Psychické posílení před ligou, Šumperk vyzrál na polské Tychy

Martin Schwarz, Zuzana Košťálová, úterý 2.9.2014
Poslední možnost k přípravě na ostrou sezónu uzmuli šumperští Draci v úterý 2. září na zimním stadionu v Šumperku. Modrožlutá smršť vyrukovala tentokráte proti zahraničnímu soupeři, celku GKS Tychy z Polska. Za úvodní část hry stačil Salith vyprodukovat jednu branku, druhá dvacetiminutovka již přinesla jasnější převahu Šumperských ve všech ohledech. Kučerovci několikrát soka zatlačili a vysloužili si pohodlný náskok 3:0, za autora třetího důvod k oslavě byl označen MICHAL VELECKÝ. Před třetí třetinou si domácí publiku libovalo spokojeností. Mnohem klidnější průběh sledovala severomoravská hala v samotném závěru. Konečné dějství gólové potěšení nenabídlo ani na jedné straně, Salith zvládl závěrečný přátelský duel a přehrál Tychy poměrem 3:0. První ligové klání odehraje 8. září ve sluji Benátek nad Jizerou.
příp. úterý 2.9.2014
DRACI PARS ŠUMPERK - GKS Tychy
3:0
(1:0, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 9. Vachutka (Kužílek, Drtil), 21. Moskal (Staněk), 26. Velecký (Slavík, Vrdlovec) . Rozhodčí: Přikryl - Markovský, Zouhar . Vyloučení: 5:7 . Využití: 1:0 . V oslabení: 0:0 . Diváci: . Střely na branku: . Průběh utkání: 3:0 .
Koutský – Sedlák, Gewiese, Holík, Drtil, Novotný, Slavík, Starý, Beneš – Berger, Moskal, Staněk – Vachutka, Plášek, Kužílek – Vrdlovec, Velecký, Vávra – Brunec, Žálčík, Cink
Žígárdy – Sokól, Besch, Ferenc, Mojžíš, Veretennikov, Imrich, Kotlorz – Woznica "C", Galant, Baginski – Rozycki, Kartošikin, Vitek – Guzik, Parzyszek, Majoch – Lopuski, Videlka, Witecki

První větší šanci zápasu měl ve druhé minutě polský Rozycki, jehož pokus však Koutský vychytal lapačkou. Draci se dlouho nemohli dostat do zápasu a až v osmé minutě ohrozil branku Berger, který ale mířil těsně vedle po přesné přihrávce Staňka, jenž celou akci začal ve středním pásmu. Následně dostali domácí k dispozici přesilovou hru, kterou využil Daniel Vachutka střelou do prázdné branky. Blízko vyrovnání byl Woznica, ale Koutský se včas přesunul od pravé tyčky a střelu hostujícího hráče vyrazil. Zanedlouho unikl šumperské obraně Majoch, ale znovu jeho snaha skórovat ztroskotala na jistém výkonu domácího brankáře. Blízko druhého šumperského gólu byl Novotný, který se prokličkoval až do mezikruží, ale jen těsně minul pravý horní růžek branky Žigárdyho. Do konce první části už se ale nic nestalo a do šaten tak týmy odcházely za jednobrankového vedení Draků.

V úvodní minutě druhé periody navyšoval na 2:0 Patrik Moskal, jenž dostal nahrávku před Žigárdyho a hostujícího brankáře prostřelil. Draci byli při chuti a i nadále se tlačili do zakončení. Odměnou jim byla třetí branka. Nahození Slavíka tečoval před brankářem Michal Velecký a zvýšil tak již na 3:0. Tychy se nemohly dlouho dostat z podtlaku Draků a pomáhaly si jen fauly a vyhazováním na zakázané uvolnění. Pět minut před ukončením druhé části se do zakončení a následně i do dorážek dostal Veretennikov, ale Koutský jeho důraz ustál. V závěru třetiny se přece jenom dostaly Tychy k nějakým střeleckým pokusům, ale ty byly nepřesné a ke gólu nevedly.

Závěrečná třetina začala opatrněji, do šance se dostal Lopuski, ale Koutský znovu stál na správném místě včas, a tak jeho pokus k levé tyči vychytal. Ani Guzik, který se prokličkoval až sám před branku, nedokázal nad šumperským brankářem vyzrát. Hra se přelévala ze strany na stranu, ale k vidění už tolik šancí jako v předchozích třetinách nebylo. Po pasáži, kdy se na ledě téměř nic nedělo, se ke střele od modré dostal Vitek, ale pálil jen do náruče Koutského. V posledních sekundách zápasu se hnal na branku sám Moskal, ale ani ten nedokázal svou příležitost proměnit v gól a třetí perioda tak nepřinesla ani jednu branku.

Na samostatné nájezdy, které proběhly po zápase, byl úspěšnější polský celek GKS Tychy. Ovšem na víc se dnes nezmohl a vítězství v zápase si připsali Draci.

Radek Kučera, Salith Šumperk: V první třetině jsme se chvilku rozkoukávali, ale kluci se do zápasu postupně rychlostně dostali. Druhá část byla poměrně klidná, kotouče nám dobře lepily na hokejky a tým strávil dost času s pukem v útočném pásmu. V posledních dvaceti minutách už jsme nedokázali skórovat ani my, ale pozitivem je čisté konto. Soupeř nedostal v závěru skoro žádnou pořádnou příležitost skórovat, navíc chválím brankáře Vladislava Koutského, jenž předvedl velice slušné utkání a vychytal nulu. Musíme se ale vyvarovat chyb, kdy uniknou třeba dva hokejisté protivníka na naši branku, i když dnešní mač byl stále přípravný. Během soutěže si takové minely dovolit nemůžeme.