branky. Hosté se snažili o vyrovnání, ale obrana soupeře je držela v dostatečné vzdálenosti od Ševčíkovy branky. Naopak v poslední minutě mohli Šumperští inkasovat, když v přesilové hře tečoval puk Čaloun, ale gólman stihl na poslední chvíli kotouč vyrazit.

Početní výhoda jednoho muže v poli měla pokračování i ve druhé třetině, ale pouze 38 vteřin. Poté vystřelil od modré čáry Matějíček, puk se odrazil od zadního mantinelu přesně na hůl Kamila Tvrdka, který poslal puk za Hylákova záda. Hosté mohli snížit v přesilové hře, ale domácí defenziva je prakticky k ničemu nepustila. Výjimkou byla střela Haška, se kterou si však Ševčík poradil.

Jak se využívají početní výhody, ukázali Vrchlabští svému soupeři v 25. minutě, když si na trestné lavici odpykávali trest hned dva hráči Šumperka. Štefan Rusnák dostal před gólmanem dostatek času k tomu, aby mohl napotřetí dorazit puk za brankovou čáru a zvýšit tak na 3:0. Bezmocnost v přesilových hrách předvedli hosté i při vyloučení Mikšovského, který byl vyloučen na dvě plus dvě minuty, ale Šumperští se prakticky nedostali do zakončení.

Nakonec se však hosté snížení dočkali. Ve 33. minutě se přesnou ranou prosadil Tomáš Pospíšil. Šanci snížit na rozdíl jediné branky dostali Draci o chvíli později, když se Vrchlabští dopustili dalšího faulu. Branka však padla na druhé straně. Nejprve ujel Tvrdek, ale jeho nájezd Hylák ještě chytil. Šumperští však nedbali varování a do dalšího samostatného úniku se dostal Tomáš Klimt, který již gólmana prostřelil.

Ve 35. minutě domácí vedli 4:1, což Hylák nevydržel a nechal se vystřídat Danečkem. Ani tento stav nemusel vydržet dlouho. Při dalším vyloučení domácího hráče se do přečíslení dostali hostující hráči, ale Ševčík na poslední chvíli zachránil jisté brance, když lapačkou vyrazil puk směřující do odkryté branky. Zbytek třetiny se dohrál již v poklidu.

Do třetího dějství vstoupili o něco lépe hráči Šumperka a vynutili si tak faul. Dlouho vypadala početní výhoda stejně jako ty předešlé, ale nakonec se hosté přeci jen dočkali. Od modré čáry vypálil Tomáš Sedlák a puk skončil za zády Ševčíka – 44. minuta 4:2. Do další šance se poté dostal Hulva, který měl před brankou dostatek času k několika dorážkám, ale dostat puk za Ševčíka se mu nepodařilo. To bylo na dlouhé minuty poslední vážnější ohrožení gólmanů na jedné či druhé straně.

Hra byla totiž plná nepřesností a po většinu času se hrálo ve středním pásmu. Změna přišla až s pokusem Danečka, který skončil na boční konstrukci a tvrdou ranou Rimmela, se kterou si poradil Ševčík. Pět minut před koncem si hosté zahráli další ze svých mnoha přesilových her, ale Vrchlabští se ubránili. V závěru třetiny Šumperk odvolal gólmana a při power play mohl snížit Švaňhal, ale Ševčík byl opět na místě. O pár vteřin později zápas skončil. Tři body tak získali hráči Vrchlabí, kteří zvítězili 4:2.

Nejlepšími hráči zápasu byli zvoleni Petr Ševčík a Tomáš Sedlák.

Svatopluk Číhal, hlavní trenér: Dnes jsme chtěli prolomit smůlu proher na cizím ledě. Ale bohužel jsme hned v první třetině inkasovali, vlastně všechny branky jsme dostali v nerovnovážném boji, navíc jeden z gólů jsme dostali ve vlastní přesilovce. Domácí rozhodli zápas v přesilových hrách, v situacích 5:5 jsme hráli dobře. Ve druhé třetině jsme měli dlouhou šanci v přesilovkách, ale k ničemu jsme se nedostali a určitě soupeř měl vynikajícího gólmana.

Josef Řeháček, hlavní trenér: Náš nástup do hry nebyl vůbec dobrý, podržel nás brankář a naštěstí jsme se dostali do vedení, pak nás uklidnilo zvýšení na 2:0. V okamžiku, kdy jsme vedli o tři góly, tak jsme začali hrát nedisciplinovaně, zbytečné útočné fauly. Ve druhé třetině jsme 12 minut hráli ve čtyřech. Zápas jsme mohli klidně prohrát. Do třetí třetiny jsme šli s tím, že budeme hrát dozadu, zodpovědně a disciplinovaně, jako v Hradci. Nejdůležitější bylo nedostat branku a kluci to neplnili. Třetí třetinu jsme prostě neodehráli dobře a kontaktní gól jsme neinkasovali hlavně díky Ševčovi