Jediný gól rozhodl, střelecky aktivnější Draci na Kašíka nevyzráli

Jaroslav Svoboda, Jaroslav Svoboda, Miroslav Fantal, středa 12.9.2012
O l o m o u c - Šumperští hokejisté ani pošesté v řadě nedokázali v úvodním mistrovském utkání sezóny vyhrát, jenže... Na Hané se děli věci, v první třetině byl Šumperk dlouho lepší, až od desáté minut přebírali domácí aktivitu. Z ní vytěžili jediný gól zásluhou Pekrovy dorážky. Ve třetí třetině se Draci minutu po minutě dostávali do tlaku, domácím pak několikrát pomohlo i štěstí, kdy kotouč trefil v brankovišti ležícího Kašíka. Jenže Šumperk i přes veškerou snahu neskóroval, přesto po utkání sklidil ovace zaplněného sektoru hostů.
1.kolo středa 12.9.2012
HC Olomouc - DRACI PARS ŠUMPERK
1:0
(0:0, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 22. Pekr (Řípa). Rozhodčí: Jeřábek – Rychlý, Jureček. Vyloučení: 8:11, navíc Bartoň (OLO) 5 min. + DKU zákrok v oblasti hlavy a krku. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2038. Střely na branku: 30:36. Průběh utkání: 1:0.
Kašík – Houdek, Janáček, Ondrušek, Nedbálek, Staněk R., Bartoň, Lhotský, Valenta – Kucharczyk, Diviš, Selingr – Pekr, Řípa, Herman – Kucsera, Kolouch, Hampl – Švaňhal, Králík, Zbořil.
Štůrala – Pastor, Suchý, Holík (C), Geweise, Vrána, Novotný, Sedlák, Tesařík – Staněk, Plášek, Vrdlovec – Brunec, Hlinka, Stoklasa – Skoumal, Cink, Blinka – Haas, Kindl, Červenka.

Olomouc nastoupila do utkání i s Lukášem Kucserou, který Hanáky posílil z Vítkovic na střídavé starty, Draci naopak do první formace zasadili Aleše Staňka, který bude v týmu hostovat do konce sezóny.

Úvod zápasu se nesl v očekávání náporu domácích hokejistů, jenže projev týmů na ledě vyzníval jinak. A to i přesto, že domácí odehráli prvních deset minut takřka v neustálé přesilovce. Hosté vyrukovali na favorita s aktivním pojetím hry, s čímž měli Kohouti potíže. Na Štůralu zkoušeli střílet z větších vzdáleností, největší šanci Kucharczyka zastavila jen tyč.

Hrozili i Draci a problémy Kohoutům dělalo hlavně aktivní napadání. To předvedl ve třinácté minutě Kindl, který naháněl v útočném pásmu domácí hokejisty neustále za branku, až Hanáci zachybovali a Kašík pak mohl děkovat bohu, že kotouč z rychlé střely neskončil v síti.

Úvodní trefa, a zároveň i tedy poslední, v utkání padla v začátku druhé třetiny. Kotouč se dostal k Matěji Pekrovi, který před ležícím Štůralou prokázal chladnou hlavu a nekompromisně poslal kotouč do odkryté části branky.

Domácí pak čelili několika přesilovkám Šumperka, jenže Draci v početní výhodě i přes několik slibných souher pracovali spíše s křečovitostí. Jednoduchost ze šumperské hry se vytratila a domácí často větrali Štůralu, který ale, stejně jako Kašík na druhé straně, předvedl v utkání výtečný výkon.

Zle bylo pro domácí ve 37. minutě, kdy ujíždějícího Brunce poslal k ledu zákrokem na hlavu kapitán Bartoň, a ačkoliv hlavní rozhodčí zůstával nad bezvládným útočníkem nečinný, nakonec po debatě a konzultaci s čárovými poslal Bartoně po zásluze do sprch a Draky do pětiminutové přesilovky. Jenže v ní se opět prokázala spíše svázanost a úzkostlivost Draků. A když pak Draci mohli dokonce hrát proti třem po vyloučení Hampla, tak si až příliš aktivně počínal v brankovišti Staněk a za katr musela i šumperská posila.

Nevalný závěr třetiny ze strany šumperských Draků trochu nasadil brouka do hlavy několika stům hostujících příznivců, ti ale ve třetí třetině viděli výrazně jiný výkon Draků. Radek Kučera stáhl formaci na tři pětky a zvýšený pohyb, aktivita a hlavně pak napadání až v útočném pásmu dělaly Kohoutům obrovské problémy.

Kašík tak musel během třetiny čelit několika velice nebezpečným situacím, třikrát mu pak kotouč poskakoval i na brankové čáře, ale štěstí se tentokrát otočilo k Drakům zády. Domácí si v některých momentech nemohli odpočinout ani při vlastní přesilovce, když Šumperk i ve čtyřech napadal rozehrávku nejistých domácích, kteří na úpěnlivý odpor hostů nedokázali reagovat.

Kašík v 56. minutě ještě dvakrát zachránil na poslední chvíli čisté konto, pak spadl domácím kámen ze srdce. Tesařík byl na začátku předposlední minuty za držení poslán na trestnou lavici. Domácí pak v početní výhodě raději volili držení puku v rohu kluziště za Štůralovou branku, i tak se Šumperk na poslední vteřiny nastěhoval do útočného pásma. Štůrala ještě pustil na chvíli do hry i pátého hráče do pole, Olomouc však těsnou výhru již uhájila.

Jan Tomajko (HC Olomouc): Jsme rádi, že jsme nakonec vybojovali tři body. Z naší strany bylo utkání nervózní, odskakovali nám kotouče. Bylo to první utkání, takže věříme, že do dalších utkání nervozita opadne a budeme hrát hokej, na který máme. Zákrok Kuby Bartoně jsme viděli, podíváme se ještě na video. Rozhodčí ale rozhodl, tak jak rozhodl a nemá cenu s tím nijak polemizovat.
Radek Kučera (Salith Šumperk): Oproti minulým sezónám jsme vstoupili do prvního zápasu lépe. Měli jsme poté nějaká vyloučení, díky nimž se Olomouc dostala na koně. První třetina byla vyrovnaná. Ve druhé části nás domácí začali přebruslovat, začali se dostávat do šancí. Branku jsme inkasovali po chybě po buly, jinak si myslím, že utkání bylo vyrovnané. Chybělo nám štěstíčko, abychom vstřelili branku.