Havířov je jediný tým, který draci nedokázali v základní části porazit

Dominik Mihailescu, Martin Schwarz, sobota 10.1.2015
Velice vyrovnané utkání mohli sledovat diváci na Zimním stadionu v Šumperku. Draci do utkání vstoupili dobře. V 5. minutě se dokázal prosadit Aleš Staněk po přihrávce Patrika Moskala. Mač pokračoval ve velice vyrovnaném tempu. Ve 14. minutě skóroval, po nádherném pasu Antonína Pechance, Daniel Graca. V žádné z dalších period se nepovedlo ani jednomu z týmů skórovat. V prodloužení Šumperk přišel o Tomáše Sedláka, který dostal osobní trest. Duel doputoval až k samostatným nájezdům, ze kterých vyšel lépe Havířov. Jediný samostatný nájezd proměnil Jakub Šlahař. Šumperští hráči trefili při trestných stříleních dvě tyčky. Na severu Moravy tedy zůstal pouze jeden bod. Nejlepším hráčem zápasu ze strany šumperských draků byl vyhlášen VLADISLAV KOUTSKÝ, který výrazným výkonem pomohl domácímu celku k získání alespoň jednoho bodu.
42.kolo sobota 10.1.2015
DRACI PARS ŠUMPERK - HC AZ Havířov 2010
1:2sn
(1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 5. Staněk (Žálčík, Moskal) – 14. Graca (Pechanec, Klimša), rozh. náj. Šlahař. Rozhodčí: Kubičík - Adamec, Poruba. Vyloučení: 6:5, navíc Sedlák (SUM) 10 minut OT. Bez využití. Diváci: 1372. Střely na branku: 32:37. Průběh utkání: 1:0, 1:1.
Koutský – Holík, Slavík, Gewiese, Sedlák, Novotný, Drtil, Bail – Velecký, Plášek, Haas M. – Žálčík, Moskal, Staněk – Popelka, Berger, Brunec – Rimmel, Haas R., Vachutka
Daneček – Foltýn, Krisl, Bezuška, Ledňák, Ostrčil, Repe, Graca, Bahounek – Tomi, Šlahař, Jiránek – Klimša, Pechanec, Sztefek – Fořt, Maruna, Chmielewski – Loskot

Po nezdařilé bitvě na ledě Slovanu Ústí nad Labem, se Salith Šumperk přesunul zpátky na domácí kluziště. Ve vlastním prostranství draky nečekala snadná úloha, pod vrcholky Jeseníků totiž zavítal vyzyvatel, jehož mužstvo Radka Kučery a Jaromíra Jindřicha prozatím neporazilo. Havířov byl naposledy modrožlutými přemožen ještě pod záštitou hokejového období 2013/2014, konkrétně výsledkem 3:0.

Hned úvodních dvacet minut nabídlo divákům na slušně zaplněných tribunách svižný hokej po všech směrech, ani jeden z mančaftů neváhal poslat několik útočných pozdravů na každého z gólmanů. Prvotní nahození na klec bývalého šumperského strážce svatyně Lukáš Danečka sice nevyšla, avšak běžela na světelné tabuli teprve 5. minuta utkání, když kotouč propasíroval a většinu stojících na tribuně rozradostnil domácí forvard Aleš STANĚK, jenž si svůj zásah vysloužil po přihrávce od parťáka Lukáše Žálčíka – 1:0. Jenže Havířov nechtěl čekat s odpovědí dlouho. Časté snažení Azetu a mnoho práce pro Vladislava Kotouského nakonec vyústilo ve vyrovnávací počin. Daniel GRACA se stal důvodem, proč ve 14. minute točila šálami nad hlavou i skupinka fanoušků z východu České republiky – 1:1. Za stejného stavu první perioda končila.

Pokud snad někomu připadlo, že zahajovací třetina nabídla málo vstřelených branek, pak jemu oku zcela určitě nelichotilo ani prostřední dějství. Střely rozhodně nechyběly, naopak. Ale oba kádry jakoby zapomněly na um v přesilových hrách, zejména Šumperk, který patří ve statistice početních výhod mezi nejlepší ligovou pětici. Když už konečně draci dostali kus černé gumy až před Danečka, vytáhl se muž v tmavě modrém trikotu některým ze svých hbitých zákroků. Poznal to v polovině základní hrací doby Aleš Holík, ten si na něm vylámal zuby. Puky do žádné ze dvou sítí nepadaly ani ve chvíli, kdy byli v poli na každé straně jen čtyři hokejisté. Třeba jako v případě závěru druhého dějství, kdy obě strany především čekaly na chybu soupeře v rozehrávce. Prostřední oddíl ani jeden přesný zásah nepřivanul, měl rozhodnout až úplný sklonek střetnutí.

Do poslední třetiny tak týmy vstoupily za nerozhodného a zároveň podle výše skóre spíše fotbalového stavu. Když hned ve 45. minutě usedl na trestnou lavici za držení protihráče Tomáš Fořt, měli domácí příležitost konečně zužitkovat dvě minuty početní převahy k dobru. Ale místo toho dokonce hostující Sztefek ve vlastním oslabení prověřil pozornost a připravenost ochránce šumperského zařízení. Zhruba o pět minutek později sice zahrozil modrožlutý útočník Michal Velecký rychlým zakončením, ovšem muž v brance Havířova ukryl neposedný touš do své rukavice. Havířovský Jiránek zhruba minutu a půl před koncem základní hrací doby ohrozil Koutského brankoviště, ale i dračí brankářská síla předvedla, jak dobrou lapačku má. Utkání mířilo do prodloužení.

Už v nastavených pěti minutách mohlo být po všem, halou se nesl obrovský hukot po příležitosti k ukončení mače. Michal Velecký ale nepřekonal v tu chvíli vystrašeného Lukáše Danečka. Došlo až na trestná střílení, v nich rozhodl úspěšně provedeným samostatným nájezdem Jakub ŠLAHAŘ a zajistil bod pro Havířovské navíc. AZ bere ze Šumperka podruhé v sezóně výhru v nájezdech, drakům musí stačit tentokráte jediný bodík.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Jinak se hraje Havířovu, který má klidnou pozici na postup do play-off, jinak se hraje nám, když bojujeme o vyřazovací boje. Havířov nás v mnoha částech duelu přehrával, to nemůžeme popřít. Ale kdo ví, jak by vše skončilo, kdybychom využili i další možnosti v první a druhé třetině. Pak se nám vůbec nelepily kotouče na hokejku a závěr byl takový nemastný neslaný. Naopak i šance v prodloužení, ty si zasloužily proměnit. Při samostatných nájezdech nás srazila smůla. Dvě trefené tyčky to jen dokázaly, je škoda úplného závěru utkání.

Jan Daneček, AZ Havířov: Byl to hodně zajímavý zápas z obou stran, chyběly mu akorát branky, jinak snad vše obsahoval. My měli většinu zápasu takovou menší herní převahu, vzhledem k důraznému stylu hry určitě lze tvrdit, že jeden gól na každé straně v základní hrací době je málo. V prodloužení pak domácí Šumperk neproměnil šanci, nájezdy jsou hodně o štěstí, což každý ví. Draci si asi špatně navrtali branky před začátkem nájezdů, protože trefili dvě tyčky. Jinak šlo o moc dobré střely, které by jinak určitě skončily gólem. Štěstí se dnes přiklonilo k nám, už podruhé jsme tu vyhráli na nájezdy a proti drakům se nám letos opravdu dařilo.