Novosad slavil s týmem vítězství, Lakosil má další nulu

Jaroslav Svoboda, sobota 13.1.2018
Šumperští hokejisté si připisují další domácí vítězství. Po těsné první třetině, ve které se prosadil pouze Radek Fischer, rozhodli Draci hned v další dvacetiminutovce. Postupně do branky Petra Hromady nastříleli další čtyři góly. Zdeněk NOVOSAD, který po odvolaném Pavlu Hulvovi stanul na střídačce jako provizorní trenér, slavil ve vypjatém utkání kontrolované vítězství. V zápase padly čtyři vyšší tresty, Vlastimil Lakosil vychytal čtvrtou nulu aktuální sezóny.
36.kolo sobota 13.1.2018
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Kopřivnice
5:0
(1:0, 4:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 11. Fischer (Lehečka), 28. Vymazal (Králík, Kovařík), 31. Vymazal (Králík, Kovařík), 35. Fischer (Bažant), 38. Schejbal (Vymazal, Kovařík). Rozhodčí: Maršálek - Novotný, Šimčík. Vyloučení: 2:4, navíc Bažant (SUM) 5 + do konce utkání hrubost, Hromada (KOP) 10 minut nesportovní chování, Gola (KOP 5 + do konce utkání bodnutí špičkou hole, Kutil (KOP) 5 + do konce utkání hrubost. Využití: 2:0. Diváci: 758.
Lakosil - Schejbal, Šťáva, Ďurkáč, Bažant, Gewiese, Řezáč, Sedlák - Kovařík, Hroch, Lehečka, Vachutka, Müller, Králík, Půhoný, Fischer, Vymazal, Cink, Ostřanský.
Hromada - Heinzl, Stříž, Marek, Mrowiec, Krutil, Bail, Fojtík, Merenda - Červenka, Tomášek, Vyčesaný, Hrubý, Mach, Bartošák, Pěnčík, Kofroň, Gola.

S notnou dávkou nervozity byl očekávan duel domácích šumperských hokejistů s Kopřivnicí. Draci po propuštění Pavla Hulvy z postu kouče narazili na soupeře, který již jednou Šumperk dobyl.

Tentokrát ale měl favorit utkání prakticky pod kontrolou. Hosté v duelu měli několik zajímavých šancí, pravda, třikrát rozezvučeli tyč za Vlastimilem Lakosilem. Ten však předvedl bezchybný výkon a dovedl zápas k čistému kontu. Již ke čtvrtému v sezóně.

Úvodní třetina moc hokejového dlouho nenabízela, rozháraná hra přece jen nahrávala mírně hostům, ale do šancí se oba kluby dostávaly sporadicky. Kopřivnici nepomohla ani přesilová hra po Schejbalově faulu. Hře pak prospěla prvn branka duelu. V útočném pásmu vyhrál buly Jakub Lehečka a šumperský odchovanec RADEK FISCHER prostřelil ránou bez přípravy Hromadu.

Domácí poté převzali iniciativu, často se dostávali do souvislého tlaku, ale další góly měla přinést až druhá třetina. V ní nejprve nešťastně fauloval Lehečku Bail, který za neúmyslný zákrok holí do obličeje dostal dva dvouminutové tresty. Když už se zdálo, že dlouhé oslabení hosté přece jen přežijí, tak přišel další zbytečný trest. Kopřivnice několik vteřin hrála v pěti. A protože hosté vstoupili do utkání jen se třemi kompletními formacemi, tak se s úbytkem sil a hráčů na ledě dostávali více a více pod tlak.

Klíčem k výsledku se stal druhý gól zápasu. Velmi sporný gól. Hosté se bránili v oslabení, obránce Stříž pak ale natlačil zakončujícího Kovaříka přímo na Hromadu. Brankář Tatry, limitovaný na pohybu, již nedokázal reagovat na střelu MICHALA VYMAZALA. Hosté sice protestovali proti brance, ale gól platil. A výbuch emocí navíc odnesl Hromada desetiminutovým trestem.

Kopřivnický kádr se tak na další minuty zase zúžil a Šumperk toho využil. V polovině utkání se vřítil do útočného pásma Králík, ten ale v blafáku Hromadu nepřekonal. Jenže kotouč zůstal nepokryt u betonu kopřivnického gólmana, na to rychle reagoval MICHAL VYMAZAL, který druhou trefou v utkání navýšil vedení.

I u čtvrté branky, která přišla v 35. minutě, se prokázalo, jak je důležité mít v útočném pásmu pokrytý prostor u brankoviště. Ránu Matěje Bažanta totiž vyrazil Hromada jen do volného prostoru. Ke kotouč se jako první dostal RADEK FISCHER, kterému stačilo jen zamést puk do sítě. Ve 38. minutě fauloval mimo hru Patrik Gola, který nešťastně bodl špičkou hole do oblasti slabin. Hostující útočník se sice spěchal omluvit, ale již smířen s osudem tušil, že utkání pro něj skončilo. V pětiminutové přesilovce pak pečetil vítězství 5:0 po nádherné individuální akci JAKUB SCHEJBAL, který vykroužil útočným pásmem oblouk až do mezikruží, odkud Hromadovi nedal šanci.

Hostům se již tak úzký kádr definitivně rozpadl. I tak odehrála Tatrovka poslední třetinu sympaticky a Lakosila hned třikrát zachránila od inkasované branky tyč. Závěr pak poznamenala zbytečná konfrontace sil, kdy zvláště hostující Michal Krutil kroužil kolem šumperských hráčů. Nakonec se dočkal reakce od Matěje Bažanta, vzájemná potyčka skončila vyššími tresty.

Šumperk výhrou 5:0 sice nestáhl manko na druhý Hodonín, který uspěl těsným poměrem 2:1 v Novém Jičíně, ale právě na ten naopak Draci získali v souboji o třetí místo tři body k dobru. Zdeněk Novosad, který utkání prožíval na střídačce velmi emotivně, slavil v pozici prozatimního kouče cenné a hladké vítězství.

Zdeněk Novosad, trenér Draci Šumperk: Výsledek, když to řeknu takhle, neodpovídá moc tomu, jak to vypadalo na ledě. Ve třetí třetině hráli výborně, chvílemi nás přehrávali. My měli štěstí, že jsme dali rychle po sobě góly a pak si to pohlídali. Kluci to dnes měli těžký, ale zvládli to perfektně, před nimi smekám a udělali mi strašnou radost. Do složení formací nebyl důvod zasahovat, nějak to měnit. Chtěl jsem nechat hrát i čtvrtou pětku, ale ze začátku to vůbec nešlo.

Jaroslav Kofroň, trenér HC Tatra Kopřivnice: Utkání jsme bohužel prohráli ve druhé třetině, po našich zbytečných faulech. Vyloučení po zásluze soupeř potrestal. Chtěli jsme hrát stejně jako v posledním kole, které nám vyšlo. První třetinu jsme se toho drželi, hráli jsme tak, jak jsme chtěli. Pak přišly zbytečný vyloučení, k tomu druhá, sporná branka. Asi rozhodla, kdyby ji rozhodčí neuznal, mohl se zápas ještě odvíjet jinak. Navíc nás oslabily vyšší tresty, už tak jsme přijeli s úzkým kádrem. Ale tresty zasloužené, na to se nemůžeme vymlouvat, ani na rozhodčího. Šance v závěru byly, tříkrát jsme trefili tyč, ale spíš již pramenily i z faktu, že domácí za stavu 5:0 možná trochu polevili.