Napínavé drama až do poslední vteřiny, Šumperk ale v závěru těsně padl

Michal Krobot, Vanessa Vařeková, pondělí 3.1.2022
V rámci 33. kola Chance ligy do Šumperka zavítala Jihlavská Dukla. Ve Škoda aréně byl po dobu dvou třetin k vidění téměř bezgólový hokej, ale v poslední periodě se s góly doslova roztrhnul pytel. Šance střídala šanci a v obrovském tempu padala branka za brankou. Šumperk měl ale bohužel zhruba půlminutový výpadek, ve kterém ztratil vedení a poté poměrně smolně inkasoval. Dvěma body se do statistik zapsal Daniel Vachutka, i přesto však Dukla odjíždí s plným počtem bodů.
33.kolo pondělí 3.1.2022
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Dukla Jihlava
3:4
(1:0, 1:1, 1:3)
Branky a nahrávky: 19. Pěnčík (P. Kratochvíl, D. Kindl), 29. Kohút (Vachutka, Vildumetz), 50. Vildumetz (Vachutka, Kohút) – 26. Čachotský, 47. Bilčík (Lichanec), 47. Skořepa (T. Havránek, Čachotský), 58. Skořepa (Valenta, T. Harkabus). Rozhodčí: Koziol, Vrba – Gančarčík, Hranoš. Vyloučení: 1:2. Využití: 0:1. Diváci: 989. Střely na branku: 19:39. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 2:3, 3:3, 3:4.
Mokry – Pěnčík, Drtil, L. Rutar, Hrachovský, Řezáč, Hamrlík, Dudycha – P. Kratochvíl, D. Kindl, Žálčík – Vachutka, Vildumetz, Kohút – A. Furch, Macuh, Spratek – Antoníček, Scheuter, J. Horký.
Žukov – L. Mareš, Valenta, Kowalczyk, Kachyňa, Zeleňák, Bilčík, Eliáš – Helt, Lichanec, Illéš – Čachotský, Skořepa, T. Havránek – Cachnín, M. Juda, Vítězslav Brož – T. Harkabus, F. Seman, Houška.

V rámci 33. kola Chance ligy zavítala do šumperské ŠKODA areny HC Dukla Jihlava. Hosté do utkání vletěli doslova jako uragán. Do první větší šance se po samostatném úniku dostal Jakub Illéš, jeho střelu ale Mokry bez problému zlikvidoval. Na druhé straně to zkoušel Petr Kratochvíl, ale Žukov byl připraven. Dukla v obrovském tempu nepolevovala a na šumperskou bránu střílela snad z každé pozice. Jenomže ani jeden pokus nenašel cíl. Domácí mužstvo naopak tolik střel nevyslalo, když už se ale šumperský hráč do slibné pozice dostal, většinou přestřelil. Už to vypadalo, že se půjde do kabin za nerozhodného stavu, nicméně opak se stal pravdou. Trochu překvapivě to byli Draci, kdo otevřel skóre dnešního zápasu. V 19. minutě se pokoušel vystřelit Petr Kratochvíl, ale puk mu sjel z hokejky. Naštěstí se ke kotouči dostal šumperský obránce Martin Pěnčík a z první to napálil přímo za záda Maxima Žukova. V posledních vteřinách první periody ještě mohl navýšit náskok Daniel Spratek, odkrytou klec ale minul.

Šumperské hokejisty první branka nakopla a do druhého dějství vstoupili už o něco aktivněji. Hned na začátku se Petr Kratochvíl ocitl nikým nehlídaný před Žukovem, opět ale minul. Přesnost Drakům v dnešním utkání dělala velké problémy. Ve 25. minutě byl signalizován první trest. Ve výhodné střelecké pozici byl faulován jihlavský útočník Čachotský, proto bylo nařízeno trestné střílení. Sám Tomáš Čachotský se tohoto úkolu zhostil a střelou mezi betony srovnal stav utkání na 1:1. Drakům se nerozhodné skóre příliš nezamlouvalo. Ve 29. minutě na tuto situaci odpověděl domácí forvard Dávid Kohút, který měl po přesné přihrávce Daniela Vachutky jednoduchý úkol trefit odkrytou bránu. A taky bez problému trefil - 2:1. Draci pomalu ale jistě přebrali iniciativu hry. Další dvě tutovky měl na hokejce Daniel Spratek, kterému se dnes očividně smůla lepila na paty, jelikož ani tyto gólové šance neproměnil. Ve 36. minutě bylo nařízeno další trestné střílení, tentokrát však na straně Šumperka, kde byl faulován nejlepší střelec Lukáš Žálčík. Na rozdíl od svého soupeře ale tuto výhodou nezúročil. Další branka už do konce druhé třetiny nepadla.

Závěrečná část utkání už byla na góly bohatší. Ve 47. minutě zaúřadovali hosté, když po vyhraném vhazování vystřelil na bránu Vlastimil Bilčík a s velkou dávkou štěstí kotouč doputoval až za záda šumperského brankáře. Jihlava tak dokázala podruhé v tomto utkání srovnat krok. Jenomže uběhlo přesně 24 vteřin a Vojtěch Mokry lovil puk ze své svatyně znovu. O bleskurychlý obrat jihlavské Dukly se postaral její kapitán Josef Skořepa. Draci však nesklopili hlavy a o body se rvali do poslední chvíle. Zápas v 50. minutě zdramatizoval vyrovnávací brankou na 3:3 Tomáš Vildumetz, který po chybě brankáře Žukova vykřesal Drakům naději. Rozhodčí téměř celé střetnutí nechali plynout bez větších přerušení. Tresty ale nakonec přece jen udělili a to až v samotném závěru. Nejprve si přesilovou hru zahráli domácí, ale využít ji nedokázali. Následně padlo vyloučení i na druhé straně, přesilovku si tak zahrála také Jihlava. Ta bohužel potvrdila skvělá čísla využitých přesilovek a skórovala i v té dnešní jediné. Druhou a zároveň vítěznou branku vstřelil v 58. minutě opět kapitán hostujícího celku Josef Skořepa. Sudí ještě Šumperku v 59. minutě nabídli další početní výhodu, i ta ale zůstala neproměněna. Jihlava si tak nakonec odváží všechny tři body za vítězství 4:3.

Martin Janeček (DRACI PARS ŠUMPERK): „Já bych tam viděl několik zlomových momentů. Prvním momentem byl náš vstup do utkání, kdy jsme jednoznačně tahali za kratší konec. My jsme měli dvě zápasové pauzy po sobě a zase jsme se do toho těžko dostávali. I když si myslím, že jsme dobře trénovali, tak hráčům to chvilku trvalo než to rozdýchali, včetně samozřejmě těch svátků a silvestra. Druhý moment byl ten, že jsme neuměli využít těch přečíslení, kterých jsme měli mnoho především ve druhé třetině, kde jsme mohli vést klidně 4:1. S tím jsme prostě špatně naložili. Třetím momentem byly ty důležité a zlomové okamžiky zápasu, jako nevyužité přesilové hry a neproměněné trestné střílení. Soupeř byl narozdíl od nás šikovnější, a proto si odváží zaslouženě všechny body. Nicméně já bych chtěl pochválit mužstvo, tvrdě jsme pracovali, šli jsme si za svým a myslím, že jsme viděli krásný zápas. Samozřejmě na to se nehraje a my se musíme připravit na středu a musíme hrát přinejmenším stejně a lépe, protože jedeme do Vsetína.“

Viktor Ujčík (HC Dukla Jihlava): „Samozřejmě my jsme moc rádi, že se nám tady podařilo uspět. Byl to takový ten klasický posilvestrovský zápas, kdy tam ani tak nešlo moc o dodržování nějakého systému. Spíše to u kluků vypadalo, že se nějakým způsobem potřebují vybruslit. Na můj vkus hráli dneska hrozně lehkovážně. Ale jak říkám, není důležitá forma, ale to, že jsme nakonec dokázali uspět. Domácí tým hrál velmi dobře. Hrál agresivně, chodil po nás, dělal nám tu problémy, ale hlavně byl hrozně nebezpečný do brejků. Dnes bych nás asi spíš označil za šťastnější tým, protože ikdyž jsme nehráli v ideální formě, tak jsme tomu šli naproti a v rozhodujících okamžicích jsme byli efektivnější. Dokázali jsme proměnit trestné střílení a využili jsme přesilovou hru, kterou jsme dostali. Takže jsem rád, že to dnes dopadlo, tak jak to dopadlo.“