Paráda! Šumperk zvládl ostré setkání s Kladnem a před výbornou diváckou kulisou zvítězil

Martin Schwarz, sobota 20.12.2014
Těžká prověrka čekala výběr trenéra Radka Kučery před začátkem vánočních svátků. Modrožlutá posádka totiž vyrukovala mezi domácími mantinely proti Rytířům z Kladna, jednomu z nejvíce jmény nabitých mužstev ligy. Po první části hry svítilo na tabuli vyrovnané skóre 1:1, za Šumperk se prosadil Aleš Staněk. Stejný počet gólů padlo do sítí i v rámci prostřední části hry, a tak ta stavu 2:2 mířila mužstva vstříc poslední dvacetiminutovce. Už se zdálo, že zaplněný zimáček na severní Moravě uvidí prodloužení, jenže pouze pár minut před koncem udeřil do puku PATRIK MOSKAL, jenž zařídil otřásající se halu v základech! Domácí svůj těsný náskok udrželi, proti Rytířům vítězí 3:2 a získávají všechny tři body.
37.kolo sobota 20.12.2014
DRACI PARS ŠUMPERK - Rytíři Kladno
3:2
(1:1, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 4. Staněk (Moskal, Sedlák), 32. Holík (Sedlák, Plášek), 57. Moskal (Žálčík, Sedlák) – 17. Hořava (Kaberle, Eberle), 30. Eberle (Hořava, Pitule). Rozhodčí: Přikryl – Lukš, Poruba. Vyloučení: 3:3. Využití: 2:0. Diváci: 1939. Střely na branku: 32:33. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 1:2, 3:2.
Zelenka – Novotný, Holík, Gewiese, Sedlák, Drtil, Dietz, Prokop, Starý – Vrdlovec, Plášek, Haas M. – Žálčík, Staněk, Moskal – Velecký, Haas R., Brunec – Popelka, Rimmel, Vachutka
Lukáš – Klouček, Kaberle, Lukáč, Růžička, Jaroměřský, Kolářík, Kehar – Bahenský, Dragoun, Rudovský – Tenkrát, Stach, Horna – Hořava, Pitule, Eberle – Redlich, Švaňhal, Strnad

Senzační podívaná čekala na fanoušky šumperského hokeje ve dnech, kdy je spíše pomyšlení na vánoční radovánky než hru mezi mantinely. I přes přípravy na Štědrý den dorazilo na Tyršův zimní stadion skoro dvě tisícovky diváků. A proč? Pod vrcholky Jeseníků totiž pod záštitou 37. kola vyrazili hokejisté Kladna, jež nastupovali do klání na ledě Šumperka v roli papírového favorita.

Salith venku dvakrát za sebou prohrál. A hodlal potvrdit, že alespoň doma patří k těm skoro vůbec nejlepším mužstvům soutěže. Kladenské už na začátku ročníku jednou před vlastními tribunami přehrál. Také při prosincové bitvě začali modrožlutí kvalitně. Střela od modré v podání Tomáše Sedláka ještě Středočechy nezaskočila, ale když vypálil v přesilové hře Patrik Moskal, kus černé gumy tečoval do sítě k radosti domácích Aleš STANĚK - 1:0. Rytíři na nic čekali, jen několik vteřin po dračí brance mohl srovnat Bahenský, avšak trefil pouze tyčku. Kladno se dočkalo až v závěru úvodní periody. Výbornou střelu Tomáše Kaberleho od modré čáry tečoval Miroslav HOŘAVA, zařídil vyrovnané skóre po zahajovací části – 1:1.

I prostřední dvacetiminutovka se dlouho nesla ve stylu čekání na další zásah. Mírnější tempo v prvních deseti minutách druhé třetiny bylo důvodem častého přerušování. Ještě před polovinou základní hrací doby unikl Jágrův tým do vedení. Daniel Zelenka vyrazil kladenskou střelu pouze před sebe, důrazně byl na dorážku připraven Jan EBERLE, který překonal šumperského brankáře – 1:2. Důležitý moment utkání přivanula domácí přesilová hra pět na tři. Její začátek sice Šumperk nezvládl, jenže když vypustil jedovatou ránu z levého kruhu kapitán Aleš HOLÍK, nastala v hale podruhé veselá nálada – 2:2. Následně Aleš Staněk neproměnil trestné střílení, také druhá perioda končila za vyrovnaného stavu.

Diváci mohli tušit, že každý další gól dost možná rozhodne o vítězi klání. Proto oba kádry věnovaly pozornost zejména dějství před vlastním brankářem. Nebezpečnou šanci si naopak ze šumperské strany vytvořil hned na počátku poslední třetiny Michal Velecký, který ještě ve 42. minutě zasáhl hruď gólmana Lukáše. O tři minuty později nevyšly pokusy Rudovského ani Žálčíka. Předlouho vyrovnaná podívaná pomalu plynula ke konci základních šedesáti minut. Ovšem domácí nechtěli nastavovat! 57. minuta znamenala obrovský výbuch radostné euforie v dračím svatostánku. Patrik MOSKAL obdržel puk kousek za modrou útočnou čárou, zkusil vystřelit. Povedlo se, zařídil svému mužstvu tři body mířením k levé tyčce – 3:2. Domácí dohráli duel v obranném pásmu, ale tlaku Kladenských odolali. Šumperk porazil Rytíře rozdílem jednoho gólu a zlepšuje si předvánoční náladu.

Záznam utkání

Radek Kučera, Salith Šumperk: Všichni víme, jak moc jsou pro nás dnešní body důležité. Dnes jsme, na rozdíl od venkovních duelů, dělali přesně to, co jsme si v kabině řekli. Kluci převedli výborný bojovný výkon a dokázali vytěžit tři branky. Kladno sice nemělo tolik možností, kolik by třeba chtělo, ale přeci jen nás v několika částech hry přehrávalo. Naopak si myslím, že ve třetí třetině už přišly i naše silné pasáže. Za dnešek musím našim hráčům poděkovat, stejně jako fanouškům. Ti vytvořili skvělou kulisu a hnali nás kupředu. To přesně potřebujeme.