Infarktový závěr s nešťastným koncem, Šumperk v jestřábím hnízdě utrpěl porážku

Michal Krobot, Vanessa Vařeková, středa 1.12.2021
V rámci 25. kola CHANCE ligy Draci odjeli ke krajskému rivalovi do Prostějova. Ve velmi atraktivním zápase nakonec padli po samostatných nájezdech. Po pomalejším vstupu do utkání Šumperk dokázal zvrátit skóre a po dvou třetinách vedl. V poslední části se ale prostějovským hokejistům podařilo vyrovnat, a i přes výborně chytajícího Martina Holíka poslat derby do prodloužení. V nastaveném čase ani jedno mužstvo nedokázalo rozhodnout a zápas nakonec skončil až v nájezdové loterii.
25.kolo středa 1.12.2021
LHK Jestřábi Prostějov - DRACI PARS ŠUMPERK
3:2sn
(1:0, 0:2, 1:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 14. T. Jáchym (Klimíček, J. Kloz), 51. Mrázek (A. Havlík, Bláha), rozh. náj. Mrázek – 23. P. Kratochvíl (Vildumetz, Žálčík), 36. D. Kindl (P. Kratochvíl, Žálčík). Rozhodčí: Ondráček, Jaroš - Kučera, Blažek. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:2. Diváci: 643. Střely na branku: 40:33. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2.
Bláha – Husák, Klimíček, P. Krejčí, Babka, Vala, Zajíc, A. Havlík – P. Beránek, T. Jáchym, Mrázek – Martin Novák, J. Kloz, Rudovský – Š. Jelínek, T. Koblížek, Dubský – Podlaha, Janeček, Štefka.
M. Holík – Pěnčík, Drtil, Březák, Dudycha, Hrachovský, Dajčar – Vildumetz, D. Kindl, Žálčík – Vachutka, Macuh, P. Kratochvíl – A. Furch, Spratek, Kohút – Antoníček, Scheuter, J. Horký.

Atraktivní souboj dvou krajských rivalů začal lépe pro domácí Prostějov. V 5. minutě se do dobré střelecké pozice dostal domácí Rudovský, ale nastřelil pouze břevno. Na druhé straně zkoušeli překonat prostějovského brankáře Pěnčík s Furchem, oba ale neúspěšně. Hra se rychle přelévala ze strany na stranu, oba gólmani si tak ani na chvíli neodpočinuli. V 11. minutě se provinil nedovoleným zákrokem šumperský Rok Macuh. U mantinelu tvrdě dohrál domácího Valu, který narazil trochu nešťastně na hranu. Rozhodčí byli nekompromisní a Macuha poslali předčasně do sprch. Jestřábi tak měli k dispozici dlouhou pětiminutovou přesilovou hru. Obrovský tlak ale domácí nedokázali zužitkovat. Nejprve zazvonila opět branková konstrukce, poté se několika parádními zákroky předvedl Martin Holík. Ve 13. minutě dokonce Prostějov propadl a Draci ujížděli na Bláhu v přečíslení dva na jednoho. Tohoto zaváhání ale hosté nakonec nevyužili. Ve 14. minutě se domácí mužstvo přece jenom dokázalo v přesilové hře prosadit. Obránce Klimíček vyslal střelu od modré, kterou před šumperským gólmanem tečoval Tomáš Jáchym. Na tuto teč už Martin Holík nestihl zareagovat. Více branek už v první třetině nepadlo, a to především díky skvěle chytajícím brankářům.

Úvod druhé třetiny patřil Drakům. Ve 22. minutě využili přesilovou hru a srovnali stav utkání na 1:1. Nejprve si Vildumetz vyměnil puk s Žálčíkem, poté prvně jmenovaný našel před domácím brankářem úplně volného Petra Kratochvíla, který bez sebemenšího zaváhání poslal puk za Bláhovy záda. Vedení na stranu Prostějova mohl vrátit Jan Kloz, ale trefil pouze spojnici. Na druhé straně se do brejku dostal Petr Antoníček, ale jeho střela zamířila mimo bránu. Další obrovskou šanci měl na hokejce šumperský obránce Jakub Březák, jeho střelu Bláha vyrazil. Ani nejlepší střelec Chance ligy, Lukáš Žálčík, nevyužil brejku a nepřidal druhou branku hostů. Ta ale nakonec přišla ve 36. minutě, kdy rychlostí blesku využil nabídnutou početní výhodu kapitán Draků Denis Kindl. Druhá perioda tak skončila 2:0 ve prospěch Šumperka.

Do závěrečné části vstupovali hosté s jednobrankovým náskokem, Jestřábi tak museli dotahovat. Více ze hry měli domácí, ale v cestě za vyrovnáním jim stál fantasticky chytající Martin Holík. Dlouhou dobu držel Drakům naději na zisk tří bodů. Ve 48. minutě pálil z mezikruží Kindl, Ondřej Bláha ale předvedl parádní zákrok a nedal Kindlovi šanci. Na straně Prostějova vyslal tvrdou ránu od modré Klimíček, nicméně Holík byl připraven a střelu zneškodnil. Další branky se místní publikum dočkalo až v 51. minutě. Autorem vyrovnávací branky Jestřábů se stal Petr Mrázek, jenž předvedl famózní sólovou akci. Za domácí brankou si vzal puk, přebruslil celé kluziště, vyškolil šumperskou obranu a zakončil přesně chytrou střelou po ledě. Obě mužstva měla několik šancí na ukončení zápasu v základní hrací době, jenomže gólmani v bráně dnes čarovali. Zápas tak musel jít až do prodloužení.

V prodloužení měli téměř celou dobu puk na hokejkách hosté. Dokonce si v 62. minutě zahráli přesilovku po vyloučení Rudovského za hrubost. Rozhodující gól měl na holi šumperský obránce Tomáš Drtil, ale již po několikáté v dnešním utkání zazvonila tyč! Dvě obrovské šance měl ještě Lukáš Žálčík, ani on však zápas neukončil. I druhý vzájemný souboj tak musela rozhodnout individuální disciplína. V samostatných nájezdech byli znovu úspěšnější Jestřábi, za které skóroval Jan Rudovský a rozhodující branku přidal Petr Mrázek. Za tým Draků se prosadil pouze Dávid Kohút. V utkání, kterému nechybělo zcela nic, získal extra bod navíc Prostějov. Šumperk se nakonec musel spokojit jenom s jedním.

Martin Janeček (DRACI PARS ŠUMPERK): „Myslím si, že jsme dnes viděli krásné derby. Z našeho pohledu jsme zklamaní, že jsme si nešli pro ten jeden bod navíc. Musíme se zamyslet nad penaltami, protože jsme jich už několik prohráli po sobě a musíme s tím určitě něco udělat. Na druhou stranu bod zlatý, protože ke konci jsme hráli dlouho v oslabení včetně oslabení pět na tři. Myslím si, že díky tomuto jsme mohli ke konci klidně i prohrát. V prodloužení jsme zase měli přesilovku čtyři na tři, tam byla škoda, že jsme neproměnili dvě gólové šance. Zhodnotil bych to tak, že to byl krásný zápas se smutným koncem pro nás, na druhou stranu ale zlatý bod s Prostějovem."

Aleš Totter (LHK Jestřábi Prostějov): „Každá výhra se počítá. Z dneška bereme dva body a ukáže se na konci soutěže, jestli nám nebude ten poslední chybět. Myslím si, že jsme první třetinu měli vyhrát výraznějším rozdílem. Ve druhé třetině začal hrát soupeř jednoduše a my jsme tam měli nějaké propadnutí. Nedostávali jsme se do forčekingu a byli jsme všude daleko. Ve třetí třetině to bylo o tom, zda vyrovnáme. To se nám podařilo, navíc jsme dostali ještě šanci jít do vedení v přesilovce 5 na 3, ale té jsme nevyužili. Přesilovky ve finální části nevyšly ani jednomu týmu. V nájezdech jsme prokázali šikovnost a podržel nás Ondra Bláha v bráně. Jsme rádi za vítězství, navíc když teď týden nehrajeme. Radost kluků je stejná, jako za tři body, vždyť to bylo malé derby. Dnes byli výborní naši fanoušci. Je těžká doba, každý se rozmýšlí nad tím jít někam, kde je hodně lidí. Musím jim proto poděkovat, že chodí a podporují nás. Jsme rádi, že máme takové fanoušky.“