Draci tahali za kratší konec, derby ovládl Prostějov

Vanessa Vařeková, pondělí 13.2.2023
Šumperští hokejisté započali sedmizápasovou bitvu o přežití s prostějovskými Jestřáby. Už od samotného začátku byla na ledě ŠKODA arény k vidění vyrovnaná partie. Skóre se poprvé měnilo až ve druhé dvacetiminutovce, ve které se s góly doslova roztrhl pytel. Prostějov se hned třikrát dostal do vedení, Draci ale našli odpověď pouze ve dvou případech. Do závěrečné části tak měli Jestřábi o něco lepší výchozí pozici, kterou i po závěrečném tlaku Šumperka udrželi a zvítězili.
46.kolo pondělí 13.2.2023
DRACI PARS ŠUMPERK - LHK Jestřábi Prostějov
2:3
(0:0, 2:3, 0:0)
Branky a nahrávky: 27. Žálčík, 36. Vildumetz (Matěj Svoboda, Jouza) – 25. Jandus (Maruna, T. Jáchym), 29. Slanina (Ostřížek), 40. Veselý (Ostřížek, Pavelka). Rozhodčí: Bejček, Čáp – Maštalíř, Roischel. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 1172. Střely na branku: 38:34. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3.
Hamalčík – Eliáš, Drtil, Kadeřávek, Dudycha, Kunst, Hrachovský, Smolka – Průžek, Bartoš, Žálčík – Vildumetz, Nedvídek, Mácha – Slusarczyk, Šuhaj, Krejsa – Jouza, Matěj Svoboda, Š. Jelínek
Pavelka – Poledna, Kubeš, Malák, Bartko, Staněk, Pěnčík, Valenta, Hamšík – Maruna, T. Jáchym, Jandus – V. Burian, Ostřížek, Hašek – Slanina, Venkrbec, Jansa – Veselý , Illeš

Po devítidenní reprezentační pauze to v Šumperku opět žilo hokejem. Do ŠKODA arény zavítal krajský rival z Prostějova a už od prvních minut se stadionem rozléhala bouřlivá atmosféra obou táborů. Odpočatá mužstva vletěla do zápasu ve vysokém tempu a celou první dvacetiminutovku hrála vyrovnanou partii. Přesto se do patrně největší šance dostal šumperský centr David Bartoš, který se řítil zcela sám na brankáře Pavelku. Jeho bekhendový blafák ale strážce prostějovské svatyně přečetl a včas zacvakl betony. Do kabin se tak přece jenom odcházelo za bezbrankového stavu, a to především díky výborným brankářům.

Na začátku druhého dějství si hosté zahráli přesilovou hru, která ale zužitkována nebyla. To však Jestřáby mrzet nemuselo, neboť o tři minuty později poslal svůj tým do vedení Tomáš Jandus, který se před šumperskou bránou nejlépe zorientoval a kotouč dorazil do zcela odkryté brány. Draci ale nečekali s odpovědí příliš dlouho. Ve 26. minutě se puku ujal nejlepší střelec Chance ligy, Lukáš Žálčík, po levé straně ujel všem protivníkům a střelou z kruhu vymetl šibenici. Gólman Pavelka neměl proti jeho pokusu žádnou šanci. Ve 29. minutě následně vrátil vedení na stranu Prostějova Jan Slanina, jenž se po vyhraném vhazování vrhl ke kotouči a milimetrovou trefou nekompromisně zavěsil. A o několik málo okamžiků později mohlo být na hostující střídačce ještě veseleji. Do obrovské šance se dostal Jakub Illéš, na kterého zívala prázdná brána. Jeho dorážka ale trefila pouze nohy snad jediného hráče, který mu stál v cestě. Místo navýšení náskoku tak přišlo další srovnání. Ve 35. minutě našel Matěj Svoboda šikovnou přihrávkou Tomáše Vildumetze, který belskurychle otočil hru, dostal se až za prostějovskou defenzívu a střelou mezi betony skóroval. Těsně před koncem druhé periody mohl Žálčík dokonat obrat, štěstí mu ale nepřálo. Tečovaná jedovka od modré skončila nějakým zázrakem ve výstroji Jaroslava Pavelky. A v této chvíli opět zafungovalo pravidlo "nedáš, dostaneš". Necelou minutu před druhou sirénou našel Ostřížek parádní žabičkou Jana Veselého, který zamířil přesně ke vzdálenější tyči.

V závěrečné části se Draci snažili všemožnými způsoby překonat hostujícího brankáře, nicméně ani jedna střela nenašla jasně vytyčený cíl. Hon za vyrovnáním si ve druhé polovině třetí třetiny ještě zkomplikovali zbytečným faulem, Jakub Kubeš ale ve vyložené šanci trefil pouze horní tyč. Trenérskému štábu Draků tak zbývala poslední možnost, zkusit hru bez brankáře. K tomuto kroku se nakonec odhodlali tři minuty před koncem utkání, ale ani poslední vteřiny kýžené vyrovnání nepřinesly. Předposlední příčka ligy se tak šumperskému celku zase o něco vzdálila, stále však není nic definitivně rozhodnuto.

Lukáš Majer (DRACI PARS ŠUMPERK): „Těžké utkání, výborný soupeř. Myslím si, že jsme byli pohybem v zápase a dlouho jsme soupeři vzdorovali. Bohužel utkání rozhodl gól na 3:2. Měli jsme to do konce třetiny udržet a do kabin odcházet za stavu 2:2, ale bohužel. Věděli jsme, že když dáme Prostějovu více jak čtyři góly, tak pak ty zápasy nezvládá. Takže rozhodlo to, že na 3:2 odskočili on a ne my. Samozřejmě to ještě podpořil výkon výborného Pavelky, který je na tuhle soutěž nadstandardním gólmanem. Řekl bych, že to chytal skoro až v čistém triku. My jsme ve všech vzájemných soubojích prostě nenašli cestu, jak mu vstřelit více jak dva góly. Můžeme jen pogratulovat Prostějovu k vítězství. Dokud ale žijeme, tak budeme bojovat. Dnes ten výkon byl ukázkou cesty. Hráli jsme lépe jako v lednu, bohužel se to ale hraje na body. My nemáme žádný, Prostějov naopak tři.“

Aleš Totter (LHK Jestřábi Prostějov): „Máme po pauze a Šumperk hraje o všechno, navíc je doma silný. Řekl bych, že dnes hrál takový vabank hokej. My jsme v některých fázích první i druhé třetiny na jejich hru přistoupili a málem jsme za to byli potrestáni. Zápas nakonec rozhodl gól na 3:2, protože vždy, když jsme se dostali do vedení, domácí vyrovnali. Ten třetí gól do šatny nás pak během přestávky uklidnil a ve třetí třetině, až na pár momentů, jsme hru už kontrolovali. Šumperk je po dnešku v těžké situaci, ale pro ligu a pro všechny by bylo hezké, kdyby se rozhodovalo až v tom posledním kole, kdy sem přijedou Pardubice.“