Draci vstoupili do nové sezóny porážkou, zradila je koncovka

Vanessa Vařeková, středa 14.9.2022
Úvodní kolo nového ročníku Chance ligy je za námi! Draci do něj vstoupili pasivněji, i přes velkou aktivitu domácího Vsetína ale inkasovali pouze jednou. Velkou zásluhu na tom měl především šumperský gólman Petr Hamalčík, který svůj tým několikrát podržel. Do druhé dvacetiminutovky šumperští hokejisté vletěli jako vyměnění a s velkým odhodláním vyrovnat. Nicméně ani neutuchající snaha šumperskému týmu ovoce nepřinesla. Ke vstřelení branky nepomohly ani přesilové hry. Valaši naopak dokázali odskočit na rozdíl dvou branek. Dračí letka to ale rozhodně nezabalila, jenomže recept na skvěle chytajícího Žukova nenašla. V závěrečné části se s góly roztrhl pytel. Už to vypadalo, že Draci ze Vsetína odjedou s nepopulárním kanárem, ale nakonec tomu tak nebylo. V poslední minutě zápasu snížil stav utkání na 1:6 šumperský kapitán Lukáš Žálčík a doslova v poslední vteřině upravil skóre na konečných 2:6 Tomáš Drtil.
1.kolo středa 14.9.2022
VHK ROBE Vsetín - DRACI PARS ŠUMPERK
6:2
(1:0, 1:0, 4:2)
Branky a nahrávky: 14. Klímek (Rob, Klhůfek), 32. Přikryl (Hryciow, Sihvonen), 49. Rob (Přikryl), 56. Jenyš (O. Němec, Klímek), 58. Lichanec, 59. Rob (Klhůfek, Klímek) – 60. Žálčík (Kunst, Bartoš), 60. Drtil (Průžek, Bartoš). Rozhodčí: Cabák, Grygera – Hanzlík, Kučera. Vyloučení: 8:5. Využití: 2:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 2088. Střely na branku: 43:25. Průběh utkání: 6:0, 6:2.
Žukov – O. Němec, Kajínek, Smetana, Ondračka, Jenáček, Říha, Hryciow – Berger, Lichanec, Hořanský – Klímek, Klhůfek, Rob – Š. Bláha, Přikryl, Sihvonen – Jenyš, Vítek
Hamalčík – Drtil, Eliáš, Kunst, Kadeřávek, Hrachovský, Rutar, Dudycha – Žálčík, Bartoš, Vachutka – Svoboda, Kohút, Průžek – Křemen, Šuhaj, Bernat – Jouza, Čermák, Antoníček

Do prvního mistrovského utkání nové sezóny vstoupil lépe domácí Vsetín, který působil daleko aktivněji, než tomu bylo u soupeře z Šumperku. Hned ve druhé minutě prvního dějství došlo k menší šarvátce mezi vsetínským Smetanou a šumperským Kunstem. Oba hráči tak vyfasovali menší trest za hrubost. První velkou šanci na vstřelení branky měl domácí útočník Ondračka, jenž ale trefil pouze brankovou konstrukci. Šumperští hokejisté měli od samého počátku plné ruce práce s bráněním výrazně aktivnějšího soupeře, do útočného pásma se tak dostávali spíše sporadicky. V 6. minutě nabídli Draci Valachům první přesilovou hru. Vsetínští hokejisté se okamžitě usadili před šumperskou bránou a vysílali jednu střelu za druhou. Hned dvakrát zkoušel Hamalčíka překonat finský útočník Riku Sihvonen, avšak neúspěšně. Draci nakonec odolali velkému tlaku Vsetína a oslabení ubránili. Ve 12. minutě byli diváci svědky další potyčky, která vyústila v opětovné vyloučení na obou stranách. Sihvonen s Přikrylem při hře 4 na 4 rozebrali šumperskou obranu, nakonec ale z toho nic nebylo. Následně měl Vsetín signalizovanou výhodu, při které Jenyš dokázal dostat puk za Hamalčíkova záda. Jenomže vstřelená branka nemohla být uznána, protože Draci ještě před střelou Jenyše dostali puk pod kontrolu. Sudí nakonec nařídili trestné střílení, kterého se ujal Pavel Klhůfek. Hamalčík byl ale připraven a včas dokázal sklapnout betony. Nicméně Vsetín přece jenom dokázal vstřelit první branku nového ročníku Chance ligy. Po krásné souhře Klhůfka a Roba se k puku dostal Daniel Klímek, který zakončil do prázdné brány. V posledních vteřinách první třetiny ujel do samotného úniku střelec prvního gólu, na podruhé ale na šumperského gólmana nevyzrál.

Draci do druhé části vletěli jako vyměnění. S obrovským odhodláním se vrhli do útoku, což Valachy možná trochu zaskočilo. Do velké šance se dostal nováček v šumperském dresu, Tomáš Bernat, ale Žukova nepřekonal. Hned vzápětí mohl srovnat stav utkání šumperský kapitán Lukáš Žálčík. Jeho bekhendový pokus Žukov vyrazil před sebe, kde stál Daniel Vachutka. Ani jeho dorážka však nenašla cíl. Ve 25. minutě si i Šumperk zahrál první přesilovou hru. Hned v úvodu početní výhody pálil z voleje Žálčík. Nicméně vsetínský gólman jeho střelu bez problémů zneškodnil. První oslabení Vsetín zvládl bez větších problémů. Jenomže pár minut na to poslal svůj tým znovu do čtyř David Kájínek. Okamžitě po buly vyslal tvrdou ránu na bránu Dávid Kohút, Žukov se však stihl přesunout a ránu zlikvidoval. I během druhé početní výhody byl velmi aktivní kapitán Draků Lukáš Žálčík, ale ani on nenašel na domácího gólmana recept. Obrovská snaha o vyrovnání skóre šumperskému týmu ovoce nepřinesla. Vsetín naopak zásluhou Romana Přikryla dokázal odskočit na rozdíl dvou branek. Druhá branka Valachy uklidnila natolik, že opět dokázali převzít iniciativu.

Středeční klání pro Draky ale ani zdaleka nebylo uzavřeno. Hostující celek měl pořád dost času na smazání dvoubrankového manka. V úvodu závěrečné periody dostal na modré čáře nabito Filip Eliáš. Jeho dělovku však Žukov vytěsnil betonem. Na druhé straně prověřil Hamalčíkovu lapačku Klímek. Ve 49. minutě Valaši odskočili do tříbrankového trháku. Luboš Rob nachytal zpoza brány Petra Hamalčíka, od jehož zad se puk odrazil přesně mezi tři tyče. O šest minut později se domácí mužstvo radovalo již po čtvrté. Přesilovou hru zužitkoval Pavel Jenyš, který z prostoru mezi kruhy zamířil přesně do šumperské svatyně. Pouhé dvě minuty stačili Valachům, aby vsítili pátou branku. V 58. minutě vstřelil nepopulárního „bůra“ Peter Lichanec, a to při vlastním oslabení. Draci po páté brance zůstali jako opaření a i přes oddechový čas lovili puk z brány už po šesté. Autorem šestého gólu byl důrazný Luboš Rob. Už to vypadalo, že Draci ze Vsetína odjedou s šestigólovým nášupem a bez vstřelené branky, nakonec však tomu tak nebylo. Minutu před závěrečnou sirénou snížil stav utkání na 1:6, pohlednou střelou pod horní tyč, Lukáš Žálčík. A aby toho nebylo málo, doslova vteřinu před koncem prvního klání upravil skóre na konečných 2:6 Tomáš Drtil. Oba góly draků byly vstřeleny při početní výhodě. Drakům tak první zápas nevyšel podle představ a ze vsetínského ledu odjíždí bez bodů.

Roman Stantien (VHK ROBE Vsetín): „Začátek byl klasicky náročný. Byl to první zápas a na mužstvu byl vidět menší tlak a stres. Potom to tak vypadalo. Spousta nepřesností a naivních rozhodnutí. Představovali jsme si to o něco lepší. Do druhé třetiny jsme si řekli, že vše zlepšíme a na soupeře zatlačíme. Opak byl pravdou a zápas se pro nás nevyvíjel vůbec dobře. Na konci jsme to ale zlomili, kluci se uvolnili a padalo to tam v podstatě samo. Utkání nebylo tak jednoznačné, jak ukazuje výsledek. Duel byl vyrovnaný a nebýt Žukova, mohlo být všechno jinak.“

Lukáš Majer (DRACI PARS ŠUMPERK): „Především díky závěru to pro nás byla velmi hořká pilulka. V první třetině jsme chtěli otupit tlak domácích, což se nám víceméně povedlo. Od druhé části jsme se potom začínali dobře dostávat do forčekingu a tlaku. Dalo by se říct, že jsme na domácí začali tlačit, ale bohužel jsme nebyli efektivní v zakončení. Zápas definitivně zlomila branka na 3:0, po které nastal náš kolaps. Na konci jsme alespoň dvěma góly ukázali špetku charakteru. Výsledek úplně neodpovídá našemu úsilí. Děkujeme fanouškům, kteří za námi přejeli a blahopřejeme soupeři.“