Draci vstoupili do sezóny vítězně, porazili polskou juniorku 7:3

Jaroslav Svoboda, čtvrtek 11.8.2016
První utkání sezóny mají Draci za sebou, nutno dodat, že úspěšně. Po počateční přetahované s polskou juniorskou reprezentací převzal Šumperk iniciativu a konečný výsledek 7:3 je ještě pro zahraniční celek lichotivým. Dvěma góly v zápase se blýskl TOMÁŠ SEDLÁK, brankově se prosadili i odchovanci Cink, Vachutka a novopečený kapitán Matějka. Draci o svém vítězství rozhodli během druhé třetiny, kterou vyhráli 5:2. V pátek 12. srpna se tak Šumperk střetne s Porubou o postup do finále ostravského turnaje.
Turnaj čtvrtek 11.8.2016
Reprezentace Polsko U20 - DRACI PARS ŠUMPERK
3:7
(1:1, 2:5, 0:1)
Branky a nahrávky: 19. Skrodziuk (Jeziorski), 30. Zygmunt (Gościński), 39. Jeziorski (Krok) – 16. Hradil (Langr), 29. Sedlák (Hroch), 30. Cink, 34. Matějka (Fischer), 37. Vachutka (Hroch), 40. Sedlák (Ostřanský), 60. Ostřanský. Vyloučení: 6:3, navíc Zielinski (P20) a Jurík (SUM) 2+2 minuty hrubost. Využití: 0:2. Diváci: 50. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:5, 3:5, 3:7.
Lewartoeski – Wysocki, Chorążyczewski, Michalowski, Musioł, Zieliński, Nowak, Krok, Bizacki – Gościński, Skrodziuk, Zygmunt, Pomianek, Paś, Olszewski, Jeziorski, Jarosz, Krežołek, Sroka, Bichta, Filip, Gorzycki
Zavadil (30. Slezák) – Sedlák, Ďurkáč, Janota, Hradil, Řezáč, Drtil, Tomek, Navrátil – Skopal, Hroch, Vachutka, Langr, Ostřanský, Jurík, Cink, Matějka, Fischer, Panáček, Pavlovský

Již od úvodních minut prvního zápasu sezóny to byli šumperští hokejisté, kdo měl na porubském ledě navrch. Ale proti polské juniorce se nedokázali během prvních pokusů prosadit, když Drtil ani Vachutka ve svých šancích neuspěli. Na konci páté minuty byl pak vyloučen za podražení nový kapitán týmu Jan Matějka, jenže i tak to byl zase Vachutka, kdo mohl zakončovat, ale na pravém křídle minul branku Lewartoeskiho.

I přes herní převahu Draků byla chvílemi patrná absence pravidelnější přípravy týmu na ledě. V dalších střeleckých pokusech pak neuspěl ani Drtil a ani Fischer, který z levého křídla po rychlé souhře pálil, ale jeho pokus polská obrana srazila do ochranné sítě. Již předtím po tečované ráně jednoho ze šumperských zadáků zazvonilo břevno Lewartoeskiho branky.

V další akci pak Matějka u mantinelu vybojoval kotouč pro Drtila, aby souhru šumperských odchovanců zakončil tečí těsně vedle Fischer. Polská juniorka však tlak soupeře přežívala bez gólové úhony. V patnácté minutě pak polští mladící poprvé zahrozili, ale v dobré pozici střílejícího Krežołka vychytal Zavadil. Následně hráli Draci přesilovku a Hradil nejprve od modré neprostřelil gólmana soupeře, následně ale šumperští hráči rozehráli povedenou kombinaci, kterou právě Zbyněk Hradil zakončil do prázdné branky a poslal Draky do vedení.

Chvíli na to v sedmnácté minutě pálil Drtil z levého kruhu, ale Lewartoeski předvedl efektní zákrok lapačkou. Další povedený moment předvedli hosté po pár vteřinách hry, tentokrát ale v defenzívě, kdy ujíždějícího Kroka zastavil tvrdým hitem Hroch. Nicméně bylo to Polsko, kdo jako další v zápase skóroval. To Skrodziuk využil krátkého zaváhání v obraně šumperského týmu a z dorážky bekhendem dostal kotouč do sítě.

Do druhé třetiny vstoupili v náporu Draci, což bylo způsobeno dohrávanou přesilovkou, ale ani Vachutka, ani Sedlák své střely nevyužili. Pak sice hráli přesilovku i polští hráči, ale bez šancí, naopak po jedné šumperské vyzval Juríka na bitku Zieliński, ale zle pochodil. Pak si šumperští hráči vytvořili velké šance během přesilovky, která začala v šesté minutě třetiny, ale Polsko se ubránilo. Zvláště šance Matějky a Vachutky zaváněly gólem.

Až pár vteřin po skončení početní výhody se Šumperk znovu dostal do vedení, když Sedlák parádně trefil pod břevno polské branky. Jenže dlouho se svěřenci Radka Kučery z vedení neradovali, naopak Polsko velmi rychle skórovalo. A Šumperk znovu pykal za nedůslednost v obraně, když se trefil Zygmunt. Draky vývoj skóre nepoznamenal, přestřelku pak prodloužil krásnou trefou Vladimír Cink, který z první trefil šibenici branky Polska.

Do šumperské branky se pak postavil střídající Slezák, který vzápětí zase ujel na střídačku, když hlavní rozhodčí signalizoval polský trest. Signalizovaná výhoda dlouho netrvala, ale v následné přesilovce poslal tvrdý projektil od modré Navrátil, načež kotouč jen těsně minul levou tyč polské branky. Tlak šumperského týmu rostl, Matějka ani Fischer však ve svých střeleckých pokusech kotouč do sítě nedostali. Neuspěl ani Řezáč, jehož bomba minula těsně tyč soupeřovy branky. Ve 34. minutě již souhra Matějky s Fischerem slavila úspěch, když Jan Matějka propasíroval kotouč skrze betony polského brankáře.

Korigovat stav se snažil v 35. minutě polský Zygmunt, jeho rána z kruhu ale minula spojnici Slezákovy branky. Ale byli to znovu Draci, kdo se trefil. Ve 37. minutě pálil od modré čáry Vachutka, na jehož příklep nestihl Lewartoeski reagovat. Divoká druhá třetina pak pokračovala třetí polskou gólovou trefou, když ujel po levém křídle Jeziorski, jehož projektil prosvištěl až do sítě bezmocného Slezáka. Poslední slovo však měli Draci, když Sedlák druhou trefou v utkání propálil polského brankáře.

Třetí třetinu začaly oba týmy spíše opatrně, v páté minutě ale na kruzích napřáhl Drtil, jeho pokus však brankář pokryl. V sedmé minutě se po krásné souhře dostal do volného prostoru Panáček, který ještě hledal v ideální pozici Hrocha, na kterého čekala prázdná branka. Šumperský odchovanec ale nezakončil, na poslední chvíli mu hůl nadzvedl jeden z bránících hráčů.

V osmé minutě se zapotil i Slezák, který ale vychytal Olszewskiho, který se ocitl sám před brankou. I v dalších minutách dominovali brankáři, ačkoliv si na nudu nemohli stěžovat. V 51. minutě se do zakončení dostal Zygmunt a Slezák vytáhl další výborný zákrok, když vyrážečkou v pohybu vytěsnil puk mimo tyče.

V 53. minutě pak dělily šumperský tým od sedmé branky doslova milimetry, když kotouč skákal na brankové čáře, trefil tyč a dorazit se jej snažil i Ostřanský, ale polská juniorka zázrakem neinkasovala. Poslední minuty duely se pak spíš jen dohrávaly, Šumperští dost možná šetřili síly na následný duel s Porubou, soupeř pak zřejmě doplácel na zátěž dvou utkání ve dvou dnech.

I tak se do brejku dostal Jeziorski, který však nenasadil kličku ani tak brankáři, jako spíš sám sobě. Naopak Šumperk pak ještě dvakrát zahrozil, ale dočkal se až v úvodu poslední minuty. Lewartoeskiho prostřelil Milan Ostřanský, který si tak připsal první gól v šumperském dresu. Draci tak v úvodním utkání celé sezóny porazili polskou juniorskou reprezentaci 7:3.

Radek Kučera, trenér Draci Šumperk: Na utkání bylo patrné, že máme za sebou jen pár tréninků na ledě. V útoku jsme měli dost problémů, na kterých musíme zapracovat, doladit. Dobrý výkon odvedli brankáři i obránci, kteří výraznou měrou podporovali útok a podíleli se na mnoha gólech. Nicméně utkání s Porubou bude podstatně větší prověrka.