Draci vysoko prohráli, desetigólový příděl se však nekonal

Petr Matěj, Daniel Vodák, pondělí 22.2.2010
C h r u d i m - Šestá minuta a na ukazateli svítí stav 5:0 pro domácí. Naprosto hororový start měli šumperští hokejisté do nic neřešícího utkání v Chrudimi. Po čtvrté brance vystřídal při premiéře v dračím dresu Čiliaka junior Misiorz. Šumperští hokejisté se poprvé prosadili až ve 25. minutě, kdy se přesně trefil Aleš Holík. To bylo ze strany Draků ale na dlouhou dobu vše a domácí nebezpečně navyšovali skóre až na 9:1. Poslední tři minuty však patřili hostujícím hráčům. Nejprve po individuální akci Pekr, poté podruhé v utkání Holík a na 9:4 pak snížil sedm sekund před závěrečnou sirénou junior Drtil, který tak zaznamenal premiérovou trefu v seniorské kategorii. Nutno podotknout, že tímto utkáním pohasly i ty poslední teoretické naděje na udržení a můžeme tak se stoprocentní jistotou konstatovat, že s Havířovem sestupuje do druhé ligy právě Šumperk.
p-out pondělí 22.2.2010
HC Chrudim - DRACI PARS ŠUMPERK
9:4
(5:0, 2:1, 2:3)
Branky a nahrávky: 1. Blažek (Šeda), 2. Zadina (Martinec, Toužimský), 4. Šeda (Blažek), 6. Král (Charousek, Buchtele), 6. Rákos (Buchtele), 33. Zadina (Martinec, Toužimský), 33. Buchtele (Král, Charousek), 41. Drtina (Malinský), 50. Fořt (Král) - 25. Holík (Orsava), 58. Pekr, 60. Holík (Podešva, Orsava), 60. Drtil (Velecký, Červenka). Rozhodčí: Horák - Čížek, Špringl. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:0. V oslabení: 2:0. Diváci: 530. Střely na branku: 58:31. Průběh utkání: 5:0, 5:1, 9:1, 9:4.
Landsman (od 33. Němec) - Blažek, Buchtele, Charousek, Drtina, Fořt, Klejna, Král, Malinský, Martinec, Mocek P., Mocek D., Radil, Rákos, Semorád, Toužimský, Vágner, Varga, Zadina, Šeda, Žák.
Čiliak (od 6. Misiorz) - Drtil, Červenka, Fryč, Haas, Hlavsa, Hoďa, Holík, Novotný, Ondráček, Orsava, Pekr, Podešva, Prokopec, Skoumal, Svoboda, Velecký, Šafařík.

Chrudimští hokejisté v rozhovoru po utkání řekli, že měli v plánu na svého soupeře vlétnout a nutno podotknout, že se jim toto předsevzetí podařilo naplnit nad očekávání. Čiliak se nestačil ani pořádně rozchytat a musel lovit černou pryž ze své sítě. Po necelé minutě hrací doby zužitkoval přesnou přihrávku od Jana Šedy Tomáš Blažek a nedal brankáři Draků sebemenší šanci – 1:0. Sotva začala druhá minuta, Čiliak inkasoval opět. Mezi úspěšné střelce se po ukázkovém důrazu před bránou zapsal Marek Zadina a Orlice vedly v poměru 2:0. Nápor domácích neustával a Čiliak měl obrovské štěstí, že z následující akce neinkasoval znovu. Ono zmiňované štěstí se nezdrželo u šumperského brankáře na dlouho. Role z první branky si tentokrát Tomáš Blažek s Janem Šedou prohodili a svou první branku v utkání tak vstřelil i nejproduktivnější hráč Orlic – 3:0. Na konci 5. minuty byli blízko vstřelení branky hráči Salithu, ale Landsman byl proti a Haase vychytal. Že se šumperskou obranou nebylo zřejmě něco v pořádku, dokázal Lukáš Král, který navýšil náskok Chrudimi už na čtyři branky – 4:0. S touto brankou skončilo mimo jiné i trápení Čiliaka, který dle mého názoru pochyboval, zda-li před ním vůbec nějaká obrana byla. Do branky se nastěhoval junior Misiorz a všichni přítomní byli zvědavi, jak si za děravou obranou povede. Nová tvář v kleci hostů se nestačila ani pořádně rozkoukat a inkasovala také. Daniel Rákos přešel přes 2 obránce a následně prostřelil Misiorze mezi betony. Po necelých šesti minutách tak svítil na světelné tabuli stav 6:0. Milovníkům rekordů tak svitla naděje na „senzaci“ po základní hrací době v poměru 60:0, ale šlo spíše o matematické předtuchy, které měly ke skutečnosti hodně daleko. Klejna s Martincem mohli přidat další trefu na šumperské konto, jenže Misiorz jejich šance zeliminoval. Následovalo vyloučení Daniela Rákose a Šumperští dostali šanci vstřelit svou první branku v utkání. S přesilovkou však naložili velmi bídně a v podstatě se nedostali do zakončení. Minutu po návratu Rákose na led, si vzal puk Matěj Pekr a svou ukázkovou střelou zpoza obránce orazítkoval břevno chrudimské klece. Já osobně jsem čekal, že Draci začnou více riskovat a budou se snažit do konce třetiny vstřelit jednu, dvě branky, jenže opak byl pravdou. Radil svou ranou pořádně vystrašil Misiorze, který vůbec nevěděl, kde má puk. Jak se nakonec ukázalo, puk poskakoval na brankové čáře, ale nepřeskočil ji. Do konce první periody zbývalo něco málo přes 2 minuty a nic zvláštního či nebezpečného se už nestalo. Orlice si tak nesly do kabin luxusní pětibrankový náskok.

Že je utkání rozhodnuto, muselo být všem přítomným více než jasné. Velkým otazníkem tedy zůstávalo, jaký styl hry Draci zvolí po první třetině, která skončila hrůzostrašným debaklem. Orlice v tom měli jasno. Chtěly přidat co nejvíce branek a odměnit diváky za projevenou přízeň. K vidění tak byly situace, kdy by za vyrovnaného stavu každý hráč střílel, ale vzhledem k jasnému vývoji byla místo střely zvolena přihrávka a alespoň z pohledu chrudimských hráčů se začalo hrát především pro oko diváka. Na obranu zapomínali i Chrudimští a nejlepším možným způsobem je potrestalo duo Orsava, Holík, který stál na konci pohledné kombinace a zkorigoval stav na 1:5 z pohledu Draků. Vstřelená branka hráče z Moravy evidentně probudila a ti se začali více tlačit do zakončení. Vše ale zhatil faul Veleckého. V přesilovce se Chrudimi nedařilo a Šumperk se bez problémů ubránil. Matěj Pekr byl zřejmě zvědavý, jaké to asi na trestné lavici je a místo toho, aby se Veleckého optal, rozhodl se, že okusí prostředí určené pro hříšníky vlastní zkušeností. Orlice tak mohly přidat další branku, namísto toho ale Buchtele zbytečně fauloval a hrálo se ve čtyřech na obou stranách. Ve chvíli, kdy skončil trest zvědavci Pekrovi, se dostali do přečíslení Martinec se Zadinou a nacvičená kombinace nesla své ovoce v podobě další vstřelené branky – 6:1. Šestá branka v šumperské síti přinesla další změnu v bráně. Tentokrát šlo o změnu v brance chrudimské a Landsmana vystřídal Martin Něměc. Neuběhla ani minuta a hříšník Buchtele, který naskočil z trestné, nedal při dorážce Misiorzovi šanci – 7:1. Pět minut před druhou sirénou mohl přidal další trefu Lukáš Radil, ale Misiorz se nenechal zahanbit a bravurně jasnou gólovku chrudimského hráče, chytil. V posledních pěti minutách se kupodivu nic nestalo a druhá třetina se v poklidu dohrála. Přítomné diváky už zajímala jediná věc a to, zda-li se podaří Orlicím nasázet svému soupeři pověstných deset branek a zcela potupit výkon obrany hostů.

No, nevím jakým slovem charakterizovat výkon obrany Draků z úvodu třetího dějství. Marek Drtina si řekl o kotouč a projel celou obranou linií jako na tréninku mezi kuželi. Následně našel mezírku mezi betony šumperského brankáře a bravurně vykročil k dosažení deseti branek v soupeřově síti – 8:1. Utkání dostalo nový náboj a i domácí hráči cítili velkou šanci na vstřelení deseti branek. Salith také pochopil, o co Chrudimi jde, a začal evidentně více bruslit. Martin Němec poté musel čelit několika slušným střeleckým pokusům v podání šumperských Draků, ale těm to do chrudimské klece příliš nepadalo. Ba naopak, šumperská obrana zapomněla na zadní vrátka při přesilové hře a výsledkem byla devátá branka, tentokrát v podání Patrika Fořta - 9:1. Do konce v tu chvíli zbývalo celých 10 minut a diváci si hlasitě žádali „Deset!“ branek v šumperské kleci. Šance střídala šanci a to na obou stranách, jenže dominovali brankáři nebo štěstí. Dvě minuty před koncem se vhazovalo po levici Martina Němce a za hosty se na buly postavil Matěj Pekr. Ten vhazování vyhrál a prosmýkl se až před chrudimského brankáře, kterého obešel také a v ekvilibristické pozici zasunul puk za Němcova záda – 9:2. Orlice vrhaly všechny síly do útočení a zapomněli tak trochu na obranu. Aleš Holík tuto nedůslednost záhy potrestal a nechytatelnou ranou od modré nedal Němcovi sebemenší šanci – 9:3. Do konce zbývá 7 vteřin a červené světlo za Martinem Němcem se rozsvěcí znovu. Tentokrát se o to postaral Tomáš Drtil a trochu znechutil Orlicím radost z vítězství a zároveň alespoň kosmeticky upravil konečný stav utkání na 9:4. Nic se ale nezměnilo na faktu, že i Chrudim zahájí příští ročník v 1. české hokejové lize, zatímco Draci budou opět minimálně rok o postup do druhé nejvyšší české hokejové ligy bojovat.

Pavel Rohlík, trenér HC Chrudim: "Bylo to povinné vítězství, jelikož přijelo spoustu juniorů, kteří hrají 1. juniorskou ligu. Výborně jsme začali, dali rychlé góly a netrápili se, což je docela důležité. V závěru jsme ztratili koncentraci a zavařili to Němcovi. Samozřejmě jsme rádi, že jsme tu soutěž zachránili, ale je to play – out, takže celková spokojenost určitě není. Závěry z toho budeme vyvádět časem, ale hlavně chci poděkovat lidem, že i když jsme zklamali, že při nás zůstali a pomohli nám při těch důležitých zápasech. Udělali jsme dobrou šňůru vítězných zápasů, čili děkujeme divákům, že nám pomohli to udržet."

Radek Kučera, sportovní manažer Salithu Šumperk: "Dnes jsme dostali čtyři rychlé góly a bohužel jsme již nebyli schopni vyrovnat. Ta druhá a třetí třetina byla již lepší, ale Chrudim hrála to, co potřebovala a co ji stačilo."