Hokejová divočina na závěr, Most a Šumperk si proti sobě otevřely střelnici

Martin Schwarz, středa 26.3.2014
Naposledy a zběsile. Přesně tahle slova vystihují utkání, které tým s drakem na prsou odehrál ve sluji severočeského Mostu. Šumperk už pojistil před duelem s Baníkem svou pozici v tabulce, a tak mohl zkusit v samotném závěru sezónu ještě vylepšit své pohodové naladění z předchozích klání. Divokost duelu nabídla hned první třetina, úvod střetnutí okořenilo pět branek a Most vedl po prvních dvaceti minutách nad Salithem 3:2. Útočně a pohodově vyladěný průběh pokračoval, při konci druhé periody svítilo na světelné tabuli skóre 7:4 a bylo jasné, že tento styl oběma týmům lahodí. Závěrečná část začala v daleko poklidnějším tempu, přítomní diváci několik minut čekali na výraznější možnost. Šance přišly až v přesilových hrách, ale ani ty už změnu stavu nepřinesly. Most vítězí výsledkem 7:4 a Draci končí sezónu 2013/2014 prohrou. Zklamaní být ale nemusí. Dosáhli konečného 9. místa tabulky, což je historický úspěch hokejového klubu ze severu Moravy.
62.kolo středa 26.3.2014
HC Most - DRACI PARS ŠUMPERK
7:4
(3:2, 4:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 2. Tauš (Čížek), 7. Bojer (Palaščák), 7. Písařík (Pavelka), 23. Zavřel, 28. Smolka (Pavelka), 39. Smolka (Nedrda, Kasal), 40. Hora – 1. Plášek (Holík), 13. Staněk (Moskal, Cink), 26. Moskal (Sedlák), 31. Žálčík (Novotný, Popelka) . Rozhodčí: Schmejkal – Štětina, Štětina . Vyloučení: 8:3 . Využití: 0:2 . V oslabení: 0:0 . Diváci: 77 . Střely na branku: . Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:3, 5:3, 5:4, 7:4 .
Horák – Havelka, Pavelka, Hora, Čížek, Machač, Kasal – Gerhát, Smolka, Písařík – Nedrda, Slavíček, Tauš – Zavřel, Sedláček, Kafan – Bojer, Čmolík, Palaščák – Sukharev
Vajner – Holík, Starý, Sedlák, Tesařík, Novotný, Gewiese – Haas, Plášek, Skouymal – Staněk, Moskal, Cink – Brunec, Žálčík, Popelka – Langr, Chomič

Hokejisté Šumperka zajížděli směrem k severočeskému městu Most s klidným svědomím a pohodovou náladou, vždyť už předchozí kolo rozhodlo o tom, že právě Draci získají primát ve skupině play-out, ani sebehorší výsledek by Salith nesesunul na nižší tabulkové pozice. Radek Kučera a jeho družina tedy zejména chtěli na ledě HC Most zakončit ročník 2013/2014, pokud možno, výhrou. Už několikrát byli příznivci šumperského hokeje svědky faktu, že ne vždy je lehké na Mostecké vyzrát.

Duely mezi Mostem a Šumperkem bývají často něčím okořeněné, průběhem výjimečné, nebo nějakým způsobem odlišné od ostatních střetnutí. Ani poslední zápas sezóny nebyl výjimkou. Kdo čekal klidný a vyčkávací hokej, asi byl překvapen, když zavítal do útrob zimního stadionu na severu Čech. Už v 1. minutě totiž bylo posunováno skóre na světelné tabuli. Karel PLÁŠEK přijal přesně přihrávku od Aleše Holíka a prostřelil gólmana Horáka po ledě – 0:1. Začátek v gólovém naladění pokračoval, nejdříve v čase 1:18 dostal touš za Vajnera Zdeněk TAUŠ, aby už na počátku 7. minuty unikli domácí do vedení, obkroužením branky slavil úspěch Jan BOJER. Jenže to nebylo vše, ještě ve stejných šedesáti vteřinách měl Most náskok dvou branek. Pavel PÍSAŘÍK našel správně na brankovišti křižnou nahrávku od Pavelky – 3:1. Gólové ovoce první části pak uzavřel hokejista Šumperka, kombinační akci zakončil do sítě Aleš STANĚK - 3:2

Pohodová hokejovost a útočný rytmus panoval také na počátku druhé části. Sotva stihla časomíra přičíst první vteřiny, zapsal se do statistik přesným zásahem Marek ZAVŘEL, jenž ve 23. minutě určil stav 4:2 pro Mostecké. Že souboj bude i nadále pokračovat s přísunem gólů, potvrdil na opačné straně druhou využitou přesilovkou Draků Patrik MOSKAL - 4:3. Diváci v hledišti nemuseli čekat na další zásah příliš dlouho, běžela 28. minuta, když Pavel SMOLKA projel většinou kluziště a přesně zakončil do hostující sítě – 5:3. Začínalo se zdát, že do poloviny základní hrací doby už nebude muset být skóre přepisováno, opak byl pravdou. Individuální akci až do branky nasměroval šumperských odchovanec Lukáš ŽÁLČÍK - 5:4. Do konce druhé periody padly ještě dva úspěchy, její autoři pak nesli domácí jméno, konkrétně na stav 6:4 upravil Pavel SMOLKA, aby hned po něm sedmý kotouč do sítě Šumperka namířil Daniel HORA.

Pokud porovnáme začátek třetí části s předchozími dvěma třetinami, pak diváci zažili opravdu dlouhé pasáže bez nějakého gólu. Hned v úvodu poslední periody byl sice vyloučen Nedrda, jenže jeho faul nedokázali Šumperští potrestat. Žádný z celků potom netvořil výraznější příležitosti, v 50. minutě Aleš Staněk nepropasíroval kotouč mezi betony Lukáše Horáka. Jako by došel oběma mužstvům pomyslný střelecký prach na hokejkách, početní výhodu neproměnili ani Mostečtí. Jestliže bylo v očekávání více vstřelených branek, nestalo se. Konečné skóre zápasu Most – Šumperk zní 7:4 a Baník dokázal v hokejové divočině přestřílet Draky.