Euforie zaplavila Tyršův stadion, Draci sundali favorita favoritů

Jaroslav Svoboda, Zuzana Košťálová, sobota 15.9.2012
Š u m p e r k - Naprostá euforie, šílenství zaplavilo Šumperk. Draci po patnácti letech opět porazili Mladou Boleslav, a i když se vyhlásila prohibice, tak diváci mohli ze zimního stadionu odcházet "opojeni" tím nejsilnějším alkoholem - vítězstvím Draků nad hvězdami našlapanou Mladou Boleslaví. Šumperk přitom v zápase vedl již 3:0, když na trefy Karla Pláška a DENISE KINDLA navázal nakonec vítěznou trefou obránce Jiří Suchý. Hosté sice vzápětí snížili Výborným, a ve třetí třetině i šťastnou trefou Mikulíka, jenže heroický a strhující výkon domácích slavil úspěch.
2.kolo sobota 15.9.2012
DRACI PARS ŠUMPERK - BK Mladá Boleslav
3:2
(1:0, 2:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 11. Plášek (Vrdlovec, Staněk), 23. Kindl (Haas, Pastor), 37. Suchý (Pastor, Červenka) - 37. Výborný (Chaloupka, Jindra), 49. Mikulík (Loskot). Rozhodčí: Mrkva - Adamec, Poruba. Vyloučení: 5:5, navíc Demel (MBL) 10 minut zákrok v oblasti hlavy a krku. Využití: 1:0. Diváci: 1261. Střely na branku: 20:31. Průběh utkání: 3:0, 3:2.
Štůrala - Holík, Suchý, Sedlák, Tesařík, Pastor, Vrána, Gewiese - Staněk, Vrdlovec, Plášek - Červenka, Kindl, Haas - Blinka, Hlinka, Stoklasa - Cink, Skoumal. Trenér: Radek Kučera.
Lakosil (37. Will) - Chaloupka, Jindra, Němeček, Kasík, Pojkar, Drábek, Šmach, Beňovič - Nouza, Hrdel, Pabiška - Mikulík, Výborný, Vrbata - Demel, Kafka, Jiránek - Loskot, Lenc, Rys. Trenér: František Výborný.

Před začátkem samotného zápasu jsme mohli sledovat zahajovací ceremoniál, kdy se na led dostavil prezident klubu pan Ing. Vladimír Velčovský a vzal si úvodní slovo. Společně s prezidentem klubu přišel starosta města Šumperka pan Mgr. Zdeněk Brož, který také vhodil čestné buly.

První zákrok si připsal Štůrala již dvacet sekund po začátku úvodní třetiny. Testovací střelu na něj vyslal Tomáš Nouza. Od té doby se mladoboleslavští hráči usadili v útočném pásmu. I přesto dokázal v sedmé minutě zahrozit Adam Červenka, který vyslal takový „dloubák“ od modré čáry a donutil tak k prvnímu zákroku i Vlastimila Lakosila.

Ačkoliv si hráči Mladé Boleslavi vytvořili velký tlak a Draky prakticky k ničemu nepustili, úvodního gólu duelu se nedočkali. Jenže Středočeši nechali otevřená zadní vrátka a do útoku se tak dostalo trio Staněk, Vrdlovec a Plášek. A Karel PLÁŠEK byl také na konci celé akce a vsítil tak vůbec první gól Draků v sezóně 2012/2013. Po této brance se Draci začali Mladé Boleslavi vyrovnávat. K nebezpečné šanci se dostal útok Hlinka-Blinka-Stoklasa a Lakosil se musel mít hodně na pozoru. Bruslařům nestačily ani dvě přesilové hry ke vstřelení vyrovnávacího gólu.

V jakém tempu Draci opouštěli kluziště po první třetině, v takovém pokračovali i v té druhé. Šumperk se ve 23. minutě usadil v útočném pásmu a motal hlavy boleslavským obráncům. Po střele Pastora od modré lajny a následné teči Haase, nedokázal Lakosil udržet kotouč a k dorážce se dostal Denis KINDL. Ten nekompromisně poslal Draky do dvoubrankového vedení. Ale hostující hráči neztráceli hlavu a zkoušeli překonat Štůralu ze všech možných pozic. Jednu takovou si po díře v šumperské obraně vytvořil Jiří Rys, kterému se odkryla domácí svatyně. Jenomže Štůrala svým dalším skvělým zákrokem dokázal střelu zlikvidovat a kotouč ukryl do své náruče.

Recept na vstřelení branky nenašli ani Vrbata s Pabiškou. Jejich pokusy končily na výtečném Štůralovi. Potom ale samostatným únikem zahrozil David Výborný. Jenomže jeho akce znovu ztroskotala u Tomáše Štůraly. Na druhé straně se do šance dostal Hlinka s Cinkem. Hlinka na útočné modré rukou zpracoval vysoký lob od Sedláka a rychlou bekhendovou přihrávkou hledal před brankou Cinka. Ten však bránu přestřelil. Draci se ve druhé třetině dočkali i třetího gólu, kdy se v přesilovce 4 na 3 dostal k puku Pastor. Nejdřív to vypadalo, že neví co s ním, ale po dlouhém rozmýšlení vyslal přesnou nahrávku na Jiřího SUCHÉHO a ten přesně vystřelil do protipohybu Lakosila.

Tento fakt donutil trenéra Františka Výborného ke střídání brankářů a do branky Mladé Boleslavi se postavil Roman Will. A Středočeši se brzy dočkali své první branky utkání. Puk si vyvezl až k útočné lajně David VÝBORNÝ a na Štůralu vyslal přesně mířenou ránu. Na tento pokus už byl domácí brankář krátký a Výborný trefil levý horní růžek šumperské klece. Mladá Boleslav se tak rázem dostala znovu do hry. Do konce třetiny to opět byli hosté, kdo diktoval tempo hry.

V úvodu posledního dění ukázala Mladá Boleslav, že o body se chce ještě porvat, a uzamkla Šumperk v obranném pásmu. Jenomže o šance se připravila vyloučením ve vlastních řadách a tlak opadl. Do první nebezpečné šance třetiny se dostali Draci. K volnému kotouči v útočném pásmu se protlačil Daniel Vrdlovec a pospíchal na Willa. Pokoušel se o kličku na vyrážečku. Roman Will si tuto situaci pohlídal. O napínavost utkání se ještě následně postaral Milan MIKULÍK, který projel nenápadně šumperskou obranou a mezi betony, trochu se štěstím, vstřelil kontaktní gól.

Mladoboleslavští hráči se tlačili do brány, ale jejich pokusy mířily buď přímo do Štůraly anebo těsně míjely konstrukci brány. Těsně před vypršením oslabení Mladé Boleslavi vytvořil obrovskou příležitost Karel Plášek. Vybojoval pásmo a následně vyslal přihrávku na Staňka, který prodloužil až na Vrdlovce. Ten se postaral o velký závar před Willem, ale Vrdlovcovi se nepodařilo kotouč do brány protlačit. Nepříjemní byli na druhé straně v útoku Pabiška s Výborným. Výborný vyslal zpoza brány přihrávku k tyči na Pabišku, ale Štůrala nakonec skákající kotouč zkrotil. Aby Mladá Boleslav dokázala utkání ještě vyrovnat, hodně otevřela obranu. Toho využil Plášek s Vrdlovcem a pelášili 2 na 1. Will však stihl včas sklapnout betony a kotouč si pohlídal. Sedmnáct sekund před koncem základní hrací doby to František Výborný zkusil ještě se šesti hráči na ledě. Ale důraz v obraně Draků nedovolil už žádnou šanci a tak se Šumperk postaral o překvapení druhého kola.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Musím poděkovat celému týmu, Tomášem Štůralou na úvod až po posledního hráče na soupisce. Mladá Boleslav možná byla hokejovější, ale my jsme do toho dali více srdíčka, bojovnosti. Ale musíme jít zápas od zápasu, Písek bude hodně nepříjemný.
František Výborný, BK Mladá Boleslav: Čekali jsme, že to bude těžký. Bohužel prohrávat 3:0, to už se těžko obrací, v tomhle prostředí a s takovým nadšením, v jakém soupeř hrál. Jinak to bylo typické utkání ze začátku sezóny, domácí cítili motivaci proti celku, který ještě vloni hrál extraligu. Atmosféra mi tu připomínala Vsetín z dob, kdy jsem tam jezdil se Spartou.