Je rozhodnuto! Draci si příští sezónu Chance ligu nezahrají

Vanessa Vařeková, sobota 25.2.2023
V rámci 50. kola Chance ligy přivítali svěřenci Josefa Málka na domácím ledě mužstvo Kolína. Pro oba celky se jednalo o velmi důležitou bitvu, neboť Kolín bojoval o předkolo play off a Šumperk zase o naději na udržení prvoligové příslušnosti. A právě závažnost tohoto souboje se projevila i v samotné hře. K vidění nebyl příliš pohledný hokej a dlouhou dobu se také hrálo za bezbrankového stavu. To se změnilo až v prostřední dvacetiminutovce, během které Kolín dokázal najít recept na výborně chytajícího Hamalčíka. V závěrečné části si hosté ještě vítězství pojistili dvěma góly a definitivně tak Drakům ukončili prvoligovou štaci.
50.kolo sobota 25.2.2023
DRACI PARS ŠUMPERK - SC Kolín
0:3
(0:0, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 26. Matějček (J. Sklenář, Zajíc), 45. K. Lang (D. Šedivý), 60. Z. Král. Rozhodčí: Pilný, Jaroš – Beneš, Peluha. Vyloučení: 3:6. Bez využití:V oslabení: 0:1. Diváci: 1001. Střely na branku: 19:41. Průběh utkání: 0:3 .
Hamalčík– Eliáš, Kunst, Dudycha, Hrachovský, Kadeřávek – Průžek, Bartoš, Žálčík – Matěj Svoboda, Šuhaj, Š. Jelínek – Mácha, Nedvídek, Vachutka – Jouza, Bernat.
Soukup – Aubrecht, Gaspar, Piegl, Kukla, Zajíc, T. Jelínek, Naar – Mar. Novák, Koukal, Z. Král – J. Sklenář, Matějček, Kadlec – D. Šedivý, Morong, K. Lang – Jiruš, Moravec, Pajer.

Hostující Kolín odstartoval dnešní utkání vyhraným vhazováním, o několik málo okamžiků později se ale provinil nedovoleným zákrokem a musel do čtyř. Ještě v signalizované výhodě zkoušel Soukupa překvapit Jelínek, kolínský gólman ale zaklapl betony včas. Následná přesilová hra se ovšem Šumperku příliš nepovedla, navíc těsně před jejím koncem fauloval Kadeřávek, na obou stranách se tak sedmnáct vteřin hrálo ve čtyřech. Zkrácená přesilovka ale nevyšla ani hostujícímu celku. V dalším průběhu hry bylo na obou stranách k vidění několik pěkných pokusů, proti nimž ale stáli výborní gólmani. Zatímco první polovina úvodní části vyzněla lépe pro Draky, v té druhé začali více kousat Kozlové. V závěru první třetiny pak ale spálil obrovskou šanci úplně nesmyslně Ondřej Hrachovský, na nějž zívala doslova prázdná brána. Poslední slovo ještě měl Vojtěch Šuhaj, který se prokličkoval až před gólmana, ale kotouč za jeho záda nepropasíroval.

Do druhého dějství se vstupovalo za bezbrankového stavu a hned v prvních vteřinách hry tohle chtěli změnit domácí hráči, ani nadvakrát však Soukupa nepřekonali. Místo toho zaúřadovali hosté, kteří otevřeli gólový účet ve vlastním oslabení. Ve 26. minutě se Štěpán Matějček ocitl zcela sám před Petrem Hamalčíkem a přesnou střelou vymetl levý horní roh domácí klece. O šest minut později mohli hosté navýšit vedení, zakončení Tomáše Jelínka ale šumperský gólman zneškodnil. A chvíli na to předvedl Hamalčík další fantastický zákrok, když rychlým přesunem vyrazil střelu Nováka. Na straně Šumperka se v oslabení dostal do brejku Štěpán Dudycha, této obrovské příležitosti ale nevyužil.

Do závěrečné části vstupovali Draci v roli dotahujícího týmu. Posledních dvacet minut je tak dělilo od definitivního konce v Chance lize nebo naopak od živení malé naděje na záchranu. Štěstí ale dnes při Šumperku nestálo. Místo aby vyrovnal, Kolín navýšil svůj náskok. Ve 45. minutě zasadil definitivní úder nejen Drakům, ale i všem šumperským příznivcům Kryštof Lang, který v přečíslení dva na jednoho obdržel krásnou přihrávku od Šedivého a nemilosrdně zavěsil. Petr Hamalčík neměl proti jeho projektilu sebemenší šanci zasáhnout. Draci to samozřejmě nezabalili, ale recept na výborného Jakuba Soukupa dnes prostě nenašli. Kozlové ještě stihli tři vteřiny před zazněním poslední sirény kosmeticky upravit výsledek na 0:3, když Zdeněk Král využil nejistého zákroku Hamalčíka a z bezprostřední blízkosti ho překonal.

Josef Málek (DRACI PARS ŠUMPERK): „Kluci toho tlačili před sebou už příliš moc. Zůstalo nás pouze patnáct, někteří navíc hráli v horečkách. K tomu všemu, co se tu ještě přihodilo, se objevila nějaká viróza v kabině. Věděli jsme, o co dnes hrajeme a to bylo možná právě to, co nám svazovalo ruce. Bohužel zápas dopadl jak dopadl. Rozhodující byla asi situace, kdy jsme sice inkasovali v oslabení, ale následně jsme to mohli Kolínu stejnou mincí oplatit, jenomže jsme trefili pouze břevno. Do třetí třetiny jsme šli trpělivě. Chtěli jsme vyrovnat a pak se pokusit ze zápasem ještě něco udělat. Ale bohužel i přes všechno, co se nám dnes dařilo, se Kolín dostal do jednoho brejku, který zápas ukončil. Pro nás v téhle situaci se třemi formacemi už nebyla síla na případný zvrat.“

Petr Martínek (SC Marimex Kolín): „My jsme sem dnes přijeli pokusit se udělat všechno pro to, abychom tu zvítězili, protože stále ještě živíme naději na předkolo play off. To se nám naštěstí podařilo, navíc s čistým kontem, o to je to lepší. Sice jsme dozadu měli okýnka, ale domácí šance nevyužili. Nicméně my jsme jich taky měli hodně neproměněných, takže to bylo takové hodně útočné. Jsme hrozně rádi, že bereme tři body a budeme i nadále živit naději na předkolo. V pondělí máme Sokolov, takže se zase pokusíme vyhrát a rovněž budeme čekat, jestli klopýtne Frýdek-Místek, abychom tam proskočili. Chceme play off do Kolína přivézt hlavně kvůli naším skvělým fanouškům, kteří za námi jezdí. Ale uvidíme, každopádně první krok jsme udělali dnes.“