Draky v Písku odstřelil gól inkasovaný ve vlastní přesilovce

Jaroslav Svoboda, sobota 6.10.2018
Očekávání velmi náročného utkání proti silnému soupeři se v Písku naplnily. Domácí hokejisté ustáli zásluhou výborného Martina Hausera drtivou většinu šumperských akcí. Dlouho nerozhodný duel pak rozlouskla poslední třetina, ve které Písek urval cenné vítězství gólem kapitána Parýzka během vlastního oslabení. Souboj dvou předních celků svých druholigových skupin tak tentokrát vyhrál mladý a ambiciózní tým z Písku. První místo v rámci skupiny Východ ale šumperští hokejisté i přes prohru uhájili, poněvadž ani Valašské Meziříčí nedokázalo na jihu Čech bodovat.
8.kolo sobota 6.10.2018
IHC Písek - DRACI PARS ŠUMPERK
2:1
(1:1, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 6. Jabůrek (Polata, Sýbek), 48. Parýzek (Sýbek, Polata) - 11. Vorobjev (Ostřanský, Pokorný). Rozhodčí: Šindel - Horažďovský, Zimmermann. Vyloučení: 4:1. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 315. Střely na branku: bude doplněno. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.
Hauser – Turek, Suda, Parýzek, Červinský, Houdek, Hanus, Pelant – Sýbek, Rod, Polata, Koupal, Volf, Marcilis, Strnad, Bílek, Jabůrek, Pixa, Novák
Kristín – Kužílek, Gewiese, Drtil, M. Haloda, Řezáč, Sedlák – Pokorný, Romančík, Hroch, Vachutka, Urban, Plášek, Antonov, Vorobjev, Kočica, Ostřanský

Daleká cesta na jih Čech byla první zatěžkávací zkouškou hracího dne, ta druhá přišla s úvodním buly duelu proti Písku. Ten se znovu mohl spolehnout na výtečný výkon brankáře Hausera, což se později ukázalo jako jeden z hlavních faktorů píseckého vítězství.

Domácí nezačali špatně, připsali si několik šancí a v šesté minutě i skórovali. Po souhře Sýbka s Polatou se prosadil Roman Jabůrek. Rychlá trefa ale hosty do kolen nesrazila. Draci mohli srovnat zásluhou Michala Romančíka, ale ten se v gólové pozici neprosadil. Uspěl až ruský chasník Dmitrij Vorobjev, který těžil z dobré práce dvojice Ostřanský - Pokorný. Bylo vyrovnáno a Draci měli rázem převahu.

Jenže do cesty se šumperským plánům na bodový zisk postavil devatenáctiletý mladíček v písecké brance Martin Hauser. Do konce třetiny pokryl nepříjemný pokus Marka Halody, neuspěl ani v samotném závěru úvodní dvacetiminutovky Jonáš Kočica. Ještě více práce měl domácí gólman v prostřední třetině.

Z Pláškova vypíchnutí ještě střelecký pokus nevyplynul, kapitán Gewiese ale o chvíli později prověřil vyrážečku píseckého brankáře. Na druhé straně se udržoval v provozní teplotě i Matej Kristín, který pokryl dva nepříjemné pokusy domácích. Blízko vedoucí trefě byl Šumperk v polovině zápasu. Pokorného bombu Hauser vyrazil, Ostřanský ale ani z dorážky na brankáře domácích nevyzrál. Drakům do vedení nepomohly ani první dvě přesilovky v zápase.

Rozhodnout tak musela třetí třetina, pokud tedy nemělo utkání dospět do prodloužení. Hned v jejím úvodu se opět dostal do centra dění Rus Vorobjev, ale tentokrát jeho záměr již Hauser přečetl. Ve 48. minutě se při vyloučení Bílka rýsovala šumperská šance na klíčový úder v utkání, ale bohužel udeřilo na druhé straně. V přesilové hře si nechala elitní formace Draků pláchnout Polatu, Sýbka a Parýzka, tedy oba asistenty i samotného kapitána domácích, a právě Martin Parýzek prostřelil Kristína.

Tlak hostů poté znovu vzrostl, opět mohli Draci hrát i přesilovou hru, v závěru zkusili i power-play, ale vyrovnání se na zimním stadionu na břehu řeky Otavy nedočkali. Šumperk tak podruhé v sezóně opouštěl led jako poražený celek, v Písku pak dokonce počtvrté v řadě. Na čele ligové skupiny ale setrvává i nadále.

Jozef Zavadil (Draci Šumperk): Celý zápas hrajeme jako smyslu zbavení na jednu branku, posíláme jednu střelu za druhou. Ale k čemu to je, když nedáme góly. Jsem z toho na mrtvici. Místo abychom šli s pukem do hloubky, tak okamžitě ze všeho střílíme, to není dobré. Nejhorší na dnešní prohře je, že jsme opravdu byli lepší a Písek nás nepřehrával. Však si taky domácí radost užili dosyta. Ještě když náš tým nastupoval do autobusu, tak Písečtí s fanoušky slavili. Mužstvo hrálo bez rozumu a bez myšlenky, nemohu říct nic kladného.