Krajské derby rozhodlo až prodloužení, dva body si odváží Jestřábi

Kateřina Glogarová, Vanessa Vařeková, pondělí 14.11.2022
Po týdenní pauze se opět rozjel zápasový kolotoč Chance ligy. Draci před skvělou diváckou kulisou vyzvali prostějovské Jestřáby. Na první branku jsme si museli počkat až do druhé třetiny, kdy poprvé domácí tribuny rozjásal Dávid Kohút. Z vedení se šumperští hráči dlouho neradovali. Po půl minutě hry srovnal Petr Hašek. Netrvalo však dlouho a Šumperk si své vedení vzal zpět, když se z přesilové hry prosadil Filip Eliáš. Hostům se ve třetí periodě podařilo vyrovnat zásluhou dnes dvougólového střelce Haška a utkání tak došlo až do prodloužení. V něm dokonal obrat Vilém Burian, který vystřelil bonusový druhý bod pro Prostějov.
20.kolo pondělí 14.11.2022
DRACI PARS ŠUMPERK - LHK Jestřábi Prostějov
2:3p
(0:0, 2:1, 0:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 32. Kohút (Jelínek), 34. Eliáš (Šuhaj, Svoboda) – 32. Hašek (Jansa, Vlach), 44. Hašek (Zajíc), 62. V. Burian (Hašek, T. Jáchym). Rozhodčí: Wagner, Koziol – Maštalíř, Juránek. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. Diváci: 1119. Střely na branku: 20:38. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3.
Hamalčík – Hrachovský, Dudycha, Eliáš, Kadeřávek, Kunst, J. Michálek – Průžek, Nedvídek, Žálčík – Svoboda, Šuhaj, Jelínek – Vachutka, Kohút, Bernat – Křemen, Horký, Jouza.
Brízgala – Benda, Malák, Hamšík, Poledna, Pěnčík, Zajíc – V. Burian, T. Jáchym, Jiránek – Hašek, Vlach, Jansa – Slanina, Venkrbec, Maruna – Kysela, Pytlík, Jandus.

Po týdenním hokejovém půstu začala obě mužstva pořádně zostra. Od úvodních minut byl v šumperské ŠKODA aréně k vidění útočný hokej, přičemž malinko více ze hry měli hostující Jestřábi. Už ve 4. minutě zahrozil nebezpečnou jedovkou prostějovský Jáchym, šumperský gólman Hamalčík se ale stihl včas přesunout a jeho pokus zneškodnit. Téměř v polovině první dvacetiminutovky došlo k menší šarvátce před prostějovskou svatyní, která nakonec nezůstala bez odezvy. Rozhodčí oba viníky poslali za hrubost na trestnou lavici. Hra ve čtyřech více vyhovovala Jestřábům, ti ale v 11. minutě spálili jasnou tutovku. Tomáš Jáchym po obrovské chybě šumperské defenzívy vymíchal domácího brankáře, prázdnou bránu ale trefit nedokázal. O několik minut později v téměř identické situaci neuspěl ani Slanina, jenž prázdnou šumperskou svatyni nesmyslně přestřelil. První perioda tak nakonec žádnou branku nepřinesla.

Do druhého dějství vstupoval Prostějov s dvojnásobnou výhodou, ani tu ale nedokázal zužitkovat. Hra se začala přitvrzovat na obou stranách, sudí tak v dnešním utkání s tresty rozhodně nešetřili. Šumperk se postupem času osmělil a s hostujícím celkem víceméně srovnal krok. Prostějovský gólman Brízgala tak měl najednou také plné ruce práce. První nebezpečnější akce Draků zlikvidoval bez větších problémů, osudné se mu však stalo následující oslabení. V něm platilo staré známé pořekadlo nedáš – dostaneš. Nejprve při vlastním oslabení ujážděl sám na bránu Jiránek, Hamalčíka ale nepřekonal. Hned vzápětí se však ke slovu dostal Dávid Kohút, jenž se po vyhraném vhazování dostal k puku, napřáhl a jeho tvrdá rána zamířila přesně na vzdálenější tyč prostějovské klece – 1:0. Nicméně Prostějov na první branku tohoto atraktivního souboje zareagoval rychlostí blesku. Přesně po pětatřiceti vteřinách srovnal stav utkání Petr Hašek, který měl snad ten nejjednodušší úkol, uklidit kotouč do zcela prázdné brány – 1:1. Jako by se najednou s góly roztrhl pytel. O necelé dvě minuty později vrátil vedení na stranu Šumperku obránce Filip Eliáš, jenž se z druhé vlny po učebnicové přihrávce vyznamenal krásnou trefou pod víko – 2:1. Těsné vedení Draci do konce druhé dvacetiminutovky udrželi a s jednobrankovým náskokem nakonec odcházeli do kabin.

Šumperští hokejisté jednobrankový rozdíl ale přece jen dlouho neudrželi. V úvodu závěrečné části základní hrací doby sice ustáli oslabení, jenomže ihned po skončení trestu kotouč stejně ze sítě lovili. Krásnou individuální akci předvedl dnes již dvoubrankový Petr Hašek. Nejprve parádní stahovačkou obehrál šumperskou obranu a následnou kličkou nachytal i Petra Hamalčíka – 2:2. Svěřenci Lukáše Majera se snažili na vyrovnávací gól co možná nejrychleji odpovědět. To se nakonec i povedlo, jenomže sudí vstřelenou branku s naprostým přesvědčením neuznali, neboť dle jejich slov byla dosažena kopnutím. Nerozhodný stav tak platil až do závěrečné sirény. A protože šedesát minut nestačilo ani jednomu celku k vítězství, na řadu muselo přijít prodloužení.

V nastaveném pětiminutovém čase se Drakům doposud náramně dařilo, neboť téměř ve všech případech okamžitě rozhodli ve svůj prospěch. Nicméně všechno má svůj konec a i v tomto případě musel jednou nastat. Tentokrát to byl hostující tým, kdo rozhodl o bonusovém bodu navíc. Na začátku 62. minuty dostal přesný pas od Haška Vilém Burian, jenž se následně ocitl tváří v tvář šumperskému gólmanovi a nekompromisně zavěsil. I druhé derby mezi těmito celky tak končí vítězstvím Prostějova. Draci se ale rozhodně nemají za co stydět, jelikož celé utkání těžce odpracovali a koneckonců i jeden bod se počítá.

Lukáš Majer (DRACI PARS ŠUMPERK): „Hrozně těžké utkání s velmi kvalitním soupeřem. Myslím si, že to klidně může být jeden z největších aspirantů na boje o postup do extraligy. A dnes jsme tomuto týmu vzali bod. Uvidíme pak v konečném zúčtování, zda to bude stačit. Bylo to těžce odpracované utkání. Soupeř už pak byl ve třetí třetině jednoznačně lepší a silnější. My jsme tam měli nějaké nádechy, nicméně myslím si, že to dnes byla spravedlivá dělba bodů. V prodloužení jsme si ještě chtěli vzít oddechový čas, protože jsme byli z toho závěru vyšťavení, ale bohužel tam nebylo přerušení. Nicméně odpracovali jsme to na bod, a takto se na to díváme. Byl to rychlý hokej a jsme rádi, že jsme celých šedesát minut tak kvalitnímu soupeři bruslařsky vzdorovali. Dnes byla opět fantastická atmosféra, za což bych chtěl poděkovat fanouškům z obou stran.“

Aleš Totter (LHK Jestřábi Prostějov): „Po pauze snad každému týmu trvá než chytí rytmus, takže v tomhle ohledu byl pro nás dnešní zápas poněkud specifický. V první třetině bych řekl, že jsme byli lepší, bohužel jsme ale neproměnili šance. Ve druhé třetině jsme vypadli ze systému. Hráli jsme hokej nahoru dolů, což vyhovovalo domácím a po zásluze jsme tak druhou třetinu prohráli. Nicméně tento tým je mentálně velmi silný a již po několikáté, co jsme po druhé třetině prohrávali, tak jsme dokázali vyrovnat. Dnes to prodloužení bylo výborně sehrané. Bylo to o tom předjet hráče a dát si finální přihrávku. To co nám nešlo při hře 5 na 5, jsme v prodloužení zvládli a díky tomu rozhodli. Derby je vždy specifické a my jsme velmi rádi, že dnes bereme dva body. Nyní se však musíme pořádně připravit na težké utkání se Vsetínem.“