Po jedenácti letech výhra v Ústí, čtyřgólová smršť smetla favorita!

Jaroslav Svoboda, Zdeněk Kamínek ml., Šárka Kulhánková, středa 28.11.2012
Ú s t í / L a b e m - Jedenáct let trvalo šumperským Drakům, aby zase dosáhli na vítězství z ústeckého ledu! Přitom domácí vedli zásluhou Čermáka 1:0, jenže čtyřgólová smršť zcela zvrátila osud utkání a Ústí nad Labem nakonec muselo skousnout největší letošní porážku ze svého ledu. Po Mladé Boleslavi jsou Draci teprve druhým týmem, kdo ve Zlatopramen aréně vyhrál za plný počet bodů. Postaraly se o to dvě branky v přesilovce, jedna v oslabení a jedna ve stejném počtu hráčů na ledě, v nemalé míře však i výtečný výkon, který mezi tyčemi předvedl TOMÁŠ ŠTŮRALA. Šumperk tak i podruhé letos porazil Ústí nad Labem v normální hrací době, a po čtyřech prohrách zvedl náladu svým věrným fanouškům.
26.kolo středa 28.11.2012
HC Slovan Ústí nad Labem - DRACI PARS ŠUMPERK
2:4
(1:0, 0:1, 1:3)
Branky a nahrávky: 10. Čermák (Přeučil, Laš), 54. Poživil (Kovář) - 25. Staněk (Finsterle, Novotný), 45. Plášek (Finsterle, Novotný), 48. Červenka, 50. Holík (Červenka, Sedlák). Rozhodčí: Doležal - Komárek, Krátký. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 1505. Střely na branku: 46:24. Průběh utkání: 1:0, 1:4, 2:4.
Koutský - L. Poživil, K. Černý, F. Pavlík, Sklenička, do 40. P. Hořava, Vobořil, Vl. Brož, Holomek - R. Kovář, Roubík, do 40. Ludvík - D. Tůma, do 48. T. Sýkora, Handlovský - J. Kloz, Meidl, Daniel Boháč - od 1. do 40. a od 48. do 60. P. Přeučil, M. Čermák, do 40. Laš
Štůrala - Holík, Novotný, Tesařík, Suchý, Sedlák, Gewiese, Pastor, Pour - Finsterle, Staněk, Plášek, - Červenka, Hlinka, Haas - Vrdlovec, Hulva, Brunec - Kindl, Skoumal, Cink

V prvních minutách otestovali Štůralu ústečtí hokejisté, kteří jen těsně minuli odkrytou klec. Koutský ale musel být také obezřetný. Šumperk se několikrát pokusil atakovat branku Ústí – jeho pokusy však nebyly nijak nebezpečné. Slovan si po čtyřech minutách hry zahrál svou první přesilovou hru v utkání, v níž si ale nedokázal vytvořit dlouhodobější tlak. Velkou příležitost vstřelit branku však měli domácí po skrumáži v brankovišti, kdy šumperský gólman ležel na zemi a nevěděl, kde je puk. Lvi tuto situaci nedokázali patřičně využít, a tak byl stav stále bezbrankový.

V polovině této třetiny udeřili domácí hokejisté. Přeučil nejprve z bezprostřední blízkosti trefil tyčku, kotouč odskočil k zadnímu mantinelu, kde se ho zmocnil Miloslav Čermák. Ten objel branku a propasíroval nalezenou kořist mezi Štůralovy betony. V jedné z největších šancí hostí se octl Haas, který nedokázal překonat položeného Koutského. Ústí se pak ještě několikrát pokusilo navýšit skóre, jenže jeho pokusům úspěšně odolával Štůrala.

Na začátku druhé části sice mohli fanoušci vidět puk v síti Šumperka, jenže rozhodčí branku domácím hokejistům neuznal. Ve třiadvacáté minutě šli Lvi do čtyř a svou první přesilovku zápasu okusili i hosté. Svou první početní výhodu také zužitkovali. Aleš Staněk se sice nacházel v nevýhodné pozici, ale byl zcela osamocen a bekhendovou střelou z úhlu překvapil Koutského. Hra pak byla poněkud zmatená a žádný tým neměl na ledě jasnou převahu.

V polovině této periody měli šumperští hokejisté k dispozici další přesilovou hru. V ní byli v prvních vteřinách opravdu nebezpeční, ale později se Lvům dařilo vyhazovat kotouč ze své obranné třetiny. Domácím se tak povedlo oslabení ustát. Štůrala musel být po přesilové hře také v pohotovosti. Nebezpečné pokusy Ústí ohrožovaly ke konci třetiny svatyni týmu zpod Jeseníků. V obrovské příležitosti se octl prozatímní jediný střelec ústeckého celku Čermák, který chtěl vytrestat chybu šumperské defenzivy. Ujížděl sám na bránu, jenže brankář hostí byl připravený svým betonem vytěsnit puk mimo svou klec.

Na úvod třetí třetiny usedl jeden z hráčů Šumperka na trestnou lavici a Ústí si zahrálo v početní výhodě. Obrana hostí měla ale vše pod kontrolou a puk s přehledem vyhazovala pryč z obranného pásma. Hokejisté ze severovýchodu republiky ztrestali Ústecké Lvy po nevyužité početní výhodě gólem. Hosté se na chvíli usadili v útočné třetině a po několika vteřinách se radovali ze vstřelené branky. Střelu od modré vyslal Tesařík a do brány jí ještě učebnicově usměrnil Karel Plášek, a poslal tak svůj tým do vedení.

Svůj náskok navýšil Šumperk o několik vteřin později, když Ústečtí doslova darovali kotouč soupeři. ADAM ČERVENKA číhal před Koutským, zachytil puk a překvapeného domácího gólmana prostřelil. Pak přišla situace 5 na 3, v níž byli ve výhodě Draci. Hosté předvedli krásnou kombinační hru před Koutským, kterému nakonec z mezikruží poslal kotouč mezi betony Aleš Holík. Lvi ještě snížili stav na 2:4 necelých sedm minut před koncem utkání. Po buly nahrál Kovář Lukáši Poživilovi, který od modré propálil vše, co mu stálo v cestě.

Nikdo jiný však už v tomto zápase branku nevstřelil, a tak si Šumperk odvezl tři body z ústecké Zlatopramen areny.

Jaromír Šindel (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Ve středu jsme se prezentovali špatným výkonem, řekl bych, že byl nejhorší v letošní sezóně. Naše hra jako proti Šumperku by se neměla již opakovat, nedokázali jsme využít ani šest přesilových her. Až na pár utkání jsem s úvodní polovinou základní části spokojený. Od některých hráčů jsme čekali podstatně více a nyní budeme zvažovat, jestli daní hokejisté v Ústí nad Labem budou nebo nebudou hrát i nadále. S ohledem na budoucí stavbu týmu budeme muset zhodnotit, kteří hráči budou nebo nebudou pro klub přínosem. Mužstvo podávalo většinou dobré výkony, ale bohužel po sérii zranění, která nás potkala, jsme se nedokázali dát zatím dohromady a zapracovat ideálně uzdravené hráče do sestavy. To se poté odráží na celkovém výkonu týmu."

Radek Kučera (Salith Šumperk): "Utkání rozhodla bojovnost, s Ústím nad Labem jsme nemohli hrát žádný super hokej. Středeční zápas se nám povedl, dobře jsme sehráli přesilové hry. Přejeme si, aby nám toto nasazení vydrželo déle. Perfektní byla také disciplína. Lvi mají kvalitní mančaft, proti nim se chce každý vytáhnout a nám se to v této sezóně zatím daří. Kdybychom měli v tabulce o pět nebo šest bodů více, byl bych s výkony v první polovině základní části spokojený. Možnosti na to byly několikrát, body nám vždy utekly neskutečným způsobem. Jdeme zápas od zápasu."