První kolo pro Slovan! Šumperku se nepříznivý vývoj utkání nepodařil otočit

Vanessa Vařeková, středa 9.3.2022
Draci vstoupili do záchranářských bojů porážkou. Od samého začátku tahali za kratší konec lana a i přes velkou snahu podlehli Ústí nad Labem 2:5. O vítězství Slovanu rozhodl dvěma brankami bývalý hráč Šumperka Daniel Vrdlovec. Za Draky se mezi střelce zapsal Dávid Kohút, druhou branku pak přidal Vojtěch Šuhaj. Jenomže dva góly dnes na výhru nestačily. Dobrý zápas má za sebou Vojtěch Mokry, který i přes čtyři obdržené branky pochytal celkem čtyřicet střel.
PD1 středa 9.3.2022
HC Slovan Ústí nad Labem - DRACI PARS ŠUMPERK
5:2
(1:0, 1:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 5. Vrdlovec (Vladimír Brož), 30. Š. Bláha (Trávníček), 41. O. Bláha (Š. Bláha, Kottek), 56. Vrdlovec (D. Tůma, Milfait), 60. Trávníček (Mareš) – 35. Kohút (Vachutka, Drtil), 45. Šuhaj (P. Kratochvíl, Pěnčík). Rozhodčí: Wagner, Hucl – Beneš, Dědek. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 1299. Střely na branku: 45:24. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 5:2.
Hamalčík – Drtina, Kottek, Brož, Záruba, Trefný, Mareš – Trávníček, Vrdlovec, Š. Bláha – O. Bláha, Urban, D. Tůma – Bernat, Milfait, Čermák – Jouza, Severa.
Mokry – Drtil, Pěnčík, Hrachovský, Rutar, Řezáč, Březák – Žálčík, Kindl, Kratochvíl – Vachutka, Šilhavý, Vildumetz – Kohút, Macuh, Šuhaj – Furch, Kučera, Antoníček – Horký.

Do prvního utkání série play down vstoupil lépe domácí celek. Do první větší šance se ve 3. minutě dostal Daniel Vrdlovec, nicméně jeho střelecký pokus dokázal šumperský gólman Vojtěch Mokry vytěsnit nad bránu. V 5. minutě už to ale nejproduktivnějšímu hráči Slovanu vyšlo. Ústecký obránce Brož zachytil špatnou rozehrávku Rutara a následně poslal do samostatného úniku Daniela Vrdlovce, který střelou nad lapačku otevřel skóre dnešního zápasu. Po první brance následovala pasáž nepřesností na obou stranách. V 11. minutě si šel na trestnou lavici odpočinout domácí kapitán Trávníček, jenž se provinil nedovoleným bráněním. Hostující Pěnčík následně poslal puk do předbrankového prostoru, kde se strhla mela. Domácí gólman Hamalčík měl plné ruce práce, ale puk za svá záda nepustil. Drakům se tak první přesilová hra nepovedla zrovna podle představ. Ve 14. minutě mohl srovnat stav utkání hostující Jan Kučera, který ústeckému hráči vypíchl puk a sám ujížděl na Hamalčíka. Jenomže v situaci jeden na jednoho Kučera nedokázal Hamalčíka překonat. Ke konci první části mohl ještě navýšit vedení ústecký Trávníček, ale jeho pokusu chyběl jistý důraz. Do kabin se tak odcházelo za stavu 1:0 pro Ústí nad Labem.

Druhá dvacetiminutovka nabídla téměř identický scénář. Opět to byl Slovan, kdo diktoval tempo hry. Ve 26. minutě si i domácí mužstvo zahrálo přesilovou hru, když byl za krosček vyloučen šumperský obránce Pěnčík. Šumperští hokejisté ale oslabení ubránili skvěle a Ústí do ničeho nepustili. Pěnčík se následně po návratu na ledovou plochu ujal puku a poslal ho před prázdnou bránu, kde mohl zakončovat Kindl. Jenomže kapitán Draků puk netrefil. Ve 30. minutě opět zaúřadovali domácí. Na 2:0 zvýšil náskok Ústí Štěpán Bláha, ke kterému se puk odrazil od zadního mantinelu. Bláha na nic nečekal a ránou z první podruhé rozvlnil síť hostující svatyně. Téměř hned po vstřelené brance šlo Ústí do přečíslení, Tůma ale připraveného brankáře Draků neprostřelil. Ve 35. minutě se konečně dočkali i šumperští hokejisté. Vachutkovi sjel puk z hole, jenomže od mantinelu se odrazil do prostoru před bránou, kam si sjel Dávid Kohút a nekompromisně zakončil. Draci po kontaktní brance ožili, byť jen na malou chvíli. Ke konci prostřední části totiž ústečtí hráči opět šlápli do pedálů a nebýt skvěle chytajícího Vojty Mokryho, mohl by být náskok domácích zase o něco větší. Draci tak i po druhé třetině zaostávali o jednu branku za Slovanem.

V závěrečné části si Šumperk boj o první vítězství zkomplikoval. Ve 41. minutě Ústí opět odskočilo na rozdíl dvou branek zásluhou Ondřeje Bláhy, který střelou zápěstím překonal hostujícího brankáře. Draci posléze znovu nabídli domácím početní výhodu, ale Slovan toho nedokázal využít. Místo toho se o slovo přihlásil Šumperk. Ve 45. minutě vykřesal hostům naději druhým gólem Vojtěch Šuhaj, který si chytře objel branku a zakončil do prázdné. Vyrovnávací trefu měl následně na své hokejce Kindl, jeho pokus ale zlikvidoval Hamalčík. Šumperk moc chtěl s stavem ještě něco udělat, nicméně v 55. minutě si spíše zadělal na velký problém. Draci si dvakrát pomohli nedovoleným zákrokem a k jejich smůle šlo Ústí do dvojnásobné převahy. A právě tuto dvojnásobnou výhodu už domácí dokázali zúročit. O rozhodující branku dnešního utkání se postaral dvougólový Daniel Vrdlovec, který mezi tři tyče doklepl Milfaitův pokus. Mužstvo Šumperka to ještě v samotném závěru zkoušelo bez brankáře, ale neúspěšně. Definitivní tečku za dnešní bitvou zapsal pátým gólem do prázdné brány ústecký kapitán Michal Trávníček.

Jan Čaloun (HC Slovan Ústí nad Labem): „Jsme rádi, že jsme zápas zvládli. Start do série je důležitý, získali jsme první vítězství. Uvědomujeme si, že série začíná a ani zdaleka není konec. Hráči zápas odbojovali a odmakali, což je pro nás důležité. V neposlední řadě patří velké poděkování fanouškům a lidem, kteří dnes přišli fandit. Děkujeme za podporu a krásnou atmosféru.“

Martin Janeček (DRACI PARS ŠUMPERK): „Je to špatné, prohráváme 0:1 na utkání. Dostali jsme první branku a na chvilku jsme sklopili hlavu. Ve třetí třetině jsme otevřeli hru a dostali góly na 2:5, předtím jsme měli šance na vyrovnání a otočení zápasu, což se nám nepodařilo. Musíme si pojmenovat věci správnými jmény a hledět k dalšímu utkání. Zítra musí proti domácím nastoupit úplně jiný tým.“